Tip na dovolenou: Pozvání do Jáchymova
Foto: https://www.mestojachymov.cz

Tip na dovolenou: Pozvání do Jáchymova

17. 5. 2020

V Jáchymově jsme byli před několika lety s přítelem na týdenním léčebném pobytu. Ze všech lázeňských měst, v nichž jsme pobývali, se mi tam líbilo nejvíc. Proto jsem si ho vybrala jako soutěžní příspěvek. 

Byli jsme ubytováni ve čtyřhvězdičkovém hotelu Radium Palace. Jediné, co mi kazilo potěšení z krásné budovy a všeho, co nabízela, byl vstup do pokoje prostřednictvím karty. Jsem dost konzervativní, dala bych přednost zámku a klíči. Člověk nikdy neví, kdy se elektronika porouchá. Zaujalo nás, že mezi zahraničními hosty hotelu převažují Arabky. Ve svých dlouhých hábitech a se zahalenými hlavami byly nepřehlédnutelné.

Absolvovali jsme radonové koupele, odpočinek v solné jeskyni. Radonové kúry mají významný protizánětlivý a analgetický efekt. Přinášejí pacientům dlouhodobé zmírnění bolesti, zlepšují hybnost pohybového aparátu, prokrvení a celkově zvyšují odolnost organismu.

Projeli jsme se vláčkem. Prošli jsme si město, objevili příjemnou cukrárnu. Navštívili jsme muzeum umístěné v Královské mincovně. Jeho stálá expozice je věnována dějinám města. Poprvé jsme si vyzkoušeli nordic walking, který se nám zalíbil. Autem jsme se vydali na Boží Dar a Klínovec, kde jsem byla naposled jako malá holka, navíc v zimě. Autobusem jsme se zajeli podívat do nedalekých Karlových Varů. V informačních materiálech jsme si přečetli mnoho zajímavého o lázních i celém městě. 

Jáchymov je velice hezké, příjemné město. Leží v hlubokém údolí Krušných hor, které jsou od nepaměti známy svým nerostným bohatstvím. Po objevení velkého naleziště stříbra se proměnila v roce 1516 původní osada v hornické město. V roce 1520 bylo králem prohlášeno svobodným horním městem. Brzy se zde začaly razit stříbrné mince. Podle názvu města Sankt Joachimsthal se vžil na evropských tržištích název Thal – Thaler a následně tolar; posléze dolar.

Uranová ruda zde byla známa již z dob těžby stříbra pod názvem „pechblende” (smolinec). V polovině 19. století začala její průmyslová těžba. Důl Svornost je nejstarším uranovým dolem na světě. Z rudy byly ve státní továrně vyráběny „uranové barvy”, které využívaly hlavně porcelánky a sklárny.

Na počátku lázní byl silný pramen vody, který vytryskl na dole Svornost v roce 1864, když horníci dobývali rudu v půlkilometrové hloubce. Po objevu manželů Curieových se ukázalo, že voda, která postupně zatopila šachtu, má léčebné účinky.  O lázeňství se hovoří v Jáchymově od roku 1906, kdy vznikly malé privátní lázně. Brzy nato převzal lázně do své péče stát. První lázeňská budova byla otevřena v roce 1911. O rok později následoval hotel Radium Kurhaus – dnešní Radium Palace. Patřil k nejlepším v Evropě. Proto se v něm léčily především významné osobnosti politického, průmyslového a kulturního života. Jáchymovské radonové lázně byly první na světě.

V souvislosti s objevením štěpení atomového jádra uranu, vypuknutím druhé světové války a použitím první atomové bomby se Jáchymov stal místem těžby strategicky významné suroviny. Lázeňství se obnovilo v mezinárodním měřítku až počátkem 60. let, po ukončení těžby uranu.

K nejzajímavějším památkám, které návštěvníka upoutají na první pohled, patří kostel sv. Jáchyma, první luteránský kostel v Čechách, tyčící se nad městem. Postaven byl v letech 1534 -1540. Po ničivém požáru v roce 1879 byl přestavěn v pseudogotickém stylu podle návrhu stavitele Josefa Mockera. Špitální kostel pochází z roku 1516. Je nejstarší dochovanou stavební památkou města. Ze zalesněného svahu shlíží na lázně nepřístupná kaple sv. Anny. Pozoruhodná je jistě i štola č. 1. Je dlouhá cca 250 m; byla průzkumně hloubena v 50. letech minulého století. Pro veřejnost byla zpřístupněna v roce 2008. Nachází se v ní také malá expozice důlní techniky. Tu jsme si ale neprohlédli. Má klaustrofobie by jistě velmi protestovala.

Na velmi hezkých a přehledných webových stránkách města najdete i tipy na zajímavé výlety. Mne zaujalo Údolí mlýnků. Každoročně v květnu ožívá při již tradiční akci Otevírání mlýnků. Místní obyvatelé i lázeňští hosté sem instalují nové, doma vyrobené, mlýnky, aby jim po celý rok bez přestávky klapaly.

Lázně organizují léčebné a rekreační pobyty. V rámci léčebných především radonovou kúru. Rekreační pobyty se specializují i na pobyty s dětmi. Lázně nabízejí rovněž zajímavý program – koncerty, filmová představení, besedy, vycházky a zájezdy. Ubytování poskytují čtyři hotely, jeden komplex a čtyři penziony. Po koronavirové pauze lázně přijímají nové objednávky. Pobyt lze nastoupit od 8.6.2020.

 

Zdroje:

https://www.laznejachymov.cz/
https://www.mestojachymov.cz/
https://www.laznetravel.cz/lazne-jachymov
 

Fotografie:

Č. 1, 2, 4, 8, 9: autorka
Č. 3: https://www.laznejachymov.cz/doprava/
Č. 5: https://www.mestojachymov.cz/spitalni-kostel/d-2624/p1=2109
Č. 6: https://www.mestojachymov.cz/mesto-a-okoli/gs-1003/p1=2129
Č. 7: https://www.mestojachymov.cz/kostel-sv-jachyma/d-2639/p1=2109

 

Hodnocení:
(5.2 b. / 17 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Novotná
K této pozvánce se připojím.Bydleli jsme v chatě Lesanka nad Jáchymovem.2x. Kamarádství do dnešního dne ,i když už tam nepracuje.Klid a pohoda.Město jako takové je v dolní (lázeňské ) části nádhera.Avšak horní ,muzeum dolu aj.byl obraz bídy.Rozsypané a vybydlené domy.Snad už je to lepší.Ale okolí a výlety ať na německou stranu ,nebo jen v okolí Jáchymova byly super.
Jana Šenbergerová
V Jáchymově jsem nikdy nebyla a zřejmě ani nebudu. Kdyby se tak přece jen stalo, tvé pozvání mě nalákalo.
Anna Potůčková
Nikdy jsem tam nebyla, pozvánka je více než lákavá. Toto město si spojuji v souvislosti mého souseda z ulice v mé rodné obci, který tam byl jako politický vězen uvězněný. Podepsalo se to na jeho zdraví díky čemuž zemřel v poměrně mladém věku.
Zuzana Pivcová
V Jáchymově jsem nikdy nebyla. Je škoda, že už i tam jsou v současnosti nastěhovaní arabští klienti. Když čtu o štole, je to pro mě obdobné jako s podzemními chodbami v Týně, ty jsou úzké, nízké a mnohdy ještě s 10 cm vody, takže je nutno mít pláštěnku a galoše. Zkusila jsem tam vlézt a musela jsem se vrátit, nešlo to. Děkuji za pozvání, ale teď bohužel na lázně nepomýšlím.
Daniela Řeřichová
Ráda bych doplnila, že v roce 2001 díky jáchymovskému hornickému spolku Barbora zde vznikla Naučná stezka Jáchymovské peklo připomínající život tisíců politických vězňů z blízkých pracovních táborů při uranových dolech. Naučná stezka Jáchymovské peklo měří 8,5 km a má 12 zastávek, na nichž informuje nejen o uranových dolech a lágrech, ale také o krušnohorské přírodě a ekologii.
Dana Puchalská
Věrko, hezky jsi nám popsala město, kde jsem nikdy nebyla. Jednou tam měl jet otec na léčebný pobyt, ale dostal poukaz na zimní turnus,ale vrátil ho. Potom se tam už nikdy nepodíval.
Jan Zelenka
Pěkná pozvánka, v Jáchymově jsem byl pouze v zimě na lyžích.

Zpět na homepage Zpět na článek
Zavřít reklamu