Věnováno paní Jiřině Bohdalové
Fotografie: obrazky.cz

Věnováno paní Jiřině Bohdalové

8. 5. 2018

Již deset let vlastníme chalupu na Semilsku a pravidelně tam dojíždíme obdivovat krásy okolní přírody. Stejnou lokalitu si patrně oblíbila i paní Jiřina Bohdalová, neboť prý poblíž, spíše však v Českém ráji, občas pobývá na svém letním sídle.

V Semilech ji lidé potkávají většinou při nákupech. Sama jsem byla svědkem toho, jak tato napohled energická a vitální dáma zaparkovala svým vozem před obchodním centrem Albert, vystoupila a s nákupní taškou se vydala do obchodu. Už při zvuku jejího nezaměnitelného hlasu polovina návštěvníků obchodu, či alespoň ti, kteří mají sluch v pořádku, zpozorněli a s mimovolným úsměvem zaregistrovali slavnou herečku, která už patří ke koloritu města Semil.

Jednou jsme si takhle u kávičky povídaly s mojí  báječnou sousedkou a kamarádkou Maruškou a jak jinak , přišla řeč i na paní Bohdalovou.
"Víš, já až někdy paní Bohdalovou potkám, moc bych si přála poděkovat jí za to, jak úžasně ztvárnila tu roli Fany ve stejnojmenném filmu. Za to, že nevytvořila karikaturu, ale  člověka, který má své myšlenky, city, jenom trochu jinak nastavené, než my. "

Maruška dlouhá léta pracovala v ústavu pro lidi duševně poněkud jiné, rozuměla jejich dušičkám, starala se o ně a pomáhala jim. Proto nejlépe dokázala ocenit, jak moc se postava Fany Jiřině Bohdalové povedla. Velmi jsem  si proto pro Marušku to setkání přála.

A stalo se. Při mé další víkendové návštěvě jsem se dozvěděla, že Marušce se její přání splnilo. Byla nakupovat a najednou, zničeho nic, když šla vrátit prázdné lahve, zjistila, že stojí ve frontě za paní Bohdalovou. Ta se zatím marně snažila vložit prázdné lahve do sběracího stroje, pokaždé se jí vracely zpátky. Zatímco Maruška rozechvěle přemýšlela, jak vhodně a nevtíravě paní Bohdalovou oslovit, ta zatím zápasila s lahvemi a porouchaným strojem, a začala být už pořádně rozčilená. A s temperamentem sobě vlastním dávala své rozčilení najevo. Okamžitě přispěchal zaměstnanec prodejny, dal celou záležitost do pořádku, ale příležitost už byla promarněna. Citlivá a taktní Maruška usoudila, že teď by nebylo vhodné paní Jiřinku obtěžovat.

Ráda bych u příležitosti 87. narozenin Jiřiny Bohdalové tuto úsměvnou příhodu zveřejnila. Budu doufat, že paní Bohdalová si třeba nějakou shodou okolností článek přečte a snad ji i potěší. A myslím, že Maruška  se na mě také nebude kvůli zveřejnění zlobit. A kdyby nic jiného, alespoň všem skvělou Jiřinu Bohdalovou připomenu.

Za sebe přeji paní Bohdalové hodně dalších tvůrčích let ve zdraví.

Na závěr Jiřina Bohdalová v jedné ze svých prvních rolí - ukázka z filmu "Madla zpívá Evropě"

 

 

foto ze serveru   osobnosti.cz

Hodnocení:
(5 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Jírová
Dostala jsem se k přečtení článku o J.B. až dnes a nestačím se divit. Jiřina Bohdalová patří k našim nejlepším herečkám a patří do zlatého fondu našeho kulturního jmění. Jakékoli "šťourání" do soukromého života umělců všeho druhu považuji za ubohé a hloupé. Nikdy mě nezajímal jejich soukromý život . Ani náš není vždy určen pro veřejnost. Jsme jen lidé. Paní Bohdalové přeji ještě plnohodnotný, dlouhý život. Ivano, Tobě děkuji za velmi pěkný článek.
ivana kosťunová
Váš názor respektuji a velmi ráda si o něm promluvím - pokud preferujete facebook, tak třeba na facebooku. Zde je k výměně názorů určena rubrika Ring.
Věra Halátová
Opravuji: "naivní žákyni" - chyba "naivní žákyně" - správně.
Věra Halátová
Obsah článku je, řekla bych, hodný naivní žákyni dívčí školy v první republice. Jako "úsměvnou příhodu" to nevidím. A líbí se mi, jak pan Jan Raška nabádá přispěvatele: "myslím, že už to stačilo". Pak tam někdo píše "naše íčko". Tak si z toho udělejte soukromý chat po facebooku "jen pro přátele" a nemusíte nikoho napomínat. Anebo mne vymazávat. Dobrý večer.
Eva Mužíková
Ivano, děkuji za připomenutí 87. narozenin paní Bohdalové milým článkem. I já se připojuji s přáním hodně zdraví. Znám ji pouze přes filmové plátno a televizní obrazovku, z těchto pohledů jsem ji vnímala jako jednu z nejlepších našich hereček.
Jan Raška
Dobrý den, já myslím, že už to stačilo. Prosím čtenáře, aby s komentáři, které se netýkají obsahu článku, přešli na chat do rubriky Ring. Děkuji
Jitka Caklová
Je mi úplně jedno koho kdo bude za 100 let znát. Žiji přítomností a pokládám si za čest, kolika lidem, které vůbec neznám, stojím za reakci na své názory . Asi jim musím hodně hluboko ležet v žaludku a to je dobře. Kdybych jim ležela o něco níž, byla bych jim lhostejná, nereagovali by a to je daleko horší varianta :-) :-) :-)
Jarmila Komberec Jakubcová
Paní Jiřina Bohdalová je herečka, která mohla hrát role jak komediální tak i vážné a ve všech byla skvělá. Zařadila e tak vedle V.Menšíka a dalších do Zlatého fondu.Nechápu a hlava mi nebere, že řešíte její osobní život. Vidím v tom je závist a zase jen závist. U nás v Čechách se úspěch prostě neodpouští. Na jejích namluvených pohádkách jako je např. Křemílek a Vochomůrka vyrostla generace našich dětí.
Radek Kučera
Jiřinu Bohdalovou budou znát i za 100 let, zamindrákovanou Caklovou nikdo. Není co dodávat.
Eva Balúchová
Nebudu psát o mém názoru na JB,myslím,že by to stejně nikoho nezajímalo.Ale pustila jsem si písničku z filmu: Koupil jsem si na kalhoty a žasnu,jak z takového jednoduchého a obyčejného textu jde udělat zajímavá skladba.Ještě dodám,že scénky s Bohdalkou a Menšíkem nemají konkurenci.
Jitka Caklová
Hra na inteligenci byla, je a vždy bude zábavná :-) :-) :-)
Libor Ptáček
Problém je v tom že u každého veřejného fora jsou jisté hranice slušnosti a inteligence pisatele samozřejmostí. Jinde takovéto rušitele v zájmu běhu diskuse okamžitě mažou.
Dana Puchalská
Ano Libore P. Máš pravdu. Nechala jsem se zbytečně unést emocemi. Opouštím tuto diskuzi. Je to marné a podle mne i plýtvání časem.
Jitka Caklová
Čím dál lepší, jen tak dál....... :-) :-) :-) I60 není soukromý "rybníček", ale veřejné fórum, kde své názory může psát každý. D.P. Co jste napsala vy mě, tak přesně to samé bych mohla klidně napsat já vám, ale nemám zapotřebí dělat mravokárce.
Libor Ptáček
Lidé bděte, neblbněte. Tento článek už četl celý svět, má už 64 tisíc shlédnutí, a jak jsem níže psal, cituji: „Jsme parta slušných a poctivých lidí kteří už něco pamatují a díky tomu máme i trochu jiný pohled na dnešní svět, ale jinak jsme celkem normální“. Bohužel, rušivé elementttky se najdou všude. Chudák editor, v tomhle nejde udělat pořádek, ale co, bude aspoň veselo.
Dana Puchalská
Paní J. C. S vámi je diskuze jak s kozou na ledě. Prostě vy máte svůj názor a přes něj vlak nejede. Proč těmi vašimi moudry se snažíte každému vnutit svůj pohled na svět? Tohle mi prostě hlava nebere. Myslíte že skutečně rozumíte všemu? Je to víc než smutný příběh ta vaše reakce na vše co napíše někdo jiný. Radši se 2x zamyslete než zase začnete někoho poučovat a vnucovat všem svoje podivné názory.
ivana kosťunová
Netušila jsem, že budu nucena polopaticky vysvětlovat " co tím chtěl básník říci". Pomocí úsměvné scénky vyjádřit obdiv naší přední umělkyni, která v uplynulých dnech slavla 87 narozeniny. Paní Caklová byla bych vám velmi vděčná, kdybyste se jednou provždy přestala vyjadřovat k mým článkům. Za sebe vám mohu slíbit totéž. Další výplody vašeho ducha prosím zveřejněte v rubrikách k tomu určených ( Ring) Děkuji.
Jitka Caklová
Pane Kučero, tleskám vaší "moudrosti". I kdybyste 100x napsal o paní Caklové cokoliv, tak vždy to bude vypovídat pouze o vás a vašich pohnutkách. Tak klidně pokračujte, ráda si přečtu, jaký jste :-)
Jitka Caklová
Pro mne je také J. Bohdalová jednou z nejlepších hereček a přeji jí k narozeninám jen to nejlepší. Ale psát o ní, jak jedna paní povídala, jak je nešikovná při vkládání lahví do "automatu na výkup lahví", a jak se u toho chovala, to opravdu "citlivá a taktní paní Maruška" podala naprosto pregnantně. O tom bych, coby autorka článku, zase já nepsala. Umím si J.B. u tohoto úkonu živě představit v jejím "pořádném rozčilení", včetně slovníku, neboť mám s tímto automatem i já své zkušenosti :-) Ale zjistila jsem (po přečtení instrukcí), že při trošce šikovnosti se to dá zvládnout.
Radek Kučera
Panebože, o čem je tu pořád řeč? Jiřina Bohdalová byla a je vynikající česká herečka. Tečka. Kdyby byla ve svém osobním životě nesnesitelná sebevíc, nemůže to nikdy převýšit to, co svým uměním tomuto národu dala. Paní Caklová patří k té skupině lidí, kteří ze stejných pohnutek - tedy z nenávisti - po 2. světové válce vzali tomuto národu jeho největšího komika - Vlastu Buriana. Zničili ho, pošlapali, zlomili. Nejvíce přitom ale ublížili sami sobě...
Jarmila Komberec Jakubcová
Paní J.Bohdalovou považuji za jednu z našich nejlepších hereček. Co se týče jejího osobního života do toho mně nic není a nikdo nejme anděl. Přeji paní Jiřince aby prožila ještě hodně let ve zdraví a spokojenosti. Určitě si to zaslouží . Dík za hezký článek, který jsem si s chutí přečetla.
Jitka Caklová
.... vlastní názor who is who.
Jitka Caklová
Děkuji L.P. za "přežvýkání" mých diskuzních příspěvků aby je "vážení čtenáři, kteří neznají naše íčko", lépe pochopili a udělali si vlastní názor :-) :-)
Libor Ptáček
Vážení čtenáři kteří neznáte naše íčko a dostali jste se k tomuto článku přes Seznam.cz. Jsme parta slušných a poctivých lidí kteří už něco pamatují a díky tomu máme i trochu jiný pohled na dnešní svět, ale jinak jsme celkem normální, (ale to je jen můj osobní názor). Tento článek je o paní J.B. jako herečce, i když je tam zmínka o jejím soukromí. Mám ji rád hlavně pro vzpomínky z mého mládí a její namluvení mnoha Večerníčků. Jak zde paní J.C. odvádí pozornost od jejích hereckých rolí k jejímu soukromí je podle mne velice neslušné a zvláště potom polemika s autorkou článku. Občas se zde stává že je hodnocena osoba autora a ne obsah článku. Připouštím rozdíl v chování herců v soukromí a před kamerou, ale, pardon, do jejich soukromí nám nic není a v paměti nám navždy zůstanou jen jejich díla. Pokud bulvární media zajímá pro podporu sledovanosti kdo, kdy, kde, s kým, tak zde to není zvykem. Ano, stává se i zde že pisateli příspěvku jde hlavně o jeho osobní zviditelnění a jeho vlastní text s obsahem článku nemá nic společného, ale co, jsme jen lidé. Gratuluji autorce ke zdařilému textu a paní J.B. přeji ještě hodně rolí které se zapíší do historie.
Dana Puchalská
Já jsem si myslela že se tu bude psát o tom, jaká herečka je paní Bohdalová. A ejhle! Ono se to vše zvrtlo v diskuzi o tom, jaký je kdo z nás debatujicich je a kdo koho má nebo nemá rád . Přijde mi to divné. Někdo je prostě jako dítě a nenechá si vysvětlit vůbec nic. Nebo možná ani nechce a pořád si vede svou.
ivana kosťunová
Zuzko, vaše ocenění mě potěšilo a děkuji za ně i za další milou vzpomínku na JB.
Věra Ježková
J. B. jsem měla dříve moc ráda. Byla (a jistě ještě je) skvělá herečka. A Televarieté jsem milovala. V posledních letech ji ale nemusím. Mám dojem, že je všude.
Zuzana Pivcová
Díky, Ivano, tyhle Vaše pohotové články v podobě blahopřání nebo bohužel někdy i nekrologu mám ráda a oceňuji je. Možná už jsem se někde zmínila, ale na Jiřinu Bohdalovou mám vzpomínku ze 60. let, kdy vystoupila dokonce i u nás v Týně nad Vltavou v představení Idiotka, to byla jedna z jejích tehdejších vynikajících rolí. Šla jsem si k ní pro autogram, bylo mi 17, ale vypadala jsem hodně mladě, protože ona mi řekla: A to tě sem pustili? (večerní představení). Tak jsem se trochu nafoukla a ona povídá, No, kolik ti je? Sedmnáct, řekla jsem dotčeně. A ona dodala: Aha, tak to pardón. Ale stejně mě asi brala jako dítě. Na představení přijela sama autem.....Tolik vzpomínka. A hodnotit její politické nebo jaké postoje?? Myslím, že bylo, je a bude hodně umělců, kteří pro svou uměleckou kariéru udělají vše. Protože si bez toho svůj život neumějí představit a mnohdy ani nic jiného neumějí. Nerada bych tu jmenovala mnoho jiných, považuji to za zbytečné. Záleží jen na tom, jaký je momentálně režim, podle toho se pak ten dotyčný posuzuje.
Miroslav Plát
nejhezčí filmová role paní Bohdalové bylo její patolízalství k Miloši Zemanovi při jeho předchozí prezidentské volbě. Ponechám stranou její patolízalství k panu Dvořákovi, bolševickému kádrováku v české televizi. Jiřinka ví kam se vrtnout
Marie Doušová
Paní Jiřina Bohdalová je velká a nadaná herečka a má talent , který se jí nemůže upřít. Měla jsem to štěstí, nebo smůlu , že jsem se s ní setkala na natáčení tehdy Matesa, a byla jsem překvapená, jak byla arogantní a nepříjemná. Řekla jsem si , že se třeba špatně vyspala, ale už jsem poznala , že role které umí bezvadně zahrát jí v životě někdy nesednou. Přesto ji přeji hodně zdraví a ještě hodně let na televizní obrazovce. Umělkyně je jednička.
Jitka Caklová
Víte co paní Kosťunová, citovat mě klidně můžete i zpochybňovat můj názor, v tom zase já cítím Vaši nevraživost vůči mé osobě (už delší dobu). Talent J. B. ke ztvárňování rolí jsem nezpochybnila a samotný talent ještě není zárukou všeho ostatního, co k životu patří. Žádnou nevraživost v tom nevidím, ale Vy jste se projevila naprosto trefně :-)
Jana Kollinová
Ještě doplním při pohledu na titulní fotografii k článku, J. Bohdalová je krásná!!
Jana Kollinová
O osobnosti paní Bohdalové svědčí i to, že většina ji zná pod familiárním oslovením "Bohdalka". Nevím zda s tím přišel pan Šíp nebo to vyplynulo bezprostředně z lásky k jejímu umění někým z jejích obdivovatelů. Je jedinečná a neopakovatelná!
ivana kosťunová
"Mezi ztvárňováním hereckých rolí a osobním přístupem k životu jako takovému je propastný rozdíl... " Ano, říká se tomu talent. Já osobně si takto obdařených jedinců vážím, protože významnou měrou obohacují můj život. Posuzovat osobní vlastnosti kohokoliv, koho osobně neznám, bych si nedovolila, ale to už je úděl výjimečných lidí- vyrovnávat se i s lidskou nevraživostí.
ivana kosťunová
Jano Š. - také děkuji a velmi si vašeho ocenění vážím.
Jana Kollinová
Přeji paní Bohdalové mnoho dalších let plných empatie, pohody a umělecké realizace. Patřím ke generaci, která J. Bohdalovou viděla možná až příliš často, protože byla výraznou osobností umělecké scény. Je neopakovatelná, talentovaná a neskutečně vitální.
Dana Puchalská
Kdo neviděl film Ucho nebo Hvězda zvaná Pelyněk.,neví o co jde. A ten TV film Fany byl nádherný. A co takhle Světáci? To byl herecký koncert. Ach jo lidi zapomínají. Kde by byl Dvořák bez Bohdalky?
Jitka Caklová
Mezi ztvárňováním hereckých rolí a osobním přístupem k životu jako takovému je propastný rozdíl, nejen u J. Bohdalové. Pár lidí z nedaleké vesnice má s J.B. také své, ne příliš dobré, zkušenosti, které se bohužel odráží i na mém pohledu na její osobu. Nic méně ji přeji pokojné stáří.
Naděžda Špásová
Jako herečka byla vynikající. Pokud vím, tak až takový lidumil nebyla a není. Teď jí opravdu nemusím. Přesto jí přeji hodně zdraví.
Jana Šenbergerová
Paní Bohdalové přeji všechno nejlepší. Ve všech rolích byla skvělá a pokud se někomu v některé nelíbila, nemohou se všichni vždycky zavděčit všem, tak proč by zrovna ona měla. Ivanko, vám děkuji za nejen pěkné, ale i zajímavé články.
Blanka Macháčková
Herecké role vytvořila paní Jiřina Bohdalová skutečně nádherné a nezapomenutelné. Náhodná setkání s umělci bývají vždy zážitkem. Přeji Marušce setkání příjemné. A to chce klid. Lahve by mě také rozčílily.