Vyrobte si kefír
Foto: autorka

Vyrobte si kefír

30. 4. 2019

Nechci tady diskutovat o mléku a jeho významu v jídelníčku člověka. Mám ráda mléko ve všech tekutých podobách i veškeré mléčné výrobky. Děláme si domácí jogurt a začali jsme si dělat i domácí kefír. Nebudu tady opisovat články o kefírovém mléku a jeho blahodárných účincích na zažívání.  To vše si můžete najít na netu. A navíc si ho můžete vyrobit doma a věřte, že je to výroba opravdu jednoduchá. Jen potřebujete ten základ - živou houbu. Tu jsem od známých dostala.

Houbu mám v malé sklenici (300ml), vícečetná rodina může použít klidně i větší.
Doliji čerstvé mléko, nesmí být trvanlivé! Nechám stát při pokojové teplotě. Nezavírám víčkem.

img-1478-1.jpg

Druhý den uzavřu a se sklenicí zatřepu

 

img-1447.jpg

 a přecedím

img-1449.jpg

V sítku zůstane houba - jsou to takové gumové květáčky. Ty vložím zpět do sklenice, kterou jsem ani neumývala. Opět doliju čerstvé mléko a nechám stát. Když se časem houba namnoží, můžu ji rozdávat.

img-1452.jpg

Denně mám čtvrtlitr domácího kefíru. Pokud vím, že ho nespotřebuji, dám sklenici s houbou do ledničky, tam se proces zrání zpomalí.

img-1450.jpg

V teplých dnech dám hotový kefír vychladit do ledničky.

Dobrou chuť!

 

 

 

 

recepty
Hodnocení:
(5 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Helenka Vambleki
Ano, to mi říkali taky, ale já mám jen nerez cedníky a zjistila jsem, že nerez jí neškodí.
Hana Čadová
Také jsem tímto způsobem kefír vyráběla. Houba nesmí přijít do styku s kovem!
Anna Csanádiová
Mám vodní kefír a dělám limonádu,je dobrá a zdravá. Původně jsem sháněla kefírovou houbu, ale ta se ,množí pomaleji. Mám slíbenou a moc se těším na kefír.
Libor Farský
Kdysi jsem ho dělával a to z mléka od sousedovy krávy. Myslel jsem, že mléko ze samoobsluhy k tomu vhodné není.
Helenka Vambleki
Jak píše Ilona - opravdu je to tibetská houba
Ilona Erika Kolář
To není kombucha, je to tibetská houba.
Eva Mužíková
Kombuchu jsem také měla, ale jestli si dobře vzpomínám, dávala jsem jí jen do vody. Helčo, jde o kombuchu i v Tvém případě?? Dobrý typ.
Zuzana Pivcová
Já jsem to jeden čas zkoušela vyrábět, ale to bylo ještě v ČB koncem 70. let. Houba kombucha ale velmi rychle rostla, bylo mi líto ji živou vyhodit, ale neměla jsem ji komu rozdávat. Navíc jsem měla dvě bydliště, přes týden v Bud., o víkendu v Týně, houba tedy vždy přes víkend živořila ve vodě a čekala na pondělí. Brzy jsem to vzdala.
Ilona Erika Kolář
Tibetskou houbu už máme několik let, manžel si ji nechal poslat přes Aukro. Kefír si vyrábí pořád, já ho moc ráda nemám. Kefír dělá z trvanlivého mléka, jen to trochu déle trvá.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.