Sportování ve vyšším věku
Ilustrační foto: ingimage.com

Sportování ve vyšším věku

12. 3. 2017

Cyklistika, turistika, jóga, pilates, lyžování, běh… Sportů, které dělají lidé ve vyšším věku je spousta a nabídka sportovních akcí pro seniory je čím dál větší. A co vy? Máte zkušenost se sportováním ve vyšším věku? Který ze sportů je pro vás ideální? Věnujete se nějakému průběžně celý život nebo jste s nějakým začali až později? Napište svůj příspěvek o svém vztahu ke sportu. Nejlepší čtenářský příspěvek,  oceníme na konci týdne malým dárkem.

V době před druhou světovou válkou, kdy vzkvétaly organizace jako Sokol či Dělnická tělocvičná jednota, cvičili lidé mladí i staří. Při sokolských sletech bylo vidět vrásčité pány a dámy ve skvělé fyzické kondici, kterou se rovnali cvičencům o generaci mladším. Jenže pozor, tehdy byli za seniory považováni lidé, kterým bylo třeba kolem padesáti. Umíralo se dříve než nyní a tak padesátka, natož šedesátka byla považována za vysoký věk. Kdo v něm byl schopen udělat kotrmelec, vyzdvihnout se na kruzích nebo předvést jednoduchou cvičební sestavu, byl hrdina. Nyní se mluví v souvislosti mezi sportem a seniory o lidech, kterým je klidně osmdesát. I v tomto věku mnozí jezdí na kolech, na běžkách, chodí do kurzů jógy. Věk se posouvá výše, kondice lidí se zlepšuje, mnozí se nechtějí vzdávat fyzické aktivity, na kterou byli zvyklí. Takže jde jen o to, umět si vybrat tu správnou, kterou si ve vyšším věku skutečně pomůžeme a neuškodíme.

Existuje vůbec něco jako ideální sport pro seniory?

Samozřejmě záleží na tom, jaký měl člověk vztah ke sportu celý život. Když se sedmdesátiletá žena, která celý život nesportovala, rozhodne vyjet na běžky, může z toho být malér. V lepším případě to může končit celkovou svalovou únavou, vyčerpáním, v horším případě nějakou tou zlomeninou. Ale když někdo jezdil na běžkách celý život, není důvod se jich ve vysokém věku vzdávat, pokud cítí, že mu tento druh pohybu dělá dobře. Právě senioři, kteří jsou zvyklí se hýbat, obvykle za celý život dobře vědí, jak hodně si mohou naložit, kde přesně je ta míra, která tělu pomáhá nebo škodí.

Samozřejmě se však dá i ve vyšším věku s nějakým sportem začít.

Za ideální jsou v tomto směru považovány tyto.

Chůze.
Choďte, to slovo uslyší od lékaře snad každý, kdo má nadváhu či nějaké zdravotní obtíže. V poslední době si čím dál více seniorů pořídilo hůlky a vyznává takzvaný nordic walking. Lékaři jásají, právě tato disciplína je považována za absolutně nejvhodnější. Chůze je totiž nejpřirozenější pohyb a je pro zdraví bezpečný, což je v případě sportu pro seniory důležité. Mnozí si totiž kvůli různým zdravotním obtížím nemohou určité druhy sportů dovolit. Při sportování by si měli dávat pozor, zda se necítí slabí, unavení, zda jim nebuší srdce. Pokud ano, je to známka, že to se sportem přehánějí. U chůze to nehrozí. Pokud si člověk najde vyhovující rytmus a vzdálenost a díky hůlkám si udržuje vyhovující tempo, je to to nejlepší, co ve vysokém věku může dělat.

Jóga.
Mnoho organizátorů kurzů jógy pořádá speciálně ty pro seniory. Je to výhodné, protože jde o cvičení ušité na míru lidem, kteří mají různá zdravotní omezení související s věkem. Právě jóga je ideální na to, aby se tělo takzvaně rozhýbalo. Pomalu, lehce, jemně. Zároveň jsou kurzy místem, kde se potkávají podobně smýšlející lidé, takže v nich vznikají nová kamarádství. Zkrátka, kdo není úplný samotář, pro kterého je cvičení ve skupině noční můrou, jógu by měl vyzkoušet.

Plavání.
V mnoha městech se objevily nabídky na plavání pro seniory. V určitých časech jsou městské bazény vymezeny kurzům pro dříve narozené. Nejde o to, že by snad neuměli plavat, ale o to, aby jim na hlavu neskákaly rozjívené děti a relaxaci ve vodě nerušil jejich řev. Plavání označují lékaři za další z trojice sportů nejvhodnějších pro lidi i v hodně vysokém věku. Je to totiž podobně jako chůze přirozený pohyb, na který je většina lidí zvyklá. Takže vlastně jde jen o rozpohybování se, obnovení návyku. Mnozí, kteří se k plavání ve vyšší věku vrátili, jsou udiveni, jak dobře jim dělá. Samozřejmě nejde o to vyrazit do bazénu a snažit se ho přeplavat několikrát tam a zpět jako v mládí. Stačí pár temp, splývání, klidně nějaké to dovádění s nafukovacím kolem. Jde o to protáhnout se, relaxovat a užít si při tom třeba i trochu legrace.

sport
Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Oldřich Čepelka
Blíží se degenerace naší generace? Každý ví, že přijde stáří, tak by měl včas a) šetřit si k důchodu na přilepšení, b) zůstat za každou cenu v dobrých vztazích aspoň s příbuznými (aby se o něj měl kdo starat, kdyby to bylo potřeba), c) nespoléhat na doktory, to hlavní si „odpracovat“ sám přiměřeným jídelníčkem, přiměřeným pohybem, malým stresem atd. Jestli chcete sportovat ve vyšším věku (dnešní téma), měli byste sportovat už v nižším věku. Každý orgán v těle, který se neprocvičuje čili přiměřeně nezatěžuje, zakrňuje a degeneruje. Mladí lidé to nechápou, ale staří vědí, že to je pravda. Měli jste operaci ruky nebo nohy? Stačí s ní pár týdnů nic nedělat a za chvíli to už nepůjde. Ale proč byste končili s práškama na bolest, když můžete končetinu masírovat, cvičit s ní, postupně zatěžovat, brát pár opravdu kvalitních a účinných potravinových doplňků (jak to poznat, že?) apod. Ta samá degenerace čeká vaše vnitřní orgány, pokud byste je rozumně nezatěžovali (čili: mírný fyzické stres ano). Já jsem si zvolil kondiční běh: 1. pěkně se při něm „promasírují“ všechny orgány, 2. odbourám stres a přivodím si dobrou náladu (ale to až potom, co se naučím běhat, ne hned na začátku), 3. posiluju nohy, srdce, plíce (škoda že ne i ruce), 4. zvyšuju imunitu svého těla (to je přímo existenční výhoda). Doktoři mi v životě 3x řekli, že už nebudu běhat: poprvé když se jim zdálo, že mám „v háji“ menisky v kolenou, podruhé po těžkém úrazu, když jsem nemocnici opouštěl o holi, potřetí když mě hrozně bolela kolena a doktor mi poradil, ať se podívám do občanky, že to je artróza a lepší to už nebude. A ono je (vím, že ne navždy, ale dokázal jsem to překonat). Chodím běhat, nyní se připravuji na pražský půlmaratón 1. dubna. Poběžím v dresu SOS dětských vesniček, abych jim vyběhal nějakou korunu. Budu v cíli někde ke konci, ale těším se na ten závod. Na atmosféru i na ten boj mého těla s mou hlavou. To bude krása. Trochu se taky bojím, aby to všechno vyšlo, to víte, v 69 letech. Ale budu fandit hlavě, aby ukřičela to ufňukané tělo, které zas bude všechno možné bolet. - - - Já toho zas napsal tolik?! Tak končím a jdu běhat.
Jana Šenbergerová
Cvičení mě nikdy nebavilo, nemám pohybovou paměť. Takže spartakiádní cvičení nebyla nic pro mě. Ani jóga mě neoslovila. Přesto už léta cvičím Pět Tibeťanů, které jsem si po hodně dlouhé době zapamatovala. Nerada jsem běhala, i když s donucením jsem uměla běžet hezky svižně. Ze všeho nejbližší mi vždy byla chůze, takže turistika, to je sport pro mě. Cyklistice jsem přišla na chuť, když jsem si na počátku důchodového věku pořídila kolo. Už se těším, až se pořádně rozjaří, v zimě nejezdím, mám se totiž ráda. :-)
Zuzana Pivcová
Obdivuji ty, kteří jsou i ve vyšším věku pohybově nebo přímo sportovně zdatní. Je ale pravda, že to jsou v naprosté většině lidé, kteří takto žijí od mládí. Hýbat se, to rozhodně ano, ale začít s nějakým rychlostním či silovým sportem může mnohdy spíš uškodit než prospět. Asi před 10 lety, když mi začala nabývat váha, jsem si zaplatila kurz hubnutí. Jeho propagátorka byla tehdy v této oblasti už docela známá osobnost. Po úvodní instruktáži a prezentaci, kdy se na mě všechny dívaly s despektem, co tam vůbec dělám, nás nahnali okamžitě na hodinu aerobiku, kde předcvičovala mladá dívka. Měla jsem tehdy dost velké problémy s arytmií a asi po půl hodině jsem byla na kolaps. Odešla jsem a peníze za kurz propadly. Tento článek dobře upozorňuje na to, že by se mělo vše dělat individuálně a s rozmyslem.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 18. týden

Tento týden budou otázky v kvízu na téma "Psi". Protože je mezi vámi, čtenáři, mnoho pejskařů, jistě si s otázkami snadno poradíte...