Krajní body ČR - nejvýchodnější bod
Foto: autorka

Krajní body ČR - nejvýchodnější bod

4. 10. 2017

Nejvýchodnější bod České republiky neleží v malebné beskydské obci Hrčava, jak se mnozí domnívají, nýbrž v katastru vsi Bukovec u hranic s Polskem. Jeho souřadnice jsou 49°33´02.10521“N (severní šířka) a 18°51´33.31399“E (východní délka). Zatímco k nejsevernějšímu, nejjižnějšímu a nejzápadnějšímu bodu ČR se musí jít pěšky několik kilometrů, k nejvýchodnějšímu bodu vede zhruba pětset metrů dlouhá stezka z parkoviště, ke kterému zajíždějí i autobusy, ovšem pouze v pracovních dnech.

dscn2939.jpg

dscn2945.jpg

Na pohodlné cestě stojí sedm informačních tabulí, z kterých se dozvíte spoustu zajímavých věcí o historii obce, způsobu života místních horalů, zajímavosti ze světa zvířat, rostlin a mnohé další vědomosti. Na poslední sedmé, umístěné přímo vedle kamene se souřadnicemi, je uveřejněn text vytvořený obyvateli Bukovce, který berte jako originální  pozvánku na toto zajímavé místo:

Pokud Vaše duše hledá klid, potřebuje si odpočinout a relaxovat, jste na správném místě... Jděte a dívejte se, kochejte se okolní krajinou. Zaměřte se na maličkosti, na které jste v každodenním spěchu a stresu třeba neměli čas. Nechte starosti všedního dne a hukot města za zády, vypněte mobily a brouzdejte zdejší krajinou. Osvěžte své znavené nohy v chladné vodě potoka Olecka… naslouchejte nádherné symfonii, šumu stromů, zpěvů ptáků, bzukotu v trávě a zurčení potoka. Dopřejte si ten luxus, nechte volně plynout čas, dnes nikam nespěcháte. Možná si uvědomíte, že právě tyto okamžiky vás naplňují klidem a harmonií. Možná to je to, co potřebujete a hledáte a možná právě proto se sem opět rádi vrátíte..."

A já se s těmito větami plně ztotožňuji.

 

cestování
Hodnocení:
(5 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

AKTUÁLNÍ ANKETA