Trpíte nespavostí? Pomůže vám bukvice
Ilustrační foto: pixabay.com

Trpíte nespavostí? Pomůže vám bukvice

24. 4. 2019

Tato rostlina je u nás hojně rozšířená. Roste na loukách, stráních i při okrajích lesů. Dorůstá do výšky cca 80 cm a hezký kvete od července do  srpna.

Bukvice lékařská - Betonica officinalis. Lidová pojmenování - čistec, betonie, betonika lékařská 

Sběr

Sbíráme nať před začátkem kvetení - v červnu. Sušíme ji na přímém slunci nebo při umělém sušení do 40°C.

Léčivé účinky 

Pomáhá při nespavosti, snižuje krevní tlak, pomáhá při kašli, má dobré účinky při lehké depresi, rozrušení, neuróze, pozitivně působí při léčbě ledvin a průjmu.

Při nespavosti 

Naplníme polštář až 1 kilogramem nařezané rostliny. Vydrží až 4 měsíce - potom obsah vyměníme.

Čaj

1 čajovou lžičku nadrcené suché natě zalijeme v šálku 250 ml vroucí vody. Necháme 10 minut louhovat a přecedíme. Čaj popíjíme po menších doušcích 3 x denně.

Informace jsem čerpala ze svých zápisků. 

recepty
Hodnocení:
(5.1 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Eva Mužíková
ZAJÍMAVÉ, TO JSEM OPRAVDU NEVĚDĚLA, ŽE JE TO LÉČIVKA..
Dana Puchalská
Jestli nějakou na výletě uvidíme, tak Ti nějaké to kilo dovezu. Tunu ne, nemáme totiž tak velké auto. :-) :-) :-)
Věra Ježková
Objednávám tunu. :-)
Naděžda Špásová
Bukvice znám na stromě, ale kytičku jsem už určitě viděla. Jen nevím, že je to léčivka. :-)
Zuzana Pivcová
Neznám, ale polštářek se sušenou bylinou bych docela brala. Kdysi jsem měla zdravotní polštářek s meduňkou a bylo to opravdu docela příjemné spaní. Jenže, jak je tu uvedeno, je třeba obsah měnit, což jsem už neudělala.
ivana kosťunová
Je to jasné- místo léků na tlak čaj z bukvic.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 13. týden

Na Zelený čtvrtek začíná na státních hradech a zámcích turistická sezona. Tak si vyzkoušíme vaše znalosti na téma "České hrady a zámky."

AKTUÁLNÍ ANKETA

Provedli jste nějaké úpravy svého bytu či domu na stáří? (sprchový kout místo vany, bezpečnostní madla, bezbariérové prahy apod.)

Ano, úpravy bytu jsem (jsme provedli)

29%

Ano, ale zatím jen částečně

15%

Nevím, jaké úpravy by to měly být

11%

Ne, ale zvažujeme to

13%

Ne, o žádných úpravách neuvažuji

17%

Ne, protože na to nemám peníze

15%