Bedrník, který se dříve přidával do piva, pomáhá na žaludeční i střevní potíže
Ilustrační foto: pinterest.com

Bedrník, který se dříve přidával do piva, pomáhá na žaludeční i střevní potíže

12. 11. 2019

Určitě jste už všichni dobře poznali, o které rostlině jsem se rozhodla dnes napsat. Ano, je to bedrník obecný - Pimpinella saxifraga.

Má celou řadu lidových pojenování, tak například třebík, kubát, ochvat, bedrmor, deberníček, bedreníček, lomikámen, bedrnice, bedřinec, sladká zelina, hlíza bedrní. V Bulharsku mu říkají divoký anýz. 

Je možná divné, že píšu o léčivých rostlinách nyní na podzim, ale u bedrníku se využívá hlavně kořen a ten se sklízí i nyní na podzim. 

Historické prameny uvádí, že sládkové kdysi přidávali oddenky bedrníku do piva. Jak vidíte, byl našimi předky velmi oblíbený. Posuďte sami, heslo mluví za vše: Bedrník - v moru lík. 

Rozšíření  
Bedrník je rostlina, která má ráda slunce a nevyžaduje výživnou půdu. Najdeme ji na na pastvinách, lukách a v křovinách. Roste krásně i na kamenitých půdách a často si ji zahrádkáři vysazují do skalek. 

Sběr a zpracování 
Kořen očistíme, rozkrájíme na malé kostky a sušíme při teplotě do 40°C. Usušený kořen se také může umlít na jemný prášek. Po usušení má jemně nasládlou a kořenitou chuť. 

Léčivé účinky - vnitřní 
Působí detoxikačně, podporuje sekreci sliznic. Příznivě ovlivňuje činnost ledvin i celého močového ústrojí. Pomáhá při nadýmání a střevních potížích. Podporuje vykašlávání a při dalších potížích dýchacích cest. 

Čaj
Maloučko na jemno mletého sušeného kořene (zhruba na špičku nože) zalijeme 250 ml vroucí vody. Pijeme 2x denně. 

Nálev pro vnitřní i zevní využití 
Malé kousky sušeného kořene zalijeme vroucí vodou a necháme 15 minut vyluhovat. Nálev je dobré kloktadlo při problémech s hlasivkami.  

Pomáhá při otocích z nachlazení, při hojení ran a desinfikuje kůži. 

Tinktura

30 gramů roztlučeného kořene dáme do 1 litru lihu nebo do alespoň 90% lihoviny a  necháme 1 týden vyluhovat. Poté scedíme a užíváme 20 až 25 kapek 4x denně. Při žaludečních obtížích užíváme každé 2 hodiny 1 kávovou lžičku. 

Užívat jej nesmí těhotné ženy, pacienti s poruchou srážlivosti krve a po zánětu ledvin. 

Informace k článku jsem čerpala ze svých knih a zápisků.            

recepty
Hodnocení:
(5 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Puchalská
To je zajímavé. Škoda, že můj otec myslivec, je už tolik let po smrti. Toho by to potěšilo. Možná to věděl, ale úspěšně to přede mnou "tutlal".
Eva Mužíková
Pijte pivo s bobkem, jezte bedrník..... Díky Danko, zase jsem chytřejší.
ivana kosťunová
Bedrník byl můj učitel přírodopisu na základce. :))
Jindra Hubačová
Věřím spíše moderní medicíně, než bylinám, ale vě
Jitka Hašková
Zajímavé, myslela jsem si, že je to jenom plevel.
Věra Ježková
A Červený bedrník je kniha, i zfilmovaná. Na film si matně vzpomínám.
Naděžda Špásová
Tak ten bych měla znát, jestli tedy roste na louce.
Zuzana Pivcová
Znám jen tu písničku, ale určitě nebyla vytvořena jen tak, nýbrž díky zkušenostem.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.