Foto

Malý výlet na zámek Schloss Hof – Dolní Rakousko

30. 10. 2019

Obec a barokní zámek Schloss Hof se nalézá v Dolních Rakousých, v podunajské oblasti, v těsné blízkosti slovenských hranic. Jeho historie sahá až do 12. století a tehdy byl zvaný „Pevnost Hof“. V roce 1725 získal toto sídlo princ Evžen Savojský, a následně ho nechal přestavět jako letní zámek. V roce 1755 získala zámek císařovna Marie Terezie, která spolu s císařem Josefem II. prováděla další stavební úpravy. Císařovna Marie Terezie často zde na zámku pobývala a věnovala mu značnou péči. Poslední větší úpravy proběhly v r. 1986, zámek je ale i nadále velmi dobře udržován i opravován a je využíván pro státnická jednání rakouských ústavních činitelů a EU. Je zde nádherná barokní zahrada na ploše cca 50 ha. Dále je zde v provozu venkovský statek s mnoha kusy dobytka, drůbeže a venkovské havěti, což s nadšením rády pozorují děti, konají se zde pravidelné venkovské trhy připomínající období habsburské monarchie, dále jsou zde různé umělecké výstavy, atd. Velmi známé a malebné jsou v zimě vánoční trhy.

Vzhledem k tomu, že se zámek Schloss Hof nalézá takřka na rozmezí hranic v trojúhelníku Slovensko-Česko-Rakousko v blízkosti Dunaje, je to kousek jak ze slovenské Bratislavy a také ne příliš daleko z jižní Moravy.

Rychlá a jednoduchá trasa autem je z Brna po dálnici D2 směr Bratislava a po této dálnici D2 pojedete přes česko-slovenskou hranici až do Bratislavy a pořád po dálnici D2 až na dálniční křižovatku č. 65, kde odbočíte vpravo již na rakouskou silnici B9 budete se držet směrníků Heinburg, projedete celým městem Heinburg po silnici B9 a na konci města odbočíte vpravo na silnici B49 směr Groissebrunn. V této obci odbočíte vpravo již do osady Schloss Hof, což je jen 3 km. Přijedete na velké parkoviště, které slouží návštěvníkům zámku. Z Brna touto trasou je to asi 150 km, a protože je velká část po dálnici, zvládnete to pohodlně asi za 1,5 hodiny. Potřebujete slovenskou dálniční známku. Pokud byste chtěli jít na občerstvení nebo jídlo, je velmi dobrý motorest na D2, a to Malacky, ve směru Brno - Bratislava. Perfektní kuchyně, pořádek a čistota, čisté WC bez poplatků, ZOO koutek pro děti. Je to příjemná zastávka třeba jen na kávu

Pokud zatoužíte si projet Dolní Rakousy, tak zpět je možné vrátit se z parkoviště u zámku Schloss Hof asi 3 km do obce Groissebrunn a zde odbočit vpravo na hlavní silnici č B49,a pořád kolem Dunaje nádhernou krajinou stále po této silnici B49 až do obce Reintal, zde již odbočíte vpravo a přes česko – rakouskou hranici do obce Poštorná a město Břeclav po české silnici I/55, po silnici I/55 za Břeclaví najedete již na dálnici D2 směr Brno. Trasa, která je dlouhá až do Brna asi 140 km, trvá necelé 2 hodiny, je v Rakousku velmi odpočinková, s malým dopravním provozem. Nepotřebujete rakouskou dálniční známku. Pokud byste se chtěli zastavit na občerstvení nebo třeba na večeři, je velmi dobrá restaurace přímo v prostoru bývalé české celnice na česko-rakouské hranici přímo na naší trase mezi obcemi Reintal – Poštorná. Velké parkoviště, plynule se v této restauraci domluvíte česky i německy. Tato restaurace je vyhledávána Rakušáky.

Obě trasy jsou velmi jednoduché a velmi dobře značené, jsou vhodné pro nás seniory i pro méně zkušené řidiče. Hrubý itinerář: Pokud vyjedete autem z Brna kolem 8.00 hod., tak v Bratislavě budete po 9.00 hod. a v obci Schloss Hof tak kolem 9.30 až 10.00 hod. Samozřejmě čas je bez zastávek. A pro cestu zpět, strávíte-li celý den na zámku Schloss Hof a v jeho okolí, a vyjedete zpět tak kolem 16.00 hod. a pojedete trasou Dolním Rakouskem, tak v Brně bez zastávek jste pohodlně kolem 18.00 hod.

Je to krásný jednodenní výlet pro celou rodinu i s dětmi. Zámek Schloss Hof patří mezi skvosty rakouského baroka a mezi nádherné poklady středoevropské zahradní architektury. Propagační materiály jsou zde na zámku i ve slovenštině a personál zde mluví také slovensky i česky. Průvodkyně provází 1 x denně ve slovenštině. www. stránky zámku jsou také ve slovenštině. Dolnorakouský Schnaps (pálenka) mají na zámeckém trhu skutečně místní, dolnorakouský a velmi dobrý – ne ale pro řidiče.

Krásné babí léto a krásné podzimní dny letošního roku jsou ideální pro tuto návštěvu u našich jižních dolnorakouských sousedů.

 Jaroslav Charvát

 

https://www.schlosshof