Adam Vojtěch: I po uvolnění koronavirových pravidel by senioři měli vycházet co nejméně
Foto: ministerstvo zdravotnictví

Adam Vojtěch: I po uvolnění koronavirových pravidel by senioři měli vycházet co nejméně

30. 4. 2020

Ačkoliv se řada opatření, zákazů, příkazů a doporučení v souvislosti s pandemií COVID-19 v poslední době rozvolňuje. Nicméně senioři jako nejohroženější skupina by se měli podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha stále držet spíše doma.

Opatření související s koronavirem se rozvolňují, nicméně senioři patří k nejohroženějším skupinám. Jak se mají nyní chovat a co mají dělat při podezření, že se nakazili?

Nejlepší prevencí pro seniory je i nyní vycházet z domu co nejméně, ideálně vůbec. Pokud pociťujete příznaky, necítíte se dobře a podobně, určitě nikam nechoďte a nejezděte. Můžete zavolat svému praktickému lékaři, který má veškeré potřebné informace, a poradí vám, co přesně dělat. Pokud je vám opravdu zle, můžete samozřejmě volat i linku 112, ale rozhodně je předem upozorněte, že pociťujete příznaky koronaviru. Tuto linku ale využívejte opravdu jen v krajní nouzi. Nejlepší je volat bezplatnou linku 1212, kde vám mohou poradit ohledně zdravotních, praktických i psychických problémů. Pod volbou 2 je zdravotní oblast a pod volbou 5 první psychologická pomoc, kterou vedou odborníci. Linka 1212 je bezplatná, prosím využijte ji.

 Jsou podle Vašeho názoru lépe chráněni ti, kteří se nechali očkovat proti chřipce? Očekáváte větší zájem o toto očkování?

Podle epidemiologů očkování proti chřipce před novým koronavirem neochrání. Chrání totiž proti onemocnění chřipkou, nikoliv proti jiným respiračním nákazám. V současné době tedy neočekáváme nějaký enormní nárůst zájmu o toto očkování, avšak i tak bych rád připomněl, že očkování proti chřipce je velmi užitečné. Pro budoucí horizont je možné vzhledem k nynější pandemii předpokládat, že bude obecně vyšší zájem o očkování, nejen proti chřipce.  

Mohou se senioři těšit na dostatek roušek a respirátorů? Jak je chce vláda distribuovat?

Zaměřujeme se i na další rizikové skupiny osob, nejen na seniory, ale i polymorbidní pacienty či pacienty po transplantacích a obecně pacienty se sníženou imunitou. Jsme v úzkém kontaktu s pacientskými organizacemi, se kterými řešíme preventivní opatření. V jednání je distribuce ochranných pomůcek k daným pacientům skrze centra specializované péče, kde se velká část těchto pacientů léčí. Pro ohrožené chronické pacienty, kteří se v centrech specializované péče neléčí, využijeme i další cesty, například zmíněné pacientské organizace. Dále je třeba zmínit, že se situace na trhu s ochrannými pomůckami uklidnila, trh se stabilizoval a je možné je již běžně koupit opět v lékárnách či na internetu.

Proč ještě nebyly zrušeny slevy na jízdné pro seniory, když by správně měli zůstávat doma? Tyto prostředky by se daly využít třeba na nákup ochranných pomůcek? Proč za dané situace proplácet neodůvodněné náklady soukromým dopravcům?

Tohle je záležitost, která není v mé gesci. Samozřejmě, že finanční prostředky jsou zapotřebí, a to víc než kdy jindy. Ministerstvo financí se snaží poskytnout co nejvíce prostředků, a proto již zrušilo například takzvanou účtenkovku. Slevy na jízdném jsou v kompetenci paní ministryně Schillerové, tudíž otázka by měla být směřována za ní.

Co byste aktuálně seniorům doporučil?

Seniorům bych doporučil opravdu zůstat preventivně doma a využít pomoci rodinných příslušníků nebo jiných nabízených sociálních služeb. Pokud musí nezbytně vycházet ven, tak ať k nákupu využijí pro ně stanovený čas, ať prvně k lékařům zavolají, než se k nim vydají, a hlavně ať mají neustále ochranný prostředek dýchacích cest. Rád bych jim i doporučil, ať zůstávají v klidu a nepodléhají panice. Určitě si pomůže popovídat po telefonu s někým z rodiny či známých, nebo s kýmkoliv z pomáhajících služeb.

Kde Vy sám čerpáte v této době energii? 

Energii mi momentálně dodává jakákoliv dobrá zpráva, zejména o stoupajícím počtu uzdravených osob. Mimo to mi energii určitě dodává i to jak se lidé dokázali v této době spojit a navzájem si pomáhat. Každý den volá spoustu lidí, kteří nabízejí svou nezištnou pomoc. Mrzí mne, že spolu procházíme touto těžkou dobou, ale přeji si, abychom ji všichni překonali co nejvíce ve zdraví.

 

Marcela Alföldi Šperkerová,
zdravotnický think tank Klub Mederi

Další informace, které můžete určitě využít, jsou na stránkách ministerstva zdravotnictví zde.

 

koronavirus zdraví
Autor: Redakce
Hodnocení:
(3.9 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Gebauerová
Být zavřená doma považuji rozhodně za horší zlo než riskovat. Pominu-li psychiku při zavírání se doma, tak člověku chybí slunce, pohled na zeleň. Ven chodím denně, snažím se vyhýbat většímu množství lidí.
Hana Řezáčová
Paní Řezáčová se omlouvá panu Erbenovi, že ho "nazdvihla" :-) a opravuje se : o epidemiologii neví zhola nic nikdo (věk nerozhoduje), jen epidemiologové, a ti také nejlépe vědí co a jak dělat při epidemii ... Medicínské hledisko je určitě zpočátku nejdůležitější, pak ta ostatní ...
Tom Erben
Pokud se na tuto epidemii podíváme ne z pohledu individuální tragedie, ale bez emocí z pohledu celospolečenských čísel, tak vše vypadá hodně jinak. Vlastně největší riziko je v kolapsu nemocnic. Jinak se nic tak mimořádného neděje. Až se za rok, možná za dva, sečtou celková čísla pak se teprve částečně ukáže, která cesta byla nejlepší. Mě osobně se nejvíce líbí švédská. To, že máme tak nízká čísla bude zaplaceno dlouhou dobou průběhu. Paní (slečně?) Řezáčové bych rád připomněl, že společnost je velmi komplikovaná záležitost a nechat rozhodovat hlavně epidemiology je poněkud krátkozraké. Ti se na věc dívají jen (nebo hlavně) z medicínského hlediska s cílem zlikvidovat epidemii, ale bez ohledu na ostatní dopady. A hodně mě nadzdvihla formulací, že senioři "o epidemiologii nevědí zhola nic". Zřejmě se domnívá, že překročením věku 65 dojde k resetu mozku a člověk zblbne.
Dáša Hojgrová
Zatím vláda pro nás seniory, i když jsme nejohroženější slupina, nic kromě zákazů a omezení neudělala. Možná až přijde další vlna na podzim, bude mít pro nás připravené izolace. I vláda by měla vědět, že senior není nesvéprávný člověk a ví, jak se chovat. Většina určitě lépe než účastníci schůzky v Lánech.
Anna Štěpánková
Myslím si, že právě starší generace potřebuje vzduch a sluníčko co nejvíce. Virus nás jen tak neopustí stejně jako se vrací chřipkové období. Velmi nemocní lidé prostě umírají, s tím se musíme umět smířit. Určitě osmdesátiletou tchýni nepustím do OBI a podobných velkých obchodů, ale nebudu ji bránit vyjít si na procházku v blízkém okolí jejího bydliště.
Zuzana Pivcová
Pane Dvořáku, diskuse je tu celá, jen stačí kliknout si pod zdejšími několika komentáři na modrý obdélníček s pokynem Načíst starší příspěvky. Nelze nechat dlouhý sloupec na jedné stránce. Proč hned podezříváte z cenzury?
Medůza Jedovatá
Proč by se měly rušit příspěvky na dopravu pro seniory? Tak rovnou můžete navrhnout aby se zrušily příspěvky na dopravu i pro nezaměstnané a to všechny. Práce je teď více nežli dost. Vždyť i senioři musí v tuto dobu ač neradi jezdit např. k lékaři. A pro pos myslíte si, že mají malé výdaje na léky,které jsou drahé a z většiny se musí hodně doplácet? Podporuji rozumné názory pana ministra zdravotnictví. A děkuji pane ministře.
Petr Dvořák
Proč zde není diskuse celá od samého začátku? Dřívější příspěvky mizí ze zdravotních důvodů nebo je to jen skrytá forma cenzury?
Danuše Stočesová d´Éngeli
Protože jsem věřící člověk, mám na situaci odlišný názor, který nemohu zveřejňovat. Rorum na to nestačí. Děkuji za pochopení. Se srdečným pozdravem, Dana
Hana Řezáčová
Je zbytečné situaci s epidemií politizovat, jestli stojí v čele státu Petr nebo Pavel, tak se musí zachovat v podstatě stejně - vyhlásit karanténu. Karanténa spočívá v omezení kontaktů na možné minimum - nejúčinnější by byla nula, ale protože to nejde, tak to doplnit krom jiného všeobecným nošením roušek je v podstatě geniální nápad ( chráním sebe, chráním ostatní) . Vše je v rukou epidemiologů, pan ministr radí dle jejich doporučení a je rozumné ta doporučení v zásadě dodržovat. Starší lidé jsou jistě moudří (jak píše paní Stočesová), ale o epidemiologii nevědí zhola nic. Svoji moudrost by měli uplatnit v klidném pochopení situace, nechápat daná omezení jako útok na osobní svobodu, dle možností se přizpůsobit, nepanikařit a věřit, že bude líp ... P.S. Ještě k paní Svěrkotové - pandemie to jistě je, onemocnění je rozšířené po celém světě (někde dost hrozně), a že je zatím u nás mrtvých "jen" něco přes dvě sta osob, tak proto, že naši epidemiologové radí správně a občané se snaží chovat zodpovědně ...

Zpět na homepage Zpět na článek

SERIÁL: Můj chytrý mobil

Studenti učí seniory pomocí videí

Chytrý mobil

Nový díl: Jak využít QR čtečku v mobilu

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.