Tajemství seniorských seznamek. Úspěch slaví ten, kdo má odvahu, nadhled a výdrž
Seznamování je dobrodružství se spoustou zážitků. lustrační foto: ingimage.com

Tajemství seniorských seznamek. Úspěch slaví ten, kdo má odvahu, nadhled a výdrž

23. 4. 2020

Seznamky pro čtyřicetileté, padesátileté, šedesátileté i starší. V posledních letech jich značně přibylo. Lidé se nebojí hledat si nového partnera či partnerku ve věku, který byl dříve považován za dobu, kdy má člověk akorát tak sedět pod hruškou a koukat do dálky.

Seznamovat se v šedesáti je adrenalinový sport. Kdo to zkusil, je překvapen. Pak zklamán. Pak otráven, a to tak, že říká: toto už nikdy více. Jenže pak potká nějaký sympatický pár vyššího věku a slyší: „My jsme se seznámili nedávno, na seznamce, přes internet.“ Takže co dál? Zkusit to znovu? Marný boj? Ale když to vyšlo jim, co když to vyjde i mně?

Aby člověk takovou pozoruhodnou životní zkušenost absolvoval, nezešílel přitom a neztratil zbytky sebeúcty, je dobré znát několik těchto pravidel.

  1. Lidé se na internetu chovají jinak než ve skutečnosti. Jsou odvážnější, drsnější, upřímnější, bezohlednější. Je třeba počítat s tím, že jsou schopni napsat věty, které by tváří v tvář nikomu neřekli. Jenže anonymní virtuální prostředí dokáže v decentním šedesátiletém profesoru historie odbrzdit netušené stránky osobnosti a tak je schopen napsat dámě, kterou nikdy neviděl: „Jasně jsem uvedl, že mám zájem o seznámení s ženou odpovídajícího věku. Nechápu, proč mi tedy odepisujete, když uvádíte, že je vám už šedesát. Je snad jasné, že jako šedesátiletý muž k sobě nehledám starou šedesátiletou bábu.“ Ano, toto opravdu napsal jeden uchazeč o seznámení ženě, která odepsala na jeho inzerát.
  2. Všichni jsou aktivní. Slovo aktivní je nyní v módě, obzvláště, když jde o slovní spojení aktivní senior. Takže i muž, který touží po partnerce, která by s ním žila v jeho lesní chatě a pekla každý den štrůdl, napíše, že je aktivní. Odepíše mu tudíž žena, která ví, že nyní je třeba uvést, že je aktivní, i když ji ve skutečnosti bolí nohy a ve skrytu duše sní o tom, že si večer sedne u oblíbeného seriálu se sympatickým chlapíkem, otevřou si láhev vína a dají si chipsy. Ale nikdy to nenapíše do svého profilu. Tam bude stát: Jsem aktivní seniorka, abstinentka vyznávající zdravý životní styl se zájmem o kulturu i sport. Ovšem dobrá zpráva je, že právě ti dva se mohou seznámit a pak s potěšením zjistit, že ani jeden z nich aktivní není. Takže vlastně vznikne ideální pár.
  3. Ne, opravdu nikdo nevypadá jako na fotografii. Toto je jedno z nejdůležitějších pravidel, které je třeba si pamatovat při seznamování v jakémkoli věku. A čím je člověk starší, tím je důležitější. „Já ji opravdu nepoznal. Přišla žena s červenými vlasy, fialovou rtěnkou, hodně obézní a dosti celkově zdevastovaná. Já seděl v kavárně na smluveném místě ve smluvený čas a opravdu jsem nechápal, že to je paní, která se mi líbila na fotografii a psala, že ji zajímá vše, co souvisí s přírodou. Ta už od pohledu zná přírodu akorát tak z televizních dokumentů,“ říká pětašedesátiletý muž, který se při seznamování už setkal asi s dvacítkou žen. A dodává „Vedu si statistiku. Z dvaceti poznáte podle profilové fotky na seznamce při osobním setkání jednu, nanejvýš dvě ženy.“
  4. Muži se snaží být veselí. Většina mužů se prezentuje na snímcích, na nichž mají barevná trička s žertovnými nápisy, případně jsou na nich rádoby vtipných pozicích. Jsou i borci, kteří zveřejňují snímky, na kterých dělají různé grimasy. „Nejbizarnějším zážitkem při rok trvajícím pokusu najít spřízněnou duši bylo, když jsem si s jedním mužem asi týden psala a pak jsem ho požádala, aby mi poslal svou fotografii. Poslal mi snímek, na kterém sedí s nějakými kamarády a všichni mají vyhrnutá trička a odhalená břicha. Zakroužkoval se tam. Seděl uprostřed. Břicho měl největší, chlupaté, s jizvou po operaci nevím čeho a nechci to vědět. Už o něm nic nechci vědět,“ vypráví jednašedesátiletá Jana. Ano, je to pravda, ten snímek má uložený v mobilu a jeho rozkliknutí bývá vyvrcholením večírků s kamarádkami.
  5. Seznámení je příležitost si postěžovat. S tím je třeba počítat. Mnoho lidí vyššího věku bere skutečnost, že si s někým povídají, jako příležitost se svěřit se všemi trápeními, nářky, křivdami, pochybnostmi. Takže je dobré vědět, že mnoho mužů začne komunikaci ať už písemnou či osobní výčtem toho, co mají za sebou. Rozumějme, výčtem špatných vlastností žen, které jim vstoupily do života, zničily ho a zapříčinily, že on, chudáček, je teď v pětašedesáti sám, žije s maminkou a potřebuje někoho, kdo se postará o maminku i o něj, jinak by si přece inzerát nedával, to dá rozum. A podobné je to i obráceně. Pánové by měli počítat s tím, že totéž jim budou vyprávět ženy. Přesněji, že jim uchazečka o seznámení vysvětlí, že by si rozhodně, ale rozhodně nikdy inzerát na seznámení nedávala, ale přemluvily je k tomu kamarádky, které vědí, jak těžké životní zážitky má s muži. Zkrátka, že je chudinka, která měla celý život smůlu v tom, že se na ni lepili muži absolutně nemožní.

Seznamování je zkrátka dobrodružství a každé dobrodružství provází spousta neuvěřitelných zážitků, při kterých člověk v sobě objeví do té doby netušené schopnosti. Jednou z nich je schopnost toto vše přežít, umět se tomu zasmát a nepodléhat pocitu, že hledání fajn parťáka či parťačky do života je ve vyšším věku marné.

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Eva Kopecká
A abych dodala pointu, že to funguje, sama jsem potkala dá se říct životní lásku v místě, kde jsme ani jeden neměli co dělat. Mně zapomněli vyřídit, abych tam nejezdila a on se rozhodl si tam udělat výlet, když měl pár hodin volna. Veselá známost od začátku.
Eva Kopecká
Není nad to, když se dva potkají. Náhodou, nečekaně, po letech, když jeden druhému omylem vezme vozík v marketu, přehlédne ho na přechodu, přijde k němu do kanceláře, do provozu, do obchodu, na zubařské křeslo atd. Je sice možné někoho odpovídajícího potkat, když zadám do seznamky, že hledám a nabízím, ale pořád jde o setkání dvou lidí, kteří mají společné pouze to, že jsou sami. A to je moc málo pro to, aby si porozuměli. Oč zábavnější je, když se srazí na kole, ve dveřích, u poslední lahve vína v regále....Je to bezprostřední a oba hned vidí, s kým mají tu čest. Moji známí se potkali jako účastníci úrazu na ulici, kdy spolu pomohli zraněnému. Jsou spolu už dvacet let....
Marie Ová
Článek pravdivý..... I když nejsou všichni takoví, to je pravdou.
Danuše Stočesová
Osobně nepříliš "fandím" seznamce. Spíše věřím na osudová setkání.... Člověk, který mi před deseti lety vstoupil do života je můj osudový. Nyní je to jiný vzath, než když mi bylo dvacet..... Máme společné zájmy, hudbu, knihy...... Hodně jsem se od svého přítele za dobu destei let naučila. Náš vztah má "jiskru". On mi dodává odvahu,učí mne znát historii... já jemu "otevírám srdce", svými názory. Vídáme se na tak často, jelikož je ze zahraničí. Tohle ale našemu vztahu vůbec nevadí. Velmi si ho vážím a ctím ho.Teď se pro něj budu učit znovu vařit, abych mu udělala radost. Dělat radost druhému a druhým je dost zásadní v mém životě. Člověk by tu neměl být sám pro sebe, ale hlavně pro druhé. S vřelým pozdravem, Danuše
Drahomíra Leblochová
Na seznamku jsem šla poprvé 3 roky po rozvodu. Teprve po 10 letech jsem poznala, že to nebude do konce života. ? Vzpamatovala jsem se po roce a na radu kamarádky šla znovu na seznamku. Chce to klid, trpělivost, nadhled a hlavně si uvědomit, co opravdu chci a co ne. V létě to bude 2 roky, nic nepředstíráme, na nic si nehrajeme. Růžové brýle už jsem dávno sundala. Jsem spokojená a opravdu šťastná. Je fajn být někdy sama a zase pak spolu. A hlavně - nepřestat věřit.
Dana Procházková
Paní Jarmilo a vysvětlil vám manžel potom proč si dal na seznamku povolání elektrikář, když byl povoláním psychiatr?
Antonín Nebuželský
Seznamkám bych se vyhnul. Seznámení by mělo vyplynout ze života.
Monika Pokorná
Jarmilo, jestli to správně chápu, tak vy jste případ, kterého se tenhle ten článek netýká.
Jarmila Komberec Jakubcová
Je fakt, že můj manžel měl na seznamce povolání elektrikář ačkoliv byl psychiatr. elektrice nevěděl nic. Nic ze sebe nedělal a choval se naprosto přirozeně. On opravdu hledal ženu pro zbytek života. Na první schůzku asi po třech měsících psaní s ním mi přinesl kytici rudých růží, pozval mi na skvělou večeři a odvezl mi taxíkem na nádraží.
Danka Rotyková
Pravdou je, že článek působí jako výstražné znamení, ale je lepší být připraven. Navíc, podobně se vyjadřuje k seznamkám můj syn ve svých 37 letech. Lidé prý se na seznamkách naschvál vylepšují, někdy dokonce uvádí i nepravdivé důležité informace proto, aby se seznámili. To je pak docela zklamání, a toho si už takový člověk užil dost. Nevím, ale kdyby mi někdo zalhal hned napoprvé, je těžké mu uvěřit.

Zpět na homepage Zpět na článek