Co dělat, když se vám unaví mozek
Ilustrační foto: pixabay.com

Co dělat, když se vám unaví mozek

22. 11. 2017

Poznáte, kdy je váš mozek unavený? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá Mudr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

Co dokáže mozek "uspat", co naopak nastartovat?
Naše usínání i probouzení řídí hormony. Pokud máte problém večer usnout nebo naopak po ránu nastartovat, můžete vyzkoušet cvičení. Před spaním je dobré provádět dechová cvičení, která vám pomohou rychleji a účinněji zrelaxovat celé tělo a zároveň si vyčistit mysl. Budete tak lépe připraveni jít spát. Po ránu je potřeba opět mozek okysličit. Vhodné jsou aerobní sportovní aktivity, které vás nejen rozproudí, ale také zlepší vaši náladu.

Jak se projeví, když už je mozek unavený nebo přetížený?
Pokud se cítíme unavení nebo přetížení, může to souviset například s nedostatkem serotoninu v našem těle. Tento hormon nám pomáhá udržovat mozek v rovnováze. Spánek je určen k regeneraci a znovu získání energie. Pokud je tato rovnováha narušena, může se to projevovat například špatnou koncentrací, poruchami spánku, zhoršenou náladou. Stejně tak se může projevit i bolest například zad či hlavy.

Co pro svou činnost potřebují nervy? Jaké vitamíny je vyživují? Jak se projeví, když nervy nedostávají, co by měly?
Nervy a mozek potřebují především dobrou výživu. Pro svou činnost spotřebují 20 – 25 % naší celkové denní energie. Stejně tak nervy potřebují také odpočinek, pro svoji správnou činnost a regeneraci. Důležité jsou také vitamíny především vitamíny skupiny B, kyselina listová, železo a zinek. Pokud naše tělo nedostává vše potřebné, může docházet například k brnění, pálení, tuposti či ochrnutí.

Jak unavený a přetížený mozek nastimulovat, aby zase začal "pracovat", jak má? Včetně jídla, pití, doplňků stravy, aktivit, trénování paměti atd. 
Pokud cítíme, že něco není v pořádku a náš mozek nepracuje tak jak má, je třeba změnit některé návyky a také upravit životní styl. Zejména upravit jídelníček tak, aby byl vyvážený a obsahoval látky důležité pro činnost mozku, je dobré hlavně dostatečně spát a také dostatečně pít. Velmi účinné je dodržovat stálý rytmus dne. Dodržovat stejný čas kdy vstáváme a kdy chodíme spát. Důležitý je také dostatečný pohyb, a to nejen pro náš mozek, ale také pro naše tělo.

Jak si pomoci rehabilitací při poškození nervů a mozku? 
Při rehabilitaci poškození mozku využíváme především geneticky daný program centrální nervové soustavy k nastavení optimálního možného funkčního stavu. Mozek je tak do určité míry schopen reorganizace některých funkcí. Této schopnosti se říká plasticita. Rehabilitace poškození nervů a mozku je ovšem dlouhodobá záležitost a většinou je třeba spolupráce více specialistů.

zdraví
Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
ivana kosťunová
Nic objevného jsem se tedy nedozvěděla. Závěrečná věta, že k rehabilitaci mozku jsou potřeba specialisté patří do kategorie těch, které moje matka komentovala slovy : " To by němej neřek ". Takže nejlepší asi bude nenechat mozek unavit a zatěžovat jen mírně, nejlépe v poloze ležmo.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 19. týden

V pátek 10. května startuje Mistrovství světa v hokeji, jehož pořadatelem je Česká republika. Vědomostní kvíz se tedy bude tento týden věnovat hokeji.