Pět'our maloúborný. Plevel, se kterým bojuje každý zahrádkář, ale i léčivka hojně používaná už Indiány
FOTO: wikiedia.org., licence CC BY-SA 2.0

Pět'our maloúborný. Plevel, se kterým bojuje každý zahrádkář, ale i léčivka hojně používaná už Indiány

25. 5. 2021

Má vysoký obsah vitamínu C, zlepšuje metabolismus, čistí krev, léčí bércové vředy i lupénku. Bylinkáři na něj nedají dopustit, zahrádkáři s ním bojují, protože jde o rychle se šířící plevel.

To je pět'our maloúborný, latins Galinsoga Parviflora. Tato léčivka, kterou užívali už Indiáni, se sbírá od května do listopadu, a to kvetoucí nať, kterou můžete sušit do 40°C.

Léčivé účinky

Má vysoký obsah vitaminu C, zlepšuje metabolismus, čistí krev, snižuje horečku při virózách a chřipkách, snižuje vysoký krevní tlak. Koupele a zábaly se doporučují při léčbě bércových vředů, na špatně hojící se rány a při lupénce. Kašovité obklady působí protirevmaticky. Při paradentóze se doporučuje žvýkat celou nadzemní část rostliny.

Na snížení horečky se doporučuje užívání tinktury, která má lahodnou chuť.

1 díl pet'ouru a 4 díly vysokoprocentního alkoholu. Nadrobno nasekanou rostlinu zalijeme alkoholem a necháme nejméně 3 týdny macerovat a občas lahví protřepeme. Potom přecedíme a uchováváme na chladném místě v tmavé lahvičce.

Dávkování

Při horečce 3x denně 25 kapek. Na posílení imunity 3x denně 15 kapek.

Využití v gastronomii

Je vynikající jako součást zdravé šťávy. Namixujte si mladé listy s mrkví nebo červenou řepou. Nebo v zeleninových salátech, jako špenát nebo příloha. A špičky pet'ouru si nasypte nadrobno nasekané na bramborové hranolky.

 

 

bylinky recepty
Hodnocení:
(5.1 b. / 19 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Velková
To je pro mě nová informace, že má pěťour léčivé účinky...
Martina Růžičková
Vida ho, pěťoura! Tak on je nakonec léčivý. Příroda je prostě moudrá.
Naděžda Špásová
Tak nevím, jestli jsem s ním bojovala, ale asi ano.
Libuše Křapová
Taky s tímto vytrvalým vetřelcem neustále bojuji :-) A hleďme, on je léčivý. Kdyby tedy aspoň bránil bramborám chytit plíseň :-)
Marie Novotná
Celoživotní boj s tímto plevelem, hlavně v bramborach. Snad jen chemie pomůže. Tak vytrvalý že je nezničitelný. Kéž by i jeho léčivé účinky byly tak úžasné. Díky za, mně neznámé, info.
Marie Seitlová
Tento plevel znám, mám ho občas na zahradě a likviduji. Je to pro mě nová informace, díky.
Jitka Hašková
Asi tím, že nemám zahrádku, tak tento plevel vůbec neznám. Ped domem nám roste hodně kopřiv a bodláků.
Irena Mertová
S tímto plevelem jsem bojovala neustále :-)
Jana Šenbergerová
Když si představím, jaká kvanta skončila kdysi na našem kompostu ... Musím se porozhlédnout, kde se vyskytuje v přírodě, abych ji mohla vyzkoušet.
Zuzana Pivcová
Tak to je pro mě opět velká neznámá.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.