Psychika
Psychické problémy ve stáří není vždy nutné řešit antidepresivy
Covidová krize a poté válečný konflikt na Ukrajině zacloumaly psychikou mnoha lidí. Duševní potíže se často prohloubily zejména u starší generace. Lidé se stále častěji potýkají se strachem a úzkostmi.
Lenka (66 let): Manžel hltá negativní zprávy, ale já chci žít v pěkném světě
Můj muž nikdy nebyl společenský a zábavný, ale býval to férový chlap, na kterého bylo spolehnutí. Vždy, když mě štval tím, že třeba nechtěl jít na ples nebo na návštěvě u přátel mlčel, jsem se uklidňovala tím, že je na mě a na děti hodný, že je prostě uzavřený typ.
Stres urychluje imunitní stárnutí
Stárneme všichni, ale proč jsou někteří lidé zdravější? Co je příčinou drastických zdravotních rozdílů u dospělých ve stejném věku? Nejnovější výzkum pomáhá vysvětlit souvislost mezi celoživotním vystavením stresu a klesající vitalitou imunitního systému.
Získat nové přátele je ve vyšším věku těžké. Mnozí starší lidé o to ani nestojí
Jste přibližně stejně staří, tak si musíte rozumět. Mnoho lidí si myslí, že by se například obyvatelé domovů pro seniory měli družit a přátelit jen proto, že spadají do stejné věkové kategorie. Je to nesmyslný mýtus – věk přece lidi automaticky nespojuje.
Cítím se být mladší. Věříme tomu, nebo obelháváme sami sebe?
Srovnávání se s druhými na základě věku je oblíbenou kratochvílí mnoha lidí. I ti, kteří tvrdí, že nic takového neprovozují, si často myslí: Já přece vypadám lépe než ona. Já to zvládám lépe. On vypadá starší než já. Pocit, že jsme mladší než je realita, je jedním z nejvýraznějších jevů současnosti.
Kdo je single, může si za to často sám. Lidé mívají na partnery vysoké nároky
Pleteme si lásku s pobytem v hotelu all inclusive. Očekáváme od ní dokonalost, vzrušení, krásu. Neumíme slevit ze svých nároků, a proto nyní žijeme ve společnosti plné osamělých lidí.
Obětovala jsem se. Věta, kterou by žádná žena neměla nikdy říct
Přibývající léta přinášejí chuť bilancovat, co se v životě povedlo a nepovedlo. To, co nepovažujeme za vydařené, někdy máme sklon svádět na jiné. Nejhorší je, když časem dospějeme k závěru, že děláme pro druhé více než oni pro nás. Když k němu dojde žena, je zle.
Máňa říkala, že žádná válka není. Vysvětlit realitu je někdy těžké
Válka na Ukrajině vyvolává v rodinách stejné situace, jaké se odehrávaly v době pandemie covidu. Vždy se najde někdo, kdo nevěří zprávám, médiím a čerpá informace ze sociálních sítí, od kamarádů, od kolegů.
Hoaxy šíří hlavně důchodci? Ne, často házíme všechny seniory do jednoho pytle, říká socioložka Vidovićová
Na sociálních sítích nebo na nejrůznějších chatech se lidé chovají jinak, než ve skutečnosti. Myslí si, že jsou neviditelní, že jsou všemocní a mohou si povídat, co chtějí.
Seberozvoj, sebeláska, duše... Proč tato klišé mají úspěch
Milujte sami sebe. Roztančete své ženství. Projděte transformačním kurzem. Provozujte sebelásku. Otevřete svou mysl. To jsou rady, které si lidé nejen vyhledávají na internetu, ale platí za ně rovněž vysoké částky v knihkupectvích.
Psycholožka Zuzana Říhová: Je dobré nařídit si přiměřenou mediální dietu
Dva roky psychického strádání kvůli epidemii koronaviru a teď válka v Evropě. Jak se ubránit stresům? „Je třeba žít dál běžný a všední život se všemi starostmi, radostmi a povinnostmi, říká psycholožka Zuzana Říhová.
Přípitek na radost? Ne, Češi pijí alkohol z jiných důvodů
Veselost, zábava, dobrá společnost, uvolněná nálada. Tyto pojmy si většinou spojujeme s pitím alkoholu. Kéž by tomu tak bylo ve skutečnosti. Většina lidí si s vínem či panáky něčeho tvrdého spojuje negativní emoce, nikoli zábavu.
Rozhovory s přáteli a rodinou zahánějí strach z budoucnosti
Úzkosti, obavy z vývoje ve světě, strach z válečného konfliktu. To jsou pocity, které v těchto dnech trápí čím dál více lidí. Pro mladé je to strach z neznámého, pro dříve narozené strach z toho, co už znají a mysleli, že už nikdy nepoznají. Není však dobré nechávat se varovnými zprávami pohltit a odsunout takzvaně obyčejný život.
Radim (72): Dvakrát jsem ovdověl. Už to nechci nikdy zažít
S manželkou jsme se poznali na střední škole. Tehdy bylo běžné, že se lidé brali brzy, takže jsme měli svatbu ještě dříve, než jsem musel na vojnu. Pak přišlo dítě, běžný život, který běžel rychle. Tak rychle, až si dnes říkám, že jsme si ho měli více užít.
Samota a osamělost. Rozdílné pojmy, které bývají zaměňovány
Samota je často spojována se slovy nepříjemná, smutná, nebezpečná. Jenže pro mnoho lidí jde o stav přinášející radost a klid. Pro negativní pocit vyvolaný tím, že člověk je sám, se mnohem více hodí označení osamělost. Ne, nejde jen o slovíčkaření, je to důležitý rozdíl.
Doporučujeme
Články z Drbna.cz
Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.
Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:
- Váš nejnovější článek
- Nejnovější komentáře k vašim článkům
- Nové vzkazy od přátel
- Nové žádosti o přátelství
JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí.