Koutek v zahradě přinese radost
Ilustrační foto: ingimage a pinterest.com

Koutek v zahradě přinese radost

30. 3. 2019

Měl by být v každé zahradě. Malý koutek, kde se člověk může uchýlit, když si chce číst, přemýšlet nebo si jen tak odpočinout od partnera, od rodiny. Tajemné tiché koutky však ze zahrad téměř vymizely, přestože dříve v nich byly běžné.

Kdysi bývaly zahrady bujné, tajuplné, barevné, plné vzrostlých keřů a stromů. Majitelé městských vil je zakládali záměrně tak, aby se časem měnily v oázy zeleně a ticha. Ovšem i na vesnicích, kde lidé měli v okolí chalup spíše zahrady užitkové, bylo běžné, že pod nějakým vzrostlým stromem bývala lavička a vzniklo tak příjemné zákoutí k odpočinku.

V poslední době takové příjemné koutky vymizely. Zahrady u novostaveb tvoří především trávníky a exotické dřeviny, které nedosahují velkých výšek. Nejčastějším model zahrady je nyní tento: řadu tújí, trávník a na něm dětská trampolína a nafukovací či plechový modrý bazén. Když praží slunce, vytáhne se slunečník. Pamětníci starých zahrad se diví: Není rozumnější vysadit stromy, keře a pak sedět v jejich stínu, kochat se jejich krásou, vůní?

Opravdu krásná a funkční zahrada se podle odborníků pozná tak, že se v ní dobře žije. To znamená, že si na ní děti mají kde hrát, dospělí kde odpočívat, je koncipována tak, že si v ní lidé nepřekážejí a dá se v ní najít soukromí. Zkrátka je rozmanitá. Taková zákoutí se dají vytvořit i na zahradách nevelkých rozměrů, klidně i ve vnitroblocích činžovních domů, pokud mají jejich obyvatelé štěstí a sejdou se tam lidé, kteří si chtějí okolí domu zkrášlit, využívat ho. Krásné koutky mohou vzniknout klidně i na sídlištích, pokud je možné kousek okolí domu oplotit, osadit zelení. Tak tady je malá inspirace, jak takový zahradní koutek může vypadat.

 

Hana Charvátová pro i60

 

 

Autor: Redakce
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Jeden koutek hezčí než druhý. Evo M., prošla jsem tvou galerií, a i když bydlím daleko od tvé sídlištní "zahrádky", mám z ní stejnou radost jako ty i ti, kteří se jí mohou kochat denně. Já aspoň zalévám malý kousek země uprostřed chodníku, kde roste po celý rok keř a zjara vyraší kruh tulipánů. Z jedné strany jsou pravidelně zašlapány, a když konečně některé vykvetou, vždycky se najde někdo, kdo je poláme. To mi ale nebrání v zalévání. Tak uvidím, jak dopadnou letos.
Alena Vávrová
Koutků máme několik ;-)) .
Hana Rypáčková
Mám rozhlednu na zahradě, koukám na Šumavu a tak posezení mám s výhledem. Nejraději jsem v hamace pod jabloní, tam jsem nejvíc skrytá od kolemjdoucích. Problém je s vedrem posledních let, kdy svah směrovaný na jih je nemožné udržet kvetoucí. Těch keřů, co uschlo vloni..Bejvávala to nádherná šťavnatá zahrada. Zastíněná je jen brzy ráno a pozdě večer. Kvůli zalévání jsem tam často spala, už mě péče o ní zmáhá.Není u domu.
Karel Boháček
Já jsem si udělal vlastní vyhlídkový kopec, plánuji rozhlednu..
Svatava Páleníková
Hezké. Koutek na zahradě je určitě důležitý.
Zdenka Jírová
Svatá pravda, alespoň kousek zeleně , kde může být člověk sám s přírodou.
Eva Mužíková
Paní Danko, neváhejte, jděte do toho. Určitě vás i ten malý kousek skalky potěší. V mém případě se našlo několik sousedů, kteří mi i nakupují sadbu, dokonce někteří přispěli finančně, abych sama něco koupila. Naučili se natrhat si léčivé bylinky, někdo požádá o kytičku do vázy. Je to opravdu velká radost pro spoustu lidí.
Dagmar Bartušková
Úžasné koutky ve fotogalerii. Hned bych se posadila, dala kávičku a vychutnávala tu krásu kolem.
Danka Rotyková
Do minulého roku jsem měla stále kousek přírody "jen pro sebe". Teď už nevlastním nic, ale už si brousím zuby na záhonek kolem zadního vchodu domu, kam téměř celý den svítí slunce. Ideální místo pro skalku. Podobně tedy jako pí Eva M. chci pečovat o veřejný prostor u domu. Zkusím to, je to moc hezké místo na rohu menšího domu. Tak krásné zákoutí jako na přiložených fotografiích nevytvořím, ale to vůbec nevadí.
Miluše Hasenohrlová
Koutek na zahradě máme,pod velikou třešní .Lavička,kulatý stolek a lehátko.Když je nás víc přidají se židličky.Není to sice výstavní nábytek,ale nám je tam dobře.Po ránu si dám kafe a koukám na celou zahradu.Ale když přijedou holky a vnoučata je nás i kolem 10 a to se vytáhne gril a hned je veselo.

Zpět na homepage Zpět na článek