Psychika

Křečkujete? Právě nyní je ideální doba zbavit se nepotřebných věcí

Když někdo odmítá vyhazovat staré nefunkční věci a zavaluje svou domácnost stále dalším harampádím, říká se o něm, že je podivín. Jenže psychiatři tuto vlastnost nově zařadili na seznam duševních poruch. A pojmenovali ji výstižným názvem křečkování.

Vratislava Hofmanová, redakce

Dominantní matka je problém, který často trvá celý život

Jsou lidé, kteří se ještě v šedesáti i více letech řídí tím, co jim říká jejich máma. Některým to vyhovuje, jiní se tak chovají, aby měli klid. Vědí, že dominantní matky rády řídí životy dětí, i když jsou ty děti třeba už v penzi.

Vratislava Hofmanová, redakce

Dlouhodobá izolace může u seniorů přivodit deprese. Varováním je ztráta zájmu o koníčky, ale třeba i bolesti zad

V souvislosti se snahou ochránit seniory a seniorky před nákazou koronavirem vyvstal nový problém, se kterým se tato ohrožená skupina potýká. Je jím deprese, která se může vyvinout z dlouhodobé samoty, jíž starší lidé trpí v důsledku nařízené izolace.

Božena Hažová, redakce

Tchyně zestárla a potřebuje pomoc. Mnohé snachy neví, co si počít

Celé roky na mě nadávala, škodila mi a teď se o ni mám starat? Tato věta zní poměrně často. Pokud vztah tchyně a snachy neklape, s přibývajícími roky se to zpravidla nelepší, ba právě naopak. A vrchol krize je na obzoru.

Vratislava Hofmanová, redakce

Doteky jsou pro někoho léčivé, pro jiného otravné

Pohlazení, objetí, letmý dotek. To jsou způsoby, kterými si lidé vzájemně vyjadřují náklonnost, lásku, přátelství, ale také třeba soucit či obdiv. Doteky jsou pro mezilidské vztahy důležitější, než si mnohdy myslíme. Ale pozor, stejně tak mohou být i nepříjemné.

Vratislava Hofmanová, redakce

Zkazil jsi mi život. Verbální agresivita je jev častý a nebezpečný

Tu nehodu jsme měli kvůli tobě, protože jsi chtěl jet na chatu. Kvůli tobě jsem tlustá, protože ti pořád vyvařuju. Kvůli tobě nemáme peníze, protože ses celý život flákal. Jsou lidé, kteří takové věty říkají zcela běžně. Život s nimi není snadný. Přesto nejsou sami, jejich blízcí často takové řeči snášejí.

Vratislava Hofmanová, redakce

Chci si život užít. To je věta, která rozděluje generace

Lehká práce za dobrou odměnu. Hodně volného času. Časté dovolené, jídlo v restauracích, wellnes pobyty, různé nákladné sporty. Toto označují mladí lidé za nutnou součást života. Starší generace často reaguje slovy: Jste příliš zhýčkaní. Kde je pravda?

Vratislava Hofmanová, redakce

Kdo je sám, je politováníhodný. Nesmysl, kterému hodně lidí věří

Žít sám je fuška a v tuto dobu to platí dvojnásob. Mnoho lidí je totiž přesvědčeno, že když někdo nemá partnera, početnou rodinu a hromadu přátel, je to chudáček a je třeba mu to dát najevo. Často to dávají najevo tak výrazně, že to dokáží ve zdraví přežít jen silní jedinci.

Vratislava Hofmanová, redakce

Předstíraný úsměv nikomu náladu nezlepší. Spíše naopak

Úsměv, kterému se říká od ucha k uchu. Na otázku ‚jak se máš‘, odpověď ‚skvěle‘. A to i za situace, kdy se cítí mizerně. Tak se chovají zastánci teorie, že s dobrou náladou se životem kráčí lépe. Někoho naopak takový přístup k životu štve, označují ho za falešný.

Vratislava Hofmanová, redakce

Je mi osmdesát, jsem ve vězení a nevím, na jak dlouho. Chtěla bych raději umřít

Postupně ztrácím zrak, chodím jen s obtížemi. Je mi osmdesát let. Mám zakázáno vycházet z pokoje, který má rozměry asi šest krát čtyři metry. Dcery jsem neviděla dva a půl měsíce. Jsem ve vězení, ve které se změnil náš domov pro seniory.

Vratislava Hofmanová, redakce

Překvapivé zjištění: Samota trápí mladé lidi více než seniory

Osamělost, pocit, že se nemám komu svěřit, že na mě nikomu nezáleží. Tyto emoce jsou často spojovány s životem lidí vyššího věku. Ovšem pozor, epidemie osamělosti se šíří i mezi lidmi mladými. A právě oni si s ní umí poradit méně než senioři.

Vratislava Hofmanová, redakce

Po několika úmrtích v rodině pomýšlel na sebevraždu. Roste počet zoufalých seniorů, kteří se obracejí na linky pomoci

Senior, bývalý zedník, prodělal těžký úraz páteře. Nevzdal se a znovu začal chodit. Nyní ale prožívá velké trauma. Během letošního roku přišel o syna i vnuka a před týdnem zemřela v nemocnici jeho žena na COVID-19. Je zoufalý, uvažuje o tom, že se zastřelí. 

Jan Raška

Skauti znovu pomáhají Lince seniorů, zajistí nákupy a pochůzky

Linka seniorů, organizace Elpida, opět spojuje své síly s organizací Junák – český skaut.…

Redakce

Krize bývá příležitost ke změně života. Platí to nejen pro mladé, ale i pro seniory

Krize jako příležitost. Toto spojení se čím dál více používá v souvislosti se současnou pandemií. Pro někoho je to nesmyslná fráze mající za cíl zahnat strach a frustraci společnosti. Jenže zlé zkušenosti člověka zpravidla posílí, jen záleží na tom, co si kdo pod tím představuje.

Vratislava Hofmanová, redakce

Mrzutost patří ke stáří? Nesmysl, může jít o depresi

Nic ho nebaví, nemá chuť k jídlu, nechce být na zahradě. Tak často mluví lidé o svých příbuzných, kteří žijí v domovech pro seniory a podobných zařízeních. Jejich smutek a špatnou náladu považují za přirozený jev provázející hodně vysoký věk. Jenže často jde o nerozpoznanou depresi a to je docela podstatný rozdíl.

Vratislava Hofmanová, redakce

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.