Gastronomie

Vánoční cukroví bez výčitek svědomí

Už brzy vyndáme formičky a pustíme se do pečení vánočního cukroví – adventní čas se blíží. Jak ale se všemi těmi dobrotami skloubit naši celoroční snahu zdravěji jíst? Zkuste to letos jinak.

30. 11. 2019 Jana Nevěčná

Maso a sýry k sobě v lednici nepatří. Jaké další chyby děláme?

Umíme správně využít lednici, díky které nemusíme každý den kupovat nové čerstvé potraviny? Existují jasná pravidla, kam jaké potraviny do lednice ukládat, abychom zaručili, že nám déle vydrží. Zde jsou.

18. 11. 2019 Jana Nevěčná

Hledáte neobvyklý recept? Pastinák zadělávaný či smažený

Pastinák znali už naši předci. Byla to slavná zelenina jak ve starověku, tak středověku. Staří Římané jej jedli vařený a omaštěný. Býval také důležitým postním jídlem. M. D. Rettigová se o něm zmiňuje jako o "paštrnáku". Lidově se mu říkalo dřenka.

16. 11. 2019 Dana Puchalská

Sladké koláče s neobvyklým ovocem kaki

Oranžové kaki je neobjeveným pokladem podzimu. Víte, že se z něho dají připravit i chutné koláče či bábovky?

16. 11. 2019 Jana Nevěčná

Malá glosa ke stravování seniorů a ke stravovacím návykům dětí

Hledal jsem rubriku, kam to zařadit, tento můj pel mel o stravování, o výchově, o oblékání, je i o…

12. 11. 2019 Jaroslav Charvát

Mám ráda kedlubny

Dobrý den přeji těm, kteří je mají také rádi.  Teď na podzim jich jsou plné obchody nejen bílých,…

9. 11. 2019 Dana Puchalská

Vzpomínáte? Vaříme po práci rychle a dobře

Dalším z knižních pokladů uherskohradišťské „knihobudky“ je kuchařka známé autorky Juliány A. Fialové Vaříme po práci rychle a dobře z roku 1956. Nevelká brožura obsahuje překvapivé množství receptů, jídelníčků a rad určených zejména začínajícím hospodyňkám.

3. 11. 2019 Redakce

Vzpomínáte, jak se vařívalo dětem?

V takzvaných „knihobudkách“, kam lidé mohou odkládat již nepotřebné knihy, se občas najdou opravdové poklady. V Uherském Hradišti jsem nedávno v jedné z nich narazila hned na dva takové poklady. Jsou jimi kuchařky.

25. 10. 2019 Redakce

Ochutnejte skvělé podzimní drinky ve znamení brusinek

O tom, že k sobě ovoce a šumivé víno patří, nemusíte pochybovat. Zapomeňte ale chvilku na jahody, které se už hůře shánějí. Vsaďte na sušené brusinky, které jsou lahodné, dostupné po celý rok a váš drink promění ve stylovou záležitost.

20. 10. 2019 Redakce

Jak správně naložit zelí

Připravte si vlastní zásobárnu vitamínů na zimu. V kysaném zelí je jich opravdu hodně. A nejen to. Podle řady průzkumů je kysané zelí dobrou a zároveň levnou prevencí před vznikem rakoviny jater, plic či tlustého střeva.

14. 10. 2019 Redakce