Až mi bude 120, začnu běhat za holkama, říká kastelán zámku Linhartovy
Jaroslav Hrubý, kastelán zámku Linhartovy. FOTO: Petr Žižka

Až mi bude 120, začnu běhat za holkama, říká kastelán zámku Linhartovy

21. 4. 2021

Sám o sobě tvrdí, že je šťastný senior. „Už jen tím, že ráno vstanu a zjistím, že žiju, tak mám hned dobrou náladu,“ říká Jaroslav Hrubý, kastelán zámku Linhartovy.

Pana Hrubého, vesnici Linhartovy a tedy i zámek, najdete nedaleko Města Albrechtice u Krnova. Pár metrů od zámku protéká řeka Opavice, a ta tvoří státní hranici s Polskem. Linhartovy jsou vstupní branou do Osoblažského výběžku, místa, kde je Česká republika ze tří stran obklopena polskými sousedy. Ve svých osmašedesáti letech překypuje pan Hrubý humorem a dobrou náladou. Jeho entuziasmus mu může závidět mnohý o generaci mladší člověk.

„Jsem spokojený chlap. Jsem z prostých poměrů a říkám si, že mám, co dělat, mám co jíst a mám kde spát.“ Jaroslav Hrubý si na nic nehraje, mluví zpříma a jasně. A tak také jedná. I proto je duší zámku v Linhartovech, který byl před třiceti lety ruinou a zdálo se, že jediné, co se s ním dá dělat, je poslat jej k zemi. Před úplnou zkázou zámek zachránily nové poměry po roce 1989. Bývalý sklad zdravotního materiálu začala parta nadšenců opravovat. V jejich čele stát už tehdy dnešní kastelán. „Tehdejší úvahy místních politiků byly nereálné. Prý tady vznikne luxusní sídlo pro ubytování a svatby Holanďanů a movitých cizinců. Nebo kongresový palác. Já se tehdy ptal, a co tady ti Holanďani asi tak budou dělat? Vždyť jsme na konci světa, v okolí není žádné golfové hřiště, žádná cyklostezka, žádné zázemí, nic, na co jsou zvyklí.“

Naštěstí zvítězil návrh, aby se zámek proměnil v galerii, ba co více – v první dětskou galerii v České republice. Záměr byl jasný – otevřít místnosti pro výstavy, které přilákají především děti. „A protože chceme, aby se sem lidé vraceli, výstavy se neustále mění. Stálé expozice máme dvě, vše ostatní je neustále nové. Proto sem lidé jezdí klidně znovu,“ vysvětluje Jaroslav Hrubý. Vystřídaly se zde výstavy typu Pravěk, svět Julesa Verna. „Máme vystavovatele, který pravidelně obměňuje svou výstavu ručně dělaných modelů autíček. Připravujeme expozici dvou tisíc plyšových medvídků,“ vysvětluje kastelán.

Ale pěkně popořadě. Jak se to stane, že se člověk stane kastelánem zámku? Jaroslav Hrubý je rodákem z Ostravy, ale od dětství žil na Bruntálsku. „Má matka se starala o mne a dva sourozence. Jestli já pracuji dvanáct a někdy šestnáct hodin denně, není to nic proti tomu, co zažívala naše maminka. Ta byla věčně v kravíně nebo na poli. Odměňována byla od přírůstků dobytka, ale když jí soudruzi nedodali kvalitní krmivo, jak to mohla ovlivnit? Přesto nám vždy ušetřila něco k Vánocům a něco každému z nás do kasičky…“ vzpomíná na dětství dnešní senior.

„I proto říkám, že dnes se máme jako prasata v žitě. Jen je třeba si ten život užívat. Já třeba nechápu své vrstevníky, kteří celé dny nadávají u piva v hospodě. Já sám nemám už čtvrt století televizi a jsem šťastný, nemám si na co stěžovat. Ani na zdravotní stav. „Taky se ale snažím, denně cvičím, na běžkách ujedu pořád ještě 60 kilometrů a na kole 150. Člověk sám se musí o sebe starat. Až když je něco špatně, pomůžou lékaři,“ říká muž, který poté, co při instalaci jedné z výstav doslova prosvištěl na hradě Dívčí hrad do jedenáct metrů hluboké jámy, slyšel od lékařů, že nejméně rok nebude chodit. „Za pár měsíců jsem s nohama v gipsu a s berlemi pracoval. Musím pořád něco dělat.“

Mýlil by se ten, kdo by si myslel, že kastelán je pouze organizátorem jednotlivých výstav. Opak je pravdou. Jaroslav Hrubý je sám výtvarníkem: „Jsem vyučený malíř, natěrač. Nicméně přitom, kdy jsem dělal řemeslo, jsem chodil do uměleckých škol a věnoval se výtvarnému umění.“ Později začal sám učit na místní Základní umělecké škole a jeho žáci byli úspěšní. „Vytvořili jsme keramický betlém pro papeže Jana Pavla II, který nás ve Vatikánu dokonce přijal. Byl to krásný rozhovor s mimořádně vnímavým a vtipným mužem,“ vzpomíná kastelán z Linhartov. Další betlém putoval do Oklahomy. „Ten jsme nabídli zájemcům s tím, že musí být alespoň jednou ročně vystaven. Ozvali se krajani z Oklahomy, kteří betlém získali a nás pak pozvali na dva týdny do Spojených států,“ vzpomíná Jaroslav Hrubý na cestu, která se uskutečnila v polovině devadesátých let.

Z ruiny se stal magnet pro turisty, kteří postupně objevují oblast kolem Města Albrechtice a Osoblahou. V posledních letech navštíví zámek Linhartovy 20 až 25 tisíc návštěvníků ročně. V této chvíli prochází zámek další výraznou rekonstrukcí. Obec Linhartovy, tedy vlastník objektu, získal dotace na jeho opravy. Mění se okna, podlahy. Některé místnosti získají nové lustry. Interiérům se vrátí alespoň částečně tvář původního historického objektu, který byl chátráním zdevastován. „Díky opravám neřešíme ani to, že je tady covid, protože my bychom stejně museli mít zavřeno. Ale předpokládáme, že ještě letos v létě otevřeme,“ říká Jaroslav Hrubý a těší se na to, až návštěvníky přivítají nově opravené prostory a také jeho nová expozice nazvaná Papírový svět hraběte Sedlnického. Více než padesát figur v životní velikosti rozmístí po zámku, aby vítaly turisty. Jde o komtesy, panstvo, hudebníky, tanečníky, lokaje. To vše z papíru.

„Je dnes běžné, že na zámcích jsou průvodci oblečeni v dobových kostýmech z půjčoven. My jsme chtěli něco jiného, a tak jsem vyrobil celé osazenstvo zámku,“ vysvětluje Jaroslav Hrubý, který si nepřipouští, že je v důchodovém věku: „Rozhodl jsem se, že do devadesáti budu pracovat. Od devadesáti do sto dvaceti si budu užívat důchod. A až mi bude 120 let, začnu běhat za holkama,“ směje se kastelán zámku Linhartovy, kterého úsměv neopouští.

hrady a zámky osobnosti
Autor: Petr Žižka
Hodnocení:
(5 b. / 19 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Práglová
Byla jsem na zámku 2 x. A vzpomínky na objekt i nadšence pana kastelána mám nádherné.
Marie Seitlová
Zámek Linhartovy jsem navštívila asi před 6-7 lety, pak kastelán a současně průvodce byl úžasný. Tehdy nám popisoval co už se udělalo a co ještě by chtěl na zámku udělat. Tehdy tam byla ještě výstava stavebnice Merkur, keramika. Moc jsme mu přáli, aby se vše podařilo. Byl to opravdový nadšenec a jak jsem přečetla, tak je stále.
Lenka Kočandrlová
Je dobré psát takové pozitivní příběhy!
Martin Vrba
Až mi bude 120, začnu běhat za holkama, říká kastelán zámku Linhartovy. Tak to já bych ten celibát tak dlouho nevydržel. To by panu kastelánovi mohl závidět i kdejaký farář. :) Ještě by se mohlo u něj jednat jen o výmluvu, ale to by bych už raději dále nerozváděl.:)
Helena Štěpánková
Musí z těch hradů a zámků sálat nějaká pozitivní energie, protože se mi zdá, že všichni kasteláni či kastelánky jsou v neuvěřitelné psychické pohodě. Moc hezký článek a moc milý pán.
Alena Vávrová
Vskutku úctyhodná vitalita, i zásluhy. Ten zámek je krásný, je dobře, že byl zachráněn.
Jana Šenbergerová
Pan Hrubý je správný nadšenec, který, když chce něčeho dosáhnout, tak nedá pokoj, dokud toho nedosáhne. Díky jeho nadšení vstal zámek Linhartovy "téměř z popela" a svou vnější krásou a vnitřní "náplní" těší určitě nejen návštěvníky, ale i jeho. Ještě stojí za zmínku, že zámek je obklopen přírodním parkem. Přeji jeho záviděníhodnému kastelánovi, ať mu zdraví slouží a podaří se mu dodržet uvedený harmonogram.
Hana Řezáčová
Děkuji za pěkný rozhovor. Musela jsem se podívat do mapy, kde přesně se Linhartovy nachází - no, Polsko je za humny ... Nádherné jsou postavy z papíru!
Svatava Páleníková
Záměk Linhartovy doporučuji navštívit. Byla jsem tam s vnukem a byl nadšený. A dokonce jsme měli možnost vidět v akci pana kastelána. Moc milý pán. Přeji mu hodně radostí při jeho záslužné práci a hlavně co nejvíce návštěvníků po otevření, které už snad brzy přijde.
Daniela Řeřichová
Děkuji za radostný rozhovor s tak pozoruhodným a činorodým člověkem. Pan Hrubý dělá radost druhým i sobě a zaslouží si naše uznání. Ať se mu daří!

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.