Chrápání je normální. Pozor, toto tvrzení je nesmysl, ronchopatie může také signalizovat zdravotní problémy

Čím je člověk starší, tím více chrápe a nedá se s tím nic dělat. To často říkají lidé, kteří v noci vydávají děsivé zvuky, jež vyhnaly jejich polovičky spát do jiných pokojů. Chrápání bývá často zlehčováno, zesměšňováno. Jenže mnohdy signalizuje zdravotní problémy.

Vratislava Hofmanová, redakce

Vzpomínka: Čas bálů

Období od Vánoc do Popeleční středy náleželo bálům, plesům, tancovačkám, šibřinkám, maškarním a karnevalům, prostě společenskému setkání, kde hlavním zdrojem zábavy byl tanec a hudba.

Daniela Řeřichová

Průvodce registrací k očkování proti covidu-19. Jaké informace bude nutné ve formuláři vyplnit a kdo může registrovat seniory nad 80 let?

Ministerstvo zdravotnictví spouští od 15. ledna registrace k očkování proti nemoci covid-19. Lidem nad 80 let mohou s registrací pomoci například rodinní příslušníci, praktický lékař, anebo i telefoní linka 1221. Tady jsou odpovědi na nejčastější dotazy k registraci.

Jan Raška

Fronty vymizely z našich životů, po letech nám je připomněl koronavirus

Někdy jsme stáli ve frontě a žertovali, že ani nevíme, na co. Tak vzpomínají mnozí starší lidé na nakupování za socialismu. Mladí si naopak nedovedou představit, že by se kvůli běžnému zboží postavili do řady a čekali.

Vratislava Hofmanová, redakce

Registrace fungují, jen je nutné vyčkat delší dobu na bezpečnostní PIN

Ministeretsvo zdravotnictví spustilo registrace k očkování proti nemoci covid-19. Od osmé hodiny ranní se do systému snaží registrovat tisíce lidí, což systém zpomaluje. Nicméně, registrace funguje.

Jan Raška

Poděkování čtenářům za jejich letošní aktivity. A jaké bude Íčko v roce 2021?

Poděkování čtenářům za jejich letošní aktivity. A jaké bude Íčko v roce 2021?

Klady nuceného omezení

Doba koronavirová zasáhla každého z nás. Autoři jakési ankety zjistili, že nejčastěji užívané slovo v mediálním prostoru v roce 2020 je covid. Toto slovo se dostalo na pomyslnou první příčku i v mnohých rodinách. Na úkor nádobí, odpadkového koše, jdi si vyčistit zuby a podobně.

Julie Vargová

Herci Slováckého divadla vyměnili jeviště za telefon a nákupní tašku

Co dělají herci Slováckého divadla v Uherském Hradišti, když nemohou hrát ? Telefonují osamělým seniorům a nakupují pro ně. Samozřejmě, že také pilně zkouší a připravují se na chvíli, kdy se brány divadla otevřou, říká Josef Kubáník, herec a tiskový mluvčí divadla.

Božena Hažová, redakce

Tonga – polynéské království v Tichomoří

V tento zimní čas, kdy nás všechny už unavuje číst zprávy o tom, kolik nových případů koronaviru zase přibylo za posledních 24 hodin, bych chtěla zlepšit náladu sobě a všem, kdo budete číst tento článek, vzpomínkou na Přátelské ostrovy.

Helena Přibilová

Státy kolem nás očkují o sto šest, naše vláda projednává strategii. A kolik lidí zatím umře?

Je leden, třináctého. Česká vláda zasedá, aby projednala státní očkovací strategii. To je úžasná zpráva, řeklo by se, kdyby bylo sice třináctého, ale června.

Antonín Vácha

Jana (69): Po smrti manžela jsem začala být zlá na lidi kolem sebe, na rodinu. Cítila jsem křivdu

Přijela jsem domů, bylo okolo druhé. Volala jsem: „Proč sis, prosím tě, neohřál ten oběd?“ Jídlo nebylo cítit, na sporáku nebyl hrnec, bylo mi jasné, že zase byl líný si oběd sám vyndat z lednice a ohřát.

Jan Raška

Po šedesátce krásnější než v mládí? Tyto české herečky a zpěvačky dokazují, že to možné je

Po šedesátce krásnější než v mládí? Tyto české herečky a zpěvačky dokazují, že to možné je

Když matka řeší rozvod své dcery aneb není výměna jako výměna

Mít doma čerstvě rozvedenou osmatřicátnici není to samé, jako výhra v loterii. A když s vámi bydlí ve stejném bytě, máte o zábavu postaráno.Svěřila se mi sousedka, že udělala velkou chybu. Vzala k sobě do bytu svoji bezdětnou rozvedenou dceru.

Julie Vargová

Doteky jsou pro někoho léčivé, pro jiného otravné

Pohlazení, objetí, letmý dotek. To jsou způsoby, kterými si lidé vzájemně vyjadřují náklonnost, lásku, přátelství, ale také třeba soucit či obdiv. Doteky jsou pro mezilidské vztahy důležitější, než si mnohdy myslíme. Ale pozor, stejně tak mohou být i nepříjemné.

Vratislava Hofmanová, redakce

Lidské oko nikdy nespí, odpočinek ale potřebuje. Dopřejte mu ho

Lidské oko se nepřestává pohybovat ani během spánku. Odpočinek ale potřebuje. Proč je dobré před spaním odložit mobilní telefon nebo vypnout televizi?

Božena Hažová, redakce

Vysílá Rádio Jerevan

Když vidím všechny ty dezinformace a šílené názory, vzpomněl jsem si na Rádio Jerevan, které bylo tak oblíbené v 80. letech. Rádio vylepšovalo sdělení strany a vlády. Takže nyní díky mně obnovilo svou činnost a opět odpovídá na dotazy, které jste mu poslali, i na ty, které nikoho nenapadly.

Oldřich Čepelka

Chůze jako vášeň. Paní Eva Trojánková našlapala loni téměř dva tisíce kilometrů

Když má volný den, vyrazí na výlet a ujde i čtyřicet kilometrů. Turistikou tráví i dovolené. A když času moc není, jde aspoň na procházku po Praze. Chůze je prostě pro jednašedesátiletou Evu Trojánkovou vášeň.

Jan Raška

Zkazil jsi mi život. Verbální agresivita je jev častý a nebezpečný

Tu nehodu jsme měli kvůli tobě, protože jsi chtěl jet na chatu. Kvůli tobě jsem tlustá, protože ti pořád vyvařuju. Kvůli tobě nemáme peníze, protože jsi se celý život flákal. Jsou lidé, kteří takové věty říkají zcela běžně. Život s nimi není snadný. Přesto nejsou sami, jejich blízcí často takové řeči snášejí.

Vratislava Hofmanová, redakce

BISOP: Naočkujeme-li milion nejstarších občanů, snížíme počet úmrtí na covid-19 o 70 procent

Riziko úmrtí na COVID-19 roste s věkem nakaženého a to téměř exponenciálně. Pokud se podíváme na reportovaná úmrtí na COVID-19, tak se s každými pěti lety věku navíc riziko téměř zdvojnásobí.

Redakce

Jakou knihu pořídit jako vánoční dárek?

Jakou knihu pořídit jako vánoční dárek?

Dopis

V polovině října loňského roku jsem dostala mail od Adry, ve kterém vyzývali své spolupracovníky a dobrovolníky k pomoci seniorům v době, kdy se opět kvůli covidu zavírala země do nařízené karantény. Jednou z forem pomoci mohl být i dopis lidem, kteří zůstali sami v izolaci. Jeden takový dopis jsem napsala a poslala. A protože situace se od té doby o moc nezlepšila, posílám ho i vám.

Vlasta Ledlová

Do očkování proti nemoci covid-19 se senioři moc nehrnou, řada z nich narychlo vyvíjeným vakcínám nevěří

Patří do nejohroženější skupiny, v níž dochází po nákaze nemocí covid-19 k nejčastějším i nejtěžším komplikacím, ale i k nejvyššímu počtu úmrtí. Přesto se lidé nad šedesát let až tak moc do očkování nehrnou. Alespoň ti z největšího portálu pro aktivní seniory.

Jan Raška

Učitelka se dnes klidně může vdát

Nevím, kde jedna moje známá objevila pracovní smlouvu s učitelkou z roku 1923. Z textu není zřejmé, s kterým školním ústavem a která žena dokument uzavřela. Je však zajímavé si některé podmínky pro pedagožku, ale i pro rodiče přečíst.

Julie Vargová

Zachováme vzpomínky. Trend, který baví čím dál více lidí. Zkuste naši Pamětnici

Zachováme vzpomínky. Trend, který baví čím dál více lidí. Zkuste naši Pamětnici

Letní scénu Divadla Ungelt letos zahájí Slepice na zádech s manželi Dykovými

Od 14.6.2021 do 31.8.2021 proběhne v prostoru hradčanského Nového Světa 17. ročník Letní scény Divadla Ungelt. Ta divákům nabídne nejen zvýšený komfort (zrenovované hlediště, nové sociální zázemí), ale především téměř celý náš repertoár.

Božena Hažová, redakce

Hlazení duše 2021

Tak nám začal nový rok a já přemýšlím, čím ho nastartovat na našem webu tak, aby to bylo čtivé, ale nepodbízivé, lehce provokativní, ale ne urážlivé, úsměvné, ale zároveň respektující současnou koronavirovou situaci, která vůbec není dobrá…

Hana Švejnohová

Účesy, které se zdají být obyčejné. Sluší však i dámám ve věku nad šedesát

Žádné složité střihy, žádné výrazné barvy. Ani dlouhé, ani krátké. Na první pohled by se chtělo říct: nezajímavé, obyčejné, nudné. Jenže pozor, právě takové účesy bývají věčné a vděčné.

Vratislava Hofmanová, redakce

Česká (k)očkovaná

Přišla za mnou třiaosmdesátiletá sousedka, jestli bych ji mohl zajistit tu vakcínu, která se nemusí mrazit. Že by jako nechtěla tu, co má mínus sedmdesát, aby jí pak nebyla zima. A že by potřebovala jít pro ten vpich příští pondělí, kdy musí stejně na poštu.

Antonín Vácha

Po smrti manžela čekalo na rodinu roční martyrium kolem nevelkého dědictví

Dlouhých osm let se bývalá zdravotní sestra Jana z pražských Letňan dívala na to, jak její manžel Jan postupně ztrácí síly. Prvním varováním byla porucha řeči a zhoršující se chuť k jídlu. Nastal nekončící kolotoč vyšetření a návštěv u odborníků.

Božena Hažová, redakce

Chci si život užít. To je věta, která rozděluje generace

Lehká práce za dobrou odměnu. Hodně volného času. Časté dovolené, jídlo v restauracích, wellnes pobyty, různé nákladné sporty. Toto označují mladí lidé za nutnou součást života. Starší generace často reaguje slovy: Jste příliš zhýčkaní. Kde je pravda?

Vratislava Hofmanová, redakce

Hradecké parky - Šimkovy sady

V  poslední době bývají parky v našem městě častým místem mých procházek. Jsou to místa, kam dojdu…

Vladislava Dejmková

Milada Halačová: U seniorů nad 70 let se až pětinásobně zvyšuje výskyt nežádoucích účinků léčiv

Užívání léků nepředstavuje jen léčbu konkrétní nemoci. Když se léky berou nesprávně anebo jich denně polykáme příliš, můžeme se dočkat řady problémů.

Redakce

Z obyčejné či staré komody se dá udělat umělecké dílo. Stačí umět trochu malovat

Malování na nábytek je disciplína, která není příliš rozšířená. Zvládnou ji však i průměrně nadaní kutilové a výsledky bývají dechberoucí. Ideální je začít s různými skříňkami či komodami.

Vratislava Hofmanová, redakce

Jak letos vychází státní svátky, jarní a podzimní prázdniny?

Mnozí senioři si letošní Vánoce neužili s vnoučaty kvůli obavám z nemoci covid-19. Setkání s rodinami si proto plánují na jarní prázdniny. Kdy letos budou a jak vycházejí další volné dny v roce 2021?

Jan Raška

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg