Moje prázdniny a ztracená láska

Jezdívali jsme s bratrem každé prázdniny na celý měsíc k tetě Valerii do Říčan. Se strýcem Jeronýmem, který byl spolumajitelem cihelny, bydleli v krásné prvorepublikové vile s obrovskou zahradou. Zatímco cihelnu strýci zabavili, vilu se mu podařilo udržet.

Jana Veselková

Babiččino jídlo vnoučatům nechutná. Stravovací návyky patří nyní k největším rozdílům mezi generacemi

K babičkám jsme se kdysi těšívali na oběd. Svíčková, rajská, ovocné knedlíky či jiné klasiky uměly babičky přece nejlíp. Jenže stravovací návyky mladých se změnily a kvůli jídlu často dochází k hádkám v rodinách. Vnuci se ofrňují a způsob, jakým vaří někteří starší lidé, se jim nezdá. 

Vratislava Hofmanová, redakce

Lendlova sbírka Muchových plakátů se vrací do Obecního domu. Tentokrát ve světové premiéře slavné sbírky v pohybu

Po sedmi letech se milovníci díla Alfonse Muchy, velikána české secese, mohou těšit na další unikátní kulturní zážitek. Na stejné místo, do pražského Obecního domu, se vrací slavná sbírka jeho díla, kterou v minulosti zkompletoval tenista Ivan Lendl.

Redakce

Odpolední zdřímnutí je prospěšné, pomáhá zvládat i úmorné vedro

Jižní národy dobře vědí, že v horkém počasí je třeba den proložit odpočinkem. V Itálii, v Řecku, ve Španělsku a dalších zemích lidé po poledni zalezou do svých domovů, zavřou a zatemní okna a odpočívají, aby získali sílu užít si pěkný teplý večer. Je dobré se to naučit.

Vratislava Hofmanová, redakce

Učesaná, neučesaná. Nejlepší způsob, jak prožít léto

Žádné dlouhé česání, foukání, natáčení, lakování. Nejlepší jsou v létě účesy, které vyžadují minimální údržbu. Sluší ženám v každém věku. Ty starší se jich však někdy obávají. Zbytečně.

Vratislava Hofmanová, redakce

Vážíme si toho, že nás dal osud dohromady, slavíme každý den, říkají Zlata Adamovská a Petr Štěpánek

Vážíme si toho, že nás dal osud dohromady, slavíme každý den, říkají Zlata Adamovská a Petr Štěpánek

Plánované chirurgické zákroky není vždy nutné podstupovat až po skončení léta

Podzim přináší chladné dny a stává se proto obdobím četných plánovaných operací. V čem může mít chirurgický zákrok v tomto ročním období výhody a kdy naopak není zapotřebí vyčkávat na závěr léta?

Redakce

Je vedro, pijte. Ale kolik a co vlastně? Názory na to, kolik toho má člověk vypít, se různí

Mnoho zejména starších lidí si stěžuje, že ztratilo pocit žízně, že nejsou schopni pít doporučované dávky. Mezi lékaři čím dál více zaznívají názory, že to, co je bráno jako vhodná dávka tekutin, je ve skutečnosti zbytečně mnoho a že by člověk měl pít podle svých pocitů žízně.

Vratislava Hofmanová, redakce

Letní láska může zkomplikovat život. Platí to v každém věku

Může jít o příjemný flirt. Hezké chvilky na pláži, které se už nikdy nebudou opakovat. Romantické vycházky po lázeňské promenádě. Může to však také být začátek maléru, který rozbourá život. Letní lásky jsou krásné a zrádné zároveň.

Vratislava Hofmanová, redakce

Máte peníze v zahraniční bance? Nevadí, pojištění vkladů se vztahuje i na vás

Garanční systém finančního trhu je zákonem zřízená instituce, která dohlíží na to, že jsou vaše vklady v bankách, družstevních záložnách a stavebních spořitelnách v bezpečí.

Redakce

Pleš nemusí být pro muže pohroma, pro mnohé ženy může být sexy

Jeden z největších mýtů ve vztazích mezi muži a ženami je ten, že se dámám nelíbí muži bez vlasů. Je to přesně naopak, pleš rozhodně není tím, co by pánům v očích žen ubíralo na mužnosti. Je dobré to vědět, protože mužů bez vlasů přibývá.

Vratislava Hofmanová, redakce

Šedesátka je ideální věk, kdy se stát ženou na první pohled

Šedesátka je ideální věk, kdy se stát ženou na první pohled

Turistika je nový životní styl, po horách chodí všechny generace

Není to jen letos kvůli koronaviru. Hory jsou plné lidí už několik posledních let. Turistice se oddávají mladé páry, rodiny, ale hlavně lidé v důchodu, kteří mají konečně více času. Jde o návrat k pěkné české tradici. Rostoucí počet členů hlásí i kluby turistů.

Vratislava Hofmanová, redakce

Gastronomie – náš rodinný jídelníček v letech 50. a 60. minulého století, můj život malého kluka

Narodil jsem se za II. světové války. Do školy jsem začal chodit od r. 1950. To byl v té době ještě lístkový systém na potraviny a důležité životní potřeby. V roce 1953 přišla měnová reforma, a lístkový systém přestal platit.

Jaroslav Charvát

Letní putování s vnoučaty: Lichnice a Žleby

Bylo úterý, červenec se nachýlil ke konci, rovněž jako prázdninová návštěva našich vnoučat. Začalo mi být smutno na duši. Slíbili jsme vnoučatům, že i když slunce pálí jako na poušti, jsme stateční a dáme na konci pobytu ještě Lichnici a Žleby, které jsou při jedné cestě. A tak jsme se na výlet vydali po lehkém obědě.

Hana Nováková

Světem hýbe Galwayská výzva, další krok v boji proti ageismu

Senioři potřebují ochránit před pandemií koronaviru, proto je zavřeme a zakážeme jim vycházet. Tak uvažuje mnoho lidí. Jenže ti, kterých se to týká, mají málo možností vyjádřit svůj názor, přání, rozhodnout se sami, jak situaci řešit. Dobro pácháné na starých lidech tak ve skutečnosti často není dobrem. Poukazuje na to dokument s názvem Galwayská výzva.

Vratislava Hofmanová, redakce

S bolestmi žijí lidé desítky let. Tlumí je léky a neřeší příčinu

Každá bolest má svoji příčinu. Co když ji ale lékařská vyšetření neodhalí? Až polovina pacientů přichází k fyzioterapeutům s letitými problémy, které „nemají řešení“. Díky moderním metodám a poznatkům v oboru přitom náprava nebývá složitá.

Redakce

Kam mohou dospět rodinné vztahy? Syn se po svatbě snaží vystěhovat z domu vlastní matku, která mu půjčila peníze

Když před šesti lety Marie náhle ovdověla, myslela si, že už v klidu dožije ve svém útulném pražském bytě, který si s manželem nechali rekonstruovat na stáří. To ještě netušila, co všechno ji v životě potká.

Božena Hažová, redakce

Moje prázdniny: pikantní houbová žemlovka

Jak šel čas a život, můj způsob přípravy pokrmů se začal měnit a hlavně zrychlovat. Nejenže jsem vybírala recepty z co nejkratší dobou přípravy pro různé příležitosti, ale i různé recepty, které jsem znala, začala obměňovat.

Dana Kolářová

Noví kamarádi se dají najít v každém věku

Noví  kamarádi se dají najít v každém věku

Khaki. Barva, kterou ženy buďto milují nebo nenávidí

Málokterá barva budí tak kontroverzní reakce. Některé ženy ji označují za mimořádně neslušivou. Jiné na ní nedají dopustit. Khaki oblečení si buďto zamilujete nebo ho celý život odmítáte.

Vratislava Hofmanová, redakce

Když v Plzni v létě pršelo

Je to více, jak půl století. Dnešní deštivé počasí mně navodilo atmosféru a také vzpomínku na letní story, kterou jsem prožila v právě tak deštivý den, jaký je ten dnešní, jen s tím rozdílem, že tenkrát  bylo daleko tepleji, a déšť byl více přínosem, než obtížným elementem.

Jitka Chodorová

Nápisy a cedule

Při cestě do práce jsem se rozhodla zas jednou pokusit štěstí a vsadit si sportku. Okénko novinového stánku však bylo zavřené a na něm pověšen nápis "Zavřeno, přebíráme tržbu."

ivana kosťunová

Krásné staré páry. Jejich focení je v módě

Krásné staré páry. Jejich focení je v módě

Naše nezapomenutelná dovolená s vnoučaty v Chorvatsku

Když se řekne voda, hodně vody, tak většinu z nás napadne slovo  m o ř e  nebo taky povodně. Na to…

Marie Měchurová

Znáte jenom denní a noční krém? To už je dnes málo…

Některá žena si omyje obličej vodou a namaže jakýmkoliv krémem a je hotovo, jiná má koupelnu plnou přípravků a péči o pleť věnuje hodně času i velké peníze.

Renata Pavlíčková, redakce

Šedesátka. Věk, ve kterém by některé věci měly být zakázány

Nesrovnávat se s druhými. Nesnažit se zalíbit jiným. Nemlčet. A přestat předstírat, že se nás stárnutí netýká. Šedesátka je věk, kdy by se člověk měl vyrovnat s tím, že mu není čtyřicet. Toho, kdo to umí, čekají příjemné roky. Z toho, kdo ne, se stane ubručený důchodce.

Vratislava Hofmanová, redakce

Vitamin D vás připraví na další virovou sezónu. Využívejte slunečních paprsků

Zeměpisná poloha a také nezdravý životní styl. To jsou hlavní příčiny nedostatku vitamínu D u české populace. "Déčko"má přitom velký vliv nejen na imunitní systém, ale třeba i kosterní a svalovou soustavu.

Redakce

Vzory na kalhotách patří k létu

Lehké, tenké, pohodlné. A hodně barevné. S pestrými vzory, s motivy květin. Některé ženy se celý rok těší, až v létě takové kalhoty vytáhnou z šatníku. Jiné říkají: To bych si na sebe nevzala ani za nic, připadala bych si jako v pyžamu.

Vratislava Hofmanová, redakce

Divadlo Ungelt plní přání seniorům

Již delší dobu převyšuje v pražském divadle Ungelt poptávka po levnějších vstupenkách pro seniory reálnou nabídku. Vedení divadla nyní přání svých příznivců vyslyšelo - přidalo odpolední představení a zlevnilo seniorům vstupné.

Božena Hažová, redakce

Léto v Mariánských Lázních

Nápad navštívit Mariánské Lázně jsem dostala na začátku letošního roku. Zbývalo přesvědčit manžela,…

Vladislava Dejmková

Hádky v rodinách doléhají na mnohé seniory. Ti váhají, zda do konfiktů mladých zasahovat nebo ne

Ten problém zná spousta starších lidí. Jsou svědky hádek v rodině. Trápí se jimi, přemítají, zda do nich vstupovat nebo ctít pravidlo, že mladým se do života nemá mluvit.

Vratislava Hofmanová, redakce

Chytrá karanténa v praxi: vyhledávání kontaktů nefunguje, hygiena nezvedá telefon a otestovat se není kde

To bylo řečí, jak Česko zachrání chytrá karanténa. Chytráci nahoře nás jen bulíkovali a až nyní, po několika měsících, přiznávají, že celý tento slavný projekt je vlastně k ničemu. Důkaz? Třebo tento docela čerstvý příběh v naší rodině.

Antonín Vácha

Mezigenerační propast se prohlubuje. Nikdy dříve nežili mladí a staří lidé tak odlišně jako nyní

Na jedné straně se dávají na odiv aktivní a zdraví senioři, kteří sportují a chovají se, jako by jim bylo třeba čtyřicet. Na druhé straně je fakt, že mladá generace má  svůj svět, kterému dříve narození rozumějí čím dál méně.

Vratislava Hofmanová, redakce

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg