Sedm úkolů, spousta inspirace aneb Hrátky v karanténě
Ilustrační foto: ingimage.com

Sedm úkolů, spousta inspirace aneb Hrátky v karanténě

22. 3. 2020

Nesedět celý den u zpráv, ale být co nejvíce aktivní. To je zásadní rada psychologů, jak si udržet klidnou mysl v této těžké době. Pojďme se touto radou řídit i my na portále i60.cz. Připravili jsme pro vás na následující týden sedm úkolů. Jejich plnění posílí nejen vaši mysl, ale zároveň se může stát inspirací pro ostatní čtenáře.

Tady je sedm úkolů na tento týden:

 

1. Popište svůj "Den v krizi"

Napište krátký příběh o tom, jak jste prožili svůj den, jakými aktivitami jste jej vyplnili, co vám udělalo radost apod. Inspirovat se můžete například podle tohoto článku: https://www.i60.cz/clanek/detail/25256/pokus-o-kreativni-nedelni-dopoledne

 

2. Potěšte svého známého

Zavolejte někomu ze svých známých, přátel, bývalých spolužáků či vzdálených rodinných příslušníků, se kterým jste se už hodně dlouho neviděli. Zalistujte ve svých diářích s telefonními čísly a někoho si vyberte. Zeptejte se, jak se mu/jí daří a jak zvládá současnou situaci. Určitě mu/jí uděláte radost a vy budete mít z telefonátu dobrý pocit.

 

3. Recept v nouzi

Uvařte a nafoťte jídlo, které si budete vařit. Popište recept na toto jídlo, které nyní v době nouze musíte uvařit ze svých zásob. Může to být oběd, večeře, ale třeba i něco sladkého. Recept pak vložte prostřednictvím svého profilu na portál do rubriky Gastronomie. Určitě i ten váš recept vyzkoušíme.

 

4. Vraťte se do školy

Má starší dcera se připravuje na přijímací zkoušky na šestileté gymnázium. (Tedy, pokud ty zkoušky vůbec proběhnou). Schválně, zkuste vyřešit jeden příklad z matematiky a jedno cvičení z českého jazyka.

Příklad z matematiky:

Obdelníkové dno nádrže má délku 12m a šířku 8m; hloubka nádrže je 3m. V 8 hodin začneme nádrž napouštět čerpadlem o výkonu 10 litrů za sekundu. V kolik hodin bude napuštěna polovina nádrže?

Cvičení z českého jazyka:

Napište spisovné tříslabičné podstatné jméno, které je příbuzné ke slovu PÉCT a zároveň se skloňuje jako MĚSTO.

 

5. Oblíbená věc

Vyfoťte svou oblíbenou věc ve svém domě či bytě a vložte fotografii do rubriky FOTO DNE.

 

6. Zacvičte si

Jóga krásně protáhne tělo a uklidní mysl. Zacvičte si sestavu podle tohoto videa:

 

7. Kam až dosáhne vaše paměť?

Pořádně zapněte své mozkové závity a zkuste si vzpomenout na ten "nejzazší zážitek" ze svého dětství, tedy ten úplně první, nejdřívější, na který si vzpomenete. Kolik vám bylo let a co to bylo? U tohoto úkolu se můžete sami rozhodnout, jestli si zážitek necháte pro sebe, anebo se o něj podělíte s našimi čtenáři formou příspěvku - článku, povídky.

 

Jak hrát?

Pokud se rozhodnete zúčastnit se těchto našich hrátek, vyberte si na každý den jeden z výše uvedených úkolů. Nemusíte tedy postupovat od jedničky do sedmičky, ale podle toho, na co budete mít v ten den náladu, chuť a čas. A nemusíte ani splnit všech sedm úkolů, pokud se vám třeba některý z nich nezamlouvá.

Každý večer v komentářích u tohoto článku napište, jaký úkol jste si ten den vybrali a zda jste ho splnili (Uvidíme to i průběžně podle toho, jak budou chodit vaše příspěvky, jak budete vkládat fotografie atd.) Výsledky matematického cvičení a cvičení z češtiny neprozrazujte.

V neděli 29. března večer spočítáme, kolik jsme všichni dohromady získali "S", tedy symbolů pro SPLNĚNO. Čím více lidí se do hry zapojí, tím více symbolů "S" získáme a tím vice inspirací vytvoříme. A o to tu jde. Abychom společně aktivitou čelili blbé náladě a porazili tu potvoru!

Tak do toho, těšíme se na výsledky! Tahle země není jenom pro mladé!

 

Autor: Jan Raška
Hodnocení:
(5 b. / 20 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Eva Dragounová
Super nápad pro všechny. Já osobně plním většinu těchto úkolů po celý rok.
Jan Raška
Výsledek 4.úkolu: Matika - ve 12 hodin. Vypočteme objem nádrže 12x8x3 a vydělíme dvěma, protože chceme vědět, kdy se napustí polovina nádrže. Vyjde nám 144m2. Ty musíme převést na dcm2, protože se tam udává napouštění v litrech. Tedy vyjde nám 144 000 dcm2. Ty vydělíme číslem 10 (10 litrů za sekundu) a výsledné číslo 14 400 ještě vydělíme 3600, aby nám výsledek vyšel v hodinách. Výsldek je 4. Napouští se od 8 hodin 4 hodiny = 12 hodin. A čeština - slovo PEČIVO.
Irena Drob
Najdu někde správný výsledek 4. úkolu?
Zuzana Pivcová
Když to shrnu, tak jsem udělala vše, jen jsem necvičila jógu. Necvičím ji a dělat naráz nějaké cvičení, aniž bych začala poctivě od začátku, by mi připadalo formální.
Jan Raška
Dobrý večer, díky všem za hlášení splněných úkolů. Snažil jsem se je přepočítat a došel jsem k číslo 96. Ale je to opravdu jen "hrubý sčot", každý z vás ví nejlépe, kolik "esíček" získal. Tak snad jste se u plnění úkolů bavili a věřím, že následující týden těch splněných bodů bude hodně přes sto! :-). Držte se!
Jaroslava Handlová
Nápad redakce se mi líbí. Průběžně jsem plnila úkoly č. 2, 4, 6 a dnes jsem přidala také č. 5 - oblíbenou věc do Fota dne (pandu - pouze plyšový mazel pro chvíli, kdy není koho obejmout) a č. 7 - článek, týkající se nejzazší vzpomínky, nazvaný Neobvyklý pád (zatím čeká na vydání). Celkem splněno jen 5 úkolů.
Irena Mertová
Bod 3 splněn.
Alena Tollarová
Úkol č. 6 splněn. Protáhla jsem si tělo při józe.
Zdenka Žichovská
5. Oblíbená věc - deskové hry. Nejčastěji hrajeme s vnučkou. Člověče..., Dámu, Domino............ale i ty novější např: Ubongo, Blokus....... UBONGO může hrát i samotář. Hrací kostka vybere podle čísla kartu s obrazcem, který je třeba složit z přiložených barevných dílů. Někdy je to hračka, jindy to tak jednoduché není. Ve dvou se hraje na čas - kdo složí dřív. Foto na FD.
Eva Mužíková
Bod č. 6 jsem se pokusila splnit jen tak okrajově, ale prosím, udělejte mi čárku:))))

Zpět na homepage Zpět na článek