Soňa Prachfeldová: Až na stará kolena člověk pozná, jak jsou důležité dobré rodinné vztahy. Dávají pocit jistoty

Celý život sloužila lidem. Pětadvacet let pracovala jako vedoucí pošty, dvacet let byla starostkou obce, sedm let krajskou šéfkou Svazu důchodců. Teď si čtyřiasedmdesátiletá Soňa Prachfeldová užívá důchod – cestuje, chodí na túry, nejčastěji s vnoučaty a svými pejsky.  

Jan Raška

i60rádio - nová služba pro naše čtenáře

Jsme portálem pro seniory, kteří jsou aktivní, akční a zvídaví. Proto se snažíme přicházet stále s novými podněty, nápady, ale i moderními službami. Teď to jsou podcasty - tedy zajímavé rozhovory, články či reportáže ve zvukové podobě.

Redakce

Ze snů o jízdě na vysokém kole se stala realita. Sedmdesátiletý velocipedista František teď hledá své pokračovatele

Při spanilých jízdách ostravských velocipedistů, tedy cyklistů na historických kolech, je František Janša nepřehlédnutelný. I ve svých sedmdesáti letech jezdí na bicyklu s obřím předním kolem, kde jezdec sedí téměř půldruhého metru nad zemí.

Petr Žižka

Nevydařená vycházka aneb Co do přírody nepatří

První tři týdny měsíce března jsme se mohli pohybovat jen na katastru obce. Plánovala jsem si…

Anna Čípová

Simona (65): Život máme proto, abychom ho žili. S dalšími vdovami cestujeme, učíme se jazyky, žijeme naplno

Ze situace, kdy ovdovíte, jsou dvě cesty. Volba první znamená vše ukončit. Při zvolení druhé si člověk uvědomí, že život dostal proto, aby ho žil. Já jsem po dvou úmorných letech péče o manžela s rakovinou kostí šla tou druhou cestou.

Redakce

Miluji okamžik, kdy se podaří přenést myšlenku do slov, říká autorka knižního bestselleru Šikmý kostel Karin Lednická

Miluji okamžik, kdy se podaří přenést myšlenku do slov, říká autorka knižního bestselleru Šikmý kostel Karin Lednická

Manželství bez lásky. Je jich hodně, ale není to na nich vidět

Stereotyp, nuda. To jsou lepší stránky dlouholetých manželství. Ty horší: Podrážděnost, přehnané reakce, plíživě vznikající odpor k tomu druhému. Ano, tak vypadají mnohá dlouholetá manželství, ze kterých vymizela láska.

Vratislava Hofmanová, redakce

Poznáte naše česká města?

Poznáte česká města podle fotografií jejich náměstí, kostelů, kašen? Přikládám fotografie 21 měst ležících v Čechách a vy máte za úkol podle fotografií a krátkých popisků odhalit název toho kterého města.

Marie Měchurová

Julius Špičák: Největší výhodou IKEM je organizační sevření a menší formálnost

Pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) slaví 50. výročí svého založení. Za tu dobu se ve vedení jednotlivých klinik a pracovišť vystřídalo nekonečné množství odborníků.

Božena Hažová, redakce

Jak na to s Českou bankovní asociací? Podceňovat on-line bezpečnost se nevyplácí, škody mohou být obrovské

Index Kyberbezpečnosti, který každoročně sestavuje Česká bankovní asociace (ČBA), dosáhl v loňském roce průměrných výsledků, celkem 61 %. Ve srovnání s rokem 2019 je to pokles o 4 body.

Redakce

Mytí vlasů je někdy věda a ne každý ji ovládá. Vlasy nesprávnou péčí trpí

Každé vlasy jsou jiné, každé potřebují jiný střih a účes, ale totéž platí i o jejich mytí. Jenže právě způsobu umývání vlasů mnoho lidí nevěnuje pozornost. Bere ho za samozřejmost a někdy je to chyba.

Vratislava Hofmanová, redakce

Jak přežít dobu zavřených kadeřnictví? Žádné razantní zásahy, chce to zůstat v klidu

Jak přežít dobu zavřených kadeřnictví? Žádné razantní zásahy, chce to zůstat v klidu

Poslední přání starého seniora: dožít se odchodu premiéra a prezidenta a pak v klidu zemřít

Jsem starý dědek, od života už nic nečekám a ani on ode mně. Kdybych zítra vydechl naposled, ani pes by neštěkl. A přeci jen bych se něčeho dožit chtěl - konce současného premiéra a prezidenta.

Antonín Vácha

Start Apolla 11 na Měsíc byl můj největší životní zážitek, uvedl v rozhovoru publicista Karel Pacner

Ve věku 85 let zemřel novinář a spisovatel Karel Pacner. Jako vzpomínku na tohoto vynikajícího publicistu ještě jednou vydáváme rozhovor, který poskytl portálu i60.

Redakce

Když nemůžete vy za mnou, přijdu já za vámi, zve dnes pětapadesátiletá Lucie Bílá na svůj narozeninový koncert

Zpěvačka Lucie Bílá, vlastním jménem Hana Zaňáková, slaví dnes 55. narozeniny. A v rámci oslav se rozhodla uspořádat koncert pro své příznivce. On-line přenos se koná dnes od 19.00 hodin a je pro všechny zdarma.

Jan Raška

Hurá do ZOO! Otevřou se také botanické zahrady či farmářské trhy. Další rozvolňování bude asi řídit nový ministr

Vláda reaguje na zlepšení epidemické situace otevřením vybraných obchodů a služeb. Od pondělí 12. dubna se otevřou papírnictví, obchody s dětským zbožím, ale i farmářské trhy,  zoologické a botanické zahrady.

Jan Raška

Jaroslava Panýrková: Výhodou stáří, možná jedinou, je nadhled

Studovala střední školu pivovarnickou, ale už na škole začala točit svůj první film. Byla devět let členkou Laterny Magiky a pak se dala na moderování v rádiu. Na co v životě nejraději herečka, hlasatelka a moderátorka Jaroslava Panýrková vzpomíná?

Božena Hažová, redakce

FEJETON: Tramvajový predátor

Řekl bych věk tak pět let, něco přes metr, trochu nadváha. Prstem pronásleduje dešťové kapky stékající po druhé straně tramvajového okna.

Redakce

Jak vařily naše prababičky: jarní bylinková polévka

Zajímá vás, jak se vařilo za první republiky, před sto a více lety, či dokonce za dob zřejmě nejslavnější české kuchařky a národní buditelky Magdaleny Dobromily Rettigové? Tady je jeden z jejich jarních receptů.

Redakce

Strašně krásný, hrozně dobrý, anebo výpověď dohodou... Do naší mluvy se vkrádají nesmyslná slovní spojení

Strašně krásný, hrozně dobrý, anebo výpověď dohodou... Do naší mluvy se vkrádají nesmyslná slovní spojení

Jak se připravit na to, aby bylo v seniorském věku doma dobře

To, na co jsme ve čtyřiceti ani nepomysleli, se v šedesáti může ukázat jako velký problém. Z bytu, ve kterém jsme se celý život cítili příjemně, se jednou může stát past.

Vratislava Hofmanová, redakce

Zmrtvýchvstání seniora Zemana

Kdo se těšil na příběh o zdravotním stavu pana prezidenta, bude zklamán. Je to příběh obyčejného důchodce, příběh, můj, příběh s dobrým koncem. Přežil jsem covid.

Richard Zeman

Velký pátek je připomínkou Ježíšova ukřižování a dnem přísného půstu

Velký pátek je prvním dnem takzvaného velikonočního tridua. Následuje po něm Bílá sobota, kdy v podvečer začíná slavnost Kristova vzkříšení a nočními obřady přechází v neděli, kdy se slaví zmrtvýchvstání.

Redakce

Když se spánku nedaří. Jak si můžeme pomoci sami a kdy vyhledat odborníka?

Když se spánku nedaří. Jak si můžeme pomoci sami a kdy vyhledat odborníka?

Zklidnit nervovou soustavu i dýchací cesty pomohou bylinky

Nervová soustava, dýchací cesty i trávící ústrojí. Všechny tyto složky se podílí na kvalitní imunitě, která je v lidském těle nezastupitelná. Aby dobře fungovala i po prodělání virového onemocnění, je potřeba se na všechny tyto složky zaměřit v době rekonvalescence.

Redakce

Čím je člověk starší, tím hůře se učí. Ukazuje se, že toto tvrzení je nesmysl. Zaměstnavatelé to však vidí jinak

Nikoho ve věku nad padesát nechceme, protože se těžko učí něco nového. To často říkají šéfové firem a personalisté. Tedy, pardon, neříkají, protože je to už nyní považováno za nevhodné. Jenže si to stále myslí a podle toho se chovají.

Vratislava Hofmanová, redakce

Můj Velký pátek s narkózou

Návštěvy ordinací různých lékařů nepatřily nikdy k mým hobby. V minulých týdnech jsem si je však užívala nadprůměrně. Všechno to odstartovala nenápadná změna, kterou jsem objevila na levém prsu. Nic mne nebolelo, ale v jednom místě kůži vtahovala dovnitř nějaká mocná síla.

Jaroslava Handlová

Jarní soutěže portálu i60 pro fotografy, zahrádkáře i turisty

Jaro udeřilo v plné síle, slunečné počasí vyhání lidi do parků, lesa, ale i na skalky či zahrady. Zatím jsme omezeni lockdownem, ale i ten (snad) brzy skončí. Podpořit aktivity v přírodě mají za cíl i naše nové jarní soutěže.

Jan Raška

VIDEOSERIÁL: Komunikujeme přes Whats App. Jak aplikaci nastavit a jak ji používat?

Být v kontaktu s rodinou a přáteli. To je nyní, vedle zdraví, nejčastější přání většiny lidí. A protože často nemůžeme být v kontaktu osobním, spojení mezi lidmi pomáhají zprostředkovat chytrá technická řešení. Jednou z nich je i mobilní aplikace Whats App.

Jan Raška

Vaše oči nepočkají, až covid pomine

Pandemie covid-19 dnes spolykává snad skoro všechnu pozornost. To ale neznamená, že choroby spí. Odsouvání preventivních vyšetření očí a operací šedého zákalu na dobu neurčitou je přitom rizikem pro vaše oči a také se tím připravujete o kvalitnější život. Myslete na sebe.

Sponzorovaný článek

Recepty na netradiční velikonoční pochoutky, kterými potěšíte malé i velké

Velikonoce jsou mimo jiné i časem hodování. Jistě i vy nyní připravujete na svátky celou řadu osvědčených dobrot připravených z rodinných receptů. Co ale letos překvapit a připravit něco netradičního? Tady je pár tipů.

Redakce

Kombinací vakcín vznikl omlazovací koktejl. Chyba v americkém očkovacím centru možná spustí revoluci v medicíně

Vypadá to jako sci-fi příběh, kdyby to nebyla pravda. V malém očkovacím centru provinčního amerického městečka Covtown udělali chybu, když 72letému Ericu Bareheadovii podali jako první vakcínu Pfizer, ale při přeočkování druhou dávkou mu omylem píchli Modernu.

Antonín Vácha

Velikonoční dárečky

Můj velikonoční příběh začal před mnoha, mnoha lety. Bylo mi necelých sedmnáct let a byla jsem zamilovaná až po uši, už víc než rok. Můj chlapec byl o čtyři roky starší a oba jsme věděli, že je to láska na celý život.

Olga Štolbová

Warfarinu odzvonilo, ke slovu se hlásí moderní léky. Tisícům pacientů odpadnou testy, dieta, zvýší se jejich bezpečnost

Desítkám tisíc lidí, kterým kvůli jejich nemoci hrozí mrtvice, plicní embolie, žilní trombóza a podobné, přinesl rok 2021 zásadní změnu v jejich léčbě. Lékaři jim mohou za určitých podmínek nově rovnou nasadit moderní léky, které brání nežádoucímu srážení krve, tzv. NOAC.

Jan Raška

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

SERIÁL: Můj chytrý mobil

Studenti učí seniory pomocí videí

Chytrý mobil

První díly: Jak si nainstalovat a používat aplikaci Whats App

AKTUÁLNÍ ANKETA

Za šest měsíců budou volby do Poslanecké sněmovny. Kdyby volby byly už nyní, kterou stranu/hnutí/koalici byste zvolili?

ANO 2011

15%

Koalice Pirátů + STAN

13%

SPOLU (Koalice ODS, TOP09, KDU/ČSL)

11%

SPD

10%

ČSSD

9%

KSČM

7%

Trikolora

9%

Jiná strana či hnutí

8%

Ještě nevím

9%

K volbám vůbec nepůjdu

9%