Aktivní senioři jsou zdravější, sportujte nejméně půl hodiny denně
Ilustrační foto: ingimage.com

Aktivní senioři jsou zdravější, sportujte nejméně půl hodiny denně

6. 12. 2018

Recept na dlouhověkost i soběstačnost? "Každodenní pohyb a zdravá životospráva," říká Jana Havrdová, prezidentka Českého svazu aerobiku. Ta by šedesátníkům každý den naordinovala třicetiminutovou procházku.

Co byste doporučila šedesátníkům, jak se udržovat fit?
Jedním z mála opravdu fungujících receptů na dobrou kondici je pravidelný pohyb a rozumný jídelníček. Jednoznačně nejlepší pohybovou aktivitou pro všechny, pro ženy i pro muže, je rozhodně chůze - ideálně rychlá, alespoň 30 minut denně a ve členitém terénu. Velmi efektivní je i zařazení silového tréninku - například venkovní posilovna nebo trénink pod vedením fitness profesionála, který aktivně zabrání nebo zmírní přirozené snižování svalové hmoty v souvislosti s věkem. Dostatečné množství funkčních svalů nám pomůže i v řadě běžných životních situacích - od každodenního úklidu a nákupu až po situaci, kdy je třeba zvládnout úraz či závažnější onemocnění.  

Jaký sport dělat v zimě, venku a v tělocvičně?
U dětí často říkáme, že neexistuje špatné počasí, jen špatně oblečené dítě. U dospělých to platí stejně. Ať už to bude procházka rychlou chůzí, nebo běžky či dokonce sjezdovky, venku je potřeba být co nejvíce. Do vnitřních prostor se hodí nejen jakékoliv posilování, ale také všechna klidnější cvičení - od jogy či pilates až po zdravotně orientované cvičení určené přímo seniorům.  

Jak byste šedesátníkům upravila stravování?
Starší lidé mají často tendenci se odbývat, což jim ale vůbec nedělá dobře. Měli by jíst pravidelně a jejich jídelníček by měl zahrnovat pestrou skladbu potravin s dostatkem kvalitních bílkovin, ovoce a zeleniny. A pozor: není dobré to přehánět s cukrem ani s nekvalitními tuky.  

Jak vidíte české seniory, co se týká fitness?
Nejen u nás, ale i všude jinde ve světě vidíme čím dál intenzivnější otevírání nůžek mezi seniory, kteří se hýbou, a těmi, kteří nemají pohyb žádný. Rozdíl mezi oběma skupinami je výrazně viditelnější než u mladších. Senioři už často trpí nejrůznějšími onemocněními souvisejícími s věkem, ale ti aktivní jsou vyloženě zdravější, nebo svá onemocnění mnohem lépe zvládají, často i bez jinak běžné medikace. Cukrovka II. typu se dá většinou zvládnout jen úpravou životního stylu, pohyb je lékem na obrovské množství nemocí včetně těch psychických. A dobrá kondice je skvělým pomocníkem i při léčbě závažnějších onemocnění, jako jsou například výměny kloubů. Senior v kondici s dostatečným množstvím svalů lépe zvládne pohyb o berlích a vůbec má mnohem větší motivaci k rychlému návratu do aktivního života.    

Hodnocení:
(5 b. / 1 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Blanka Bílá
Ano, sportuji, od jara do podzimu na zahrádce, pěšo na nákupy a jiné zařizování, z kopce do kopce a naopak, do schodů a ze schodů, pro vše se ohnu a narovnám...I před pár lety, pro blba a za blba x kilometrů za den , za mizerný plat... , shrnu to dva až osm km cílených, ostatní během dne nepočítám.
Věra Halátová
Ten závěr se mi líbí. Mám sportovat proto, abych lépe zvládla berličky, až díky tomu sportu mi odejdou nohy?
Jitka Caklová
Rozhovor s Janou Havrdovou "dobrý", ale.... Když budu mluvit podle sebe, jak je jen tak mimochodem mým zvykem, tak když jsem v padesáti, se svojí tělesnou schránkou přišla k neurologovi a zmínila se o lyžování, tak mi řekl, že je to nebezpečné, neboť pády jsou nekontrolovatelné pohyby a mohla bych si nevratně poškodit páteř. Mohla bych si dovolit trenéra fitness profesionála pro silový trénink, ale udržování svalové hmoty není odvislé od toho, co mi za nemalé peníze poradí, nýbrž od toho,co jsem schopná, ale hlavně ochotná, sama pro sebe denně udělat. pro mě je ideální, v článku zmíněná jóga. Totéž co u lyžování, platí pro mě i u venkovních posiloven. Tam když přijdu neinformovaná o tom, co ten který prvek dokáže udělat s mým tělem, díky nepřipravenosti nedostatečného množství svalové hmoty, mám na dlouhou dobu "vymalováno" a věřte, že vím o čem píši :-) Co vyhovuje jinému, nutně nemusí vyhovovat mě, ale mám možnost si svoji cestu, jaká mi vyhovuje, zvolit.