Středa 1. dubna: Co by vám nemělo uniknout

Potvrzují se očekávání epidemiologů. Počet nakažených koronavirem v České republice roste a v následujících třech týdnech bude pandemie ještě sílit. Nemocnice se po celé republice připravují na nápor nemocných.

Jan Raška

Na chatu s Janem Burianem, ředitelem Národního divadla

Jan Burian je vystudoval na DAMU režii, pětadvacet let nicméně už působí jako divadelní ředitel. K tomu na své alma mater učí a je představitelem několika českých i mezinárodních divadelních institucí. Diskutovat s ním můžete ve středu 1. dubna od 14 hodin v rámci projektu „Na chatu s...“. 

Redakce

Mladí lidé z karantény šílí, dlouholetým párům pobyt doma tolik nevadí

Nejsme zvyklí trávit spolu tolik času. Máme své koníčky, práci, obvykle se vidíme jen o víkendech a večer. Teď se hádáme, lezeme si na nervy. Tak často mluví páry mladého a středního věku o nuceném pobytu doma. Senioři se jim smějí: my jsme zvyklí být stále spolu.

Vratislava Hofmanová, redakce

Nejlepší knihy do karantény

Přemýšlíte, po jaké knížce sáhnout v období karantény? Tady je několik tipů na zajímavé čtení, které si můžete v internetových knihkupectvích objednat buď do čtečky nebo si knihu nechat poslat domů.

Michaela Bučková

Úterý 31. března: Co by vám nemělo uniknout

Omezení volného pohybu po celé České republice, které je jedním z opatření proti šíření nového typu koronaviru v zemi, vláda prodloužila do 11. dubna do 06:00. Do stejného data zůstávají zavřené restaurace a až na výjimky také platí zákaz maloobchodního prodeje a služeb. 

Jan Raška

Hlavní slovo v rodině. Má na něj někdo nárok? Často si jej berou babičky

Hlavní slovo v rodině. Má na něj někdo nárok? Často si jej berou babičky

Sedm úkolů, spousta inspirace aneb Hrátky v karanténě

Nesledovat celý den negativní zprávy, posilovat mysl nejrůznějšími aktivitami, které budeme společně sdílet. Pokračujeme v plnění úkolů druhého týdne. Co jsme si pro vás připravili tentokrát?

Jan Raška

Na chatu s... Čtenáři portálu i60 si povídají se známými osobnostmi

Nemůžeme na chatu, tak budeme na chatu. Tato slovní hříčka vystihuje narychlo připravený projekt, v rámci kterého se čtenáři portálu i60 propojí s osobnostmi z řad umělců, sportovců, lékařů, vědců a budou si s nimi povídat.

Redakce

Nejzazší vzpomínka - neobvyklý pád

Z raného dětství mi uvízla v paměti příhoda z doby, kdy mi bylo okolo čtyři a půl roku a sestře o rok více. Stalo se to někdy v květnu, takže ani ona ještě do školy nechodila. Děj se vyvíjel hodně dramaticky, ale protože vše skončilo šťastně, ráda se o tuto vzpomínku podělím i s vámi.

Jaroslava Handlová

A čápům je to jedno

Přiletěli jako vždy a usedli do hnízda na nejvyšší komín. Dělají to tak každý rok. Vůbec jim nevadí…

Hana Šimková

Člověk po mozkové příhodě není mentálně postižený a nepatří na psychiatrii

Mozkovou příhodu prodělá ročně v České republice na 40 tisíc lidí. Její průběh u pacientů nad 70 let takřka vždy znamená, že potřebují cizí pomoc, aby se naučili zvládnout znovu svoji domácnost.

Božena Hažová, redakce

Josef Kubáník: Nikdo není zvědavý na kůži staré krůty, říkala Květa Fialová

Josef Kubáník: Nikdo není zvědavý na kůži staré krůty, říkala Květa Fialová

Spočítáno, změřeno: krize podle vědců nemají vliv na spokojenost

Svět byl seznámen s výsledky každoročního měření, ve které zemi se žije nejpříjemněji. A tentokrát vědci oznámili zajímavou věc. Světové krize jako je například současná pandemie koronaviru, nemají vliv na spokojenost jednotlivců, ba dokonce mnozí lidé se mohou v krizi cítit spokojenější než jindy.

Vratislava Hofmanová, redakce

Začínáme zelinařit: Výsev je potřeba dobře naplánovat

Zahradnictví jsou i v době karantény otevřeny. Můžeme tedy vyraziit na nákupy osiv a sazenic. Ještě před tím bychom si ale měli rozmyslet, kolik čeho budeme pěstovat a jaké vlastně budeme dělat záhony.

Redakce

Sedm úkolů, spousta inspirace aneb Hrátky v karanténě

Nesedět celý den u zpráv, ale být co nejvíce aktivní. To je zásadní rada psychologů, jak si udržet klidnou mysl v této těžké době. Pojďme se touto radou řídit i my na portále i60.cz. Připravili jsme pro vás na následující týden sedm úkolů. Jejich plnění posílí nejen vaši mysl, ale zároveň se může stát inspirací pro ostatní čtenáře.

Jan Raška

Zářivé barvy sluší v každém věku

Některé ženy se jich bojí, některé tvrdí, že sluší pouze mladým dívkám. Váže se k nim spousta předsudků: nejsou elegantní, zvýrazňují vrásky ve tváři, zralá dáma takové brutálně barevné oblečení nenosí. Jenže předsudky nejsou dobré.

Vratislava Hofmanová, redakce

Bláznivá domácí světýlka dobývají interiéry

Svítící řetězy se staly oblíbenou ozdobou interiérů. Ano, čím dál více lidí vánoční světýlka neukládá na celý rok do krabic, ale zdobí si jimi byty na jaře, v létě, na podzim. Je to neobvyklé, trochu bláznivé, ale krásné.

Vratislava Hofmanová, redakce

Jak jsem se narodil. Z dědečkových „Vzpomínek“

Narodil jsem se  roku 1903 ve Dvoře Králové v našem domku „Pod Žižkovou hůrou“, jinak v ulici Nekázalce, jako desátý a poslední ze sourozenců. V té době pracoval tatínek v továrně u Schleinů v barevně a do práce měl blízko. Od nás přes louku a Malá luka bylo továrnu vidět.

Irena Mertová

Neděle 29. března: Co by vám nemělo uniknout

Děláte z nás nekompetentní blbečky. Stovky seniorů budete mít na svědomí vy. Tyto a další věty padaly na hlavy ministra zdravotnictví a ministryně práce a sociálních věcí z úst vedoucích pracovníků zařízení pro seniory. Kritizují je za to, že stát včas nevybavil domovy seniorů potřebným zdravotnickým materiálem.

Jan Raška

Doporučení Asociace klinických psychologů pro život v karanténě

Doporučení Asociace klinických psychologů pro život v karanténě

Můj soukromý ášram

18. 3. 2020 Občas jsem toužila utéct do kláštera či ášramu, či tak nějak. Představovala jsme si,…

Helena Fruhbauerová

Koníček i přivýdělek: Sběratelství starožitností

V pokročilejším věku si mnoho lidí začne užívat nových či dávných koníčků. Pokud tápete a nejste si jisti, jak smysluplně vyplnit svůj volný čas, zkuste sbírat starožitnosti.

Sponzorovaný článek

Krizový den aneb Opravdu v krizi?

Z okna vidím kousek našeho jihoměstského sídliště a po ránu mě budí cukrování zdejších hrdliček. Skoro mi ani nepřipadá, že takhle tu před svým notebookem sedám už téměř dva týdny. Mé "krizové" dny vypadají navenek víceméně stejně, a přesto je každý z nich něčím osobitý.

Zuzana Pivcová

Jak se zabavit v době karantény? Tady je několik tipů pro seniory

Jak se zabavit v době karantény? Tady je několik tipů pro seniory

Držte se, a to za všech okolností

Když jsem byla v šesti měsících předána svými rodiči do péče prarodičů, byli již oba, babička i děda, v seniorském věku. Byla to od nich odvaha, si vzít tak malé dítě do péče, ale bylo to tak a já jsem jim celoživotně vděčná a vzpomínám na babi a dědu s láskou a vděčností.

Jindra Hubačová

Herečka Petra Bučková: Moje dny se zaplnily, ale bývá mi smutno

Petra Bučková, herečka pražského Divadla Na zábradlí a představitelka Nadi v Ordinaci v růžové zahradě, pomáhá šít roušky, zlobí se na prezidenta a těší se, až se zase otevřou hranice a shledá se s přítelem, který žije v Rakousku.

Michaela Bučková

Ministerstvo zdravotnictví spustilo pod číslem 1212 linku první psychické pomoci

Období nouzového stavu v souvislosti s onemocněním COVID-19 či povinně nařízená domácí karanténa může pro někoho znamenat nepřiměřenou psychickou zátěž. Ministerstvo zdravotnictví proto spustilo pod číslem 1212 také linku první psychické pomoci.

Jan Raška

Moje vzpomínka ze základní školy

Jako každý rok, tak v osmé třídě jsme na konci roku pomáhali paní učitelce odnést květiny domů,…

Marie Doušová

Láska je láska

Tak to zase po půl roce na nás přišlo. Tedy adresně na moji psí holku Mysterii a ta veškeré starosti přenechala s psí láskou a důvěrou své paničce.  

Soňa Prachfeldová

Josef Kubáník: Nikdo není zvědavý na kůži staré krůty, říkala Květa Fialová

Kdyby se herci Slováckého divadla z Uherského Hradiště už nic jiného v životě nepodařilo, bude jeho stopa na českém divadelním nebi   nesmazatelná. Byl to on, kdo byl posledních devět let života Květy Fialové jejím přítelem a je autorem jejího posledního deníku. Kdo je Josef Kubáník?

Božena Hažová, redakce

Kam až dosáhne paměť

Za svoji nejstarší vzpomínku považuji svůj obdiv rozkvetlé slunečnice. Rostla na zahrádce mé tety, kde jsme byli na návštěvě, a já k ní vzhlížela tak vysoko a ona byla tak krásná a tak strašně veliká...

Marie Faldynová

Místo návštěv teď v SeniorCentrech používají videa

Přestože jsou SeniorCentra SeneCura uzavřena pro návštěvy, snaží se zaměstnanci všemi silami zprostředkovat kontakt klientů domovů s jejich rodinami. Chtějí zabránit tomu, aby se izolace podepsala na jejich psychickém stavu.

Redakce

Začínáme zelinařit: Na co si můžeme troufnout bez větší přípravy

Kdy se otevře pořádně jaro, nejde předem určit ani podle příletu vlaštovek, ani podle toho, kdy šelma sedlák začne orat. Doba výsevů a výsadby první zeleniny je dána teplotami půdy a vzduchu a též půdní vlhkostí.

Redakce

Nadace fotbalových internacionálů vypráví příběhy slavných i méně slavných

Kdo by neznal jména František Plánička, Josef Bican, Josef Masopust, Antonín Panenka nebo Pavel Nedvěd? Čeští či českoslovenští fotbaloví fanoušci samozřejmě všichni, ale jejich věhlas prostoupil všemi společenskými skupinami i všemi érami. A právě jim se říká fotbaloví internacionálové.

Redakce

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg