Ať žije zázvor!
FOTO: autorka

Ať žije zázvor!

9. 3. 2016

Vzhledem k tomu, že se nyní hodně diskutuje o zázvoru, rozhodla jsem se přidal svou zkušenost s tímto životabudičem. Článek jsem uveřejňovala na svém blogu v září roku 2014, kdy se dostal na titulní stranu.

 

Čas od času provádím věci, nad nimiž zůstává rozum stát. Dokonce i já sama někdy nad sebou nevycházím z úžasu. Myslela jsem, že s přibývajícím věkem se situace zlepší, ale je to přesně tak, jak říkala jedna moje známá: "Po padesátce to bude ještě horší."

A teď k mému poslednímu bláznivému nápadu. S manželem si občas vaříme zázvorový čaj, každý do půllitrové sklenice. Nakrájíme plátky čerstvého zázvoru, přidáme šťávu z citronu a lžíci medu. Pokud mě škrábe nebo pobolívá v krku, potíže zmizí. Ostatně účinky zázvoru při nachlazení jsou všeobecně známy.

V neděli večer při vaření čaje jsem se rozhodla, že zázvoru dám o něco více než obvykle. A tak jsem krájela a krájela, až jsem rozkrájela celý kořen. Ne sice moc velký, ale plátky pokryly dno sklenice do výše dvou centimetrů. Přidala jsem ještě šťávu z celého citronu a vypila. Pak mě napadlo, že je škoda zázvor vzhledem k jeho blahodárným účinkům vyhodit a snědla jsem ho. Když manžel zjistil, že všechen louhovaný zázvor z mojí sklenice skončil v mém žaludku, začal nadávat, že nejsem normální a prohlásil, že bych už v mém věku mohla mít rozum a že jsem nezodpovědná. Docela mě vyplašil, že bych si opravdu mohla přivodit zdravotní potíže a tak si šla raději lehnout, abych případné problémy zaspala.

Po necelé hodině jsem vylítla z postele kvůli žaludečním bolestem. Za chvíli se přidaly i křeče ve střevech. Navíc mi začaly trnout zuby. Vzala jsem si dvě tablety na trávení, ale nepomáhaly. Jediné, po čem se mi trochu ulevilo, byla zažívací soda a čistá voda. V posteli jsem zaujala polohu v polosedě, v jedné ruce lahev s vodou, z níž jsem upíjela, jakmile se dostavovala bolest. Kolem půlnoci, když už jsem vyčerpaná myslela, že skončím na pohotosti, jsem učinila poslední zoufalý pokus. Strčila jsem prst do krku a obsah žaludku zvrátila do záchodové mísy. A nastal obrat k lepšímu. Ne, že by mě žaludek přestal bolet úplně, ale zklidnil se a já si mohla konečně lehnout a spát.

Druhý den jsem si přečetla o účincích zázvoru, kde se mimo jiné uvádí, že množství větší než pět gramů může člověku přivodit vážné zdravotní potíže, a to dokonce i se srdcem! Zvážila jsem tedy přibližně stejný kořen a s hrůzou zjistila, že vážil 38 g!

 

Co k tomu dodat? Žít se učí člověk v každém věku až do konce svého života.

 

 

 

 

Hodnocení:
(3.8 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Ilona Kolářová
Elena V.: přesně tak. Alena T.: :) Hana P.:já to také nevěděla.:) Ladislav V.: dobrý nápad.:) Zuzana P.: ano, to je pravda, hodně zahřeje. Alena V.: teď si skutečně dám pozor, ale určitě zase provedu něco jiného.:) Eva M.: ono malé množství sníst neuškodí, teď sním jen tak malé dva plátky. Drahomíra S.: manžel si ho také strouhá. Kdybych ho měla nastrouhaný, tak by mě to také nenapadlo, ale já ho měla nakrájený na malé plátky a to přímo vybízí k snězení. Lenka H.: ono je lepší ho strouhat, jenže já jsem líná. Hana R.: já také ne, má léčivé účinky. Hana Š.: určitě.:) Dagmar B.: když já pak mám rozbolavělé celé břicho, strašně trpím při zvracení, proto jsem to nechávala až jako poslední pokus. Blanka H.: ano, je to dobré a zdravé.:)
Blanka Hlobilová
Mám moc ráda zázvorový čaj. Přidám ještě hřebíček, skořici, med a kapku rumu. Nastrouhám vždy tak 1 čajovou lžičku. Mňam.
Dagmar Bartušková
Ten zoufalý pokus, který jste použila jako poslední, bych určitě použila jako první. Nač se zbytečně trápit, když to může ven?
Hana Šimková
Než jsem si přečetla tento článek, tak jsem právě vypila dva hrnky čaje se zázvorem. Doufám, že to dopadne dobře.
Hana Rypáčková
Nedám na něj dopustit.
Lenka Hudečková
Tak já také hodně používám zázvor, dělám si čaj nebo ho přidávám do jídel při vaření, ale přiznám se, že vždy jen asi 1 - 2 cm nastrouhám. V čaji ho klidně také sním, těch pár lupínků. Ještě nikdy mi nic nebylo, naopak zázvor beru jako lék. Ovšem "na kila" ho nejím. Většinou máme jednu "bramboru" tak na týden :-), když je akutní nemoc, na dva, tři dny :-) :D
Drahomíra Stínilová
Taky si dělám často zázvorový čaj. Ale strouhám ho na hrubo a v životě by mi nenapadlo sníst tu hmotu. Fantastická byla zázvorová limonáda, kterou jsem kdysi pila na trhu na Havaji. Tam měli přímo sirup z vlastního vypěstovaného zázvoru a ta studená limonáda s mátou byla fantastická. Koupila jsem si lahvičku sirupu, ale recept na výrobu mi nechtěli dát. Asi se báli konkurence.
Eva Mužíková
Ilono, díky za zkušenost, také jsem měla několikrát chuť všechen zázvor z čaje sníst....
Alena Várošová
To je taky nápad to sníst,hlavně že to dobře dopadlo.Podruhé si dáte sakramenstský pozor.
Zuzana Pivcová
Pardon - má zahřívací účinky

Zpět na homepage Zpět na článek