Tip na dovolenou - České středohoří
Foto: autorka

Tip na dovolenou - České středohoří

19. 5. 2020

Ten, kdo už mě jen trochu poznal, dobře ví, že moje srdce hoří pro naše krásné České středohoří. Tato poměrně rozsáhlá oblast naší zemičky zahrnuje území ohraničené od jihu Louny a Mostem a táhne se k severu přibližně mezi Lovosicemi, Litoměřicemi, Ústím nad Labem, Děčínem a Českou Lípou. Tok řeky Labe ji protíná a rozděluje na dvě části, z nichž každá má trochu jiný charakter. 

Procházím jej postupně na vlastní nohy po barevných nitkách turistických tras a propaguji zde na webu prostřednictvím článků i fotografií už drahnou dobu. Díky bohu je to kraj turistickým ruchem zatím příliš nezasažený a můžete se v něm toulat hodiny o samotě. Kdo se rád toulá z kopečka do kopečka, přírodou vkusně doplněnou sem tam nějakou tou hradní zříceninou, má jedinečnou příležitost strávit dovolenou právě zde. Kraj mně nejmilejší si dovolím přirovnat k cukrárně. V nabídce má bachraté indiánky, štíhlé špičky i rozvláčné kokosky. Jediné, co tu chybí, to jsou placaté laskonky.

Tak rozlehlé území se nedá zvládnout při týdenní dovolené a samozřejmě ani popsat v jediném článku. S ohledem na to se v této pozvánce budu věnovat části středohoří na jih od řeky Labe.

Za základ si vezmu Lovosice s příjezdem od Prahy buď autem po dálnici D8 či vlakem po trati Praha-Děčín. Ubytovat se můžete třeba v hotelu Lev. Až si ověříte na vlastní nohy, jak  dlouhé jsou Lovosice, vykoupete se v místním koupališti, dáte si zákusek v kavárně Zámeček a bez obtíží vystoupáte na přilehlou novotou vonící rozhledničku s výhledem na Labe, Radobýl za ním a Lovoš po proudu řeky, jistě se vydáte na nejbližší kopec - Lovoš. Cest nahoru vede několik, výběr z mapy ponechám na vás. Z vyhlídkové terasy na vrcholu si rovnou můžete udělat plán, kam se vydat dřív a kam až potom. Cílů máte na dohled tolik, že vám z toho půjde hlava kolem. Žádný není příliš  náročný a zvládne ho téměř každý. Z Lovoše se zpět do Lovosic můžete vydat cestou do Opárna, rovnou si tam prohlédnout zříceninu hradu Opárno a projít Opárenským údolím s půvabným Černodolským mlýnem (zde je restaurace i další možnost ubytování) do Malých Žernosek na vlak. 

Článek by byl příliš dlouhý, kdybych k jednotlivým místům přidávala podrobné popisy a navíc jsem o některých z nich již psala - stačí zalistovat na mém profilu. Vezmeme to tedy tak trochu zkratkou s odkazy na podrobnější popisy míst na konci článku.   

Uniknout vaší pozornosti by rozhodně neměla tzv. Švestková dráha. Dlouhá léta koleje zarůstaly býlím, ale máte štěstí. Právě na podzim loňského roku skončila rozsáhlá rekonstrukce celé dráhy z Lovosic do Obrnic u Mostu a vláček si to šupajdí mezi sady (odtud vžitý tradiční název) a proplétá se středohorskými vesničkami a kopečky. Můžete se v klidu kochat krajinou pohledem z okna. Nebo také můžete tu a tam vystoupit a:

- z Třebenic vystoupat do výšiny zříceniny hradu Košťálov a dál přes Sutom, zříceninu hradu Skalka, vrch Plešivec, zříceninu hradu Oltářík a Blešenský vrch dojít do Třebívlic a tam naskočit znovu do vláčku, 

- v Třebívlicích předtím nezapomeňte zajít na hřbitov s hrobkou poslední lásky J.W.Goetha Ulriky von Lewetzov a do muzea českého granátu,

- z Židovic se vydat kousek do vedlejších Hnojnic k raritě - kamenným sluncím,

- z Libčevsi vyběhnout na Kamýk, Vraník či magický Číčov a kochat se okolními vršky a vršíčky,

- ze Sinutce dojít na majestátní Oblík s nádherným rozhledem na Ranou, Milou, Srdov  a Brník,

- z Bělušic vylézt na Milou,

- konečná je v Obrnicích u Mostu. Byla by škoda nepodívat se na Hněvín a na slavný, kvůli těžbě uhlí přesunutý kostel Nanebevzetí Panny Marie (1975).

To všechno se dá v švestkové dráze zvládnout s pomocí vláčku motoráčku. 

Kdo má rád výhledy na řeku, do sytosti si je může užít při pozorování zákrutů Labe z turistické cesty, táhnoucí se ve svazích nad ním prakticky od rozhledny Radejčín, přes Doerellovu vyhlídku, Dubickou vyhlídku, Mlynářův kámen, Skalky, Moravanský vodopád, Vaňovský vodopád až k zámečku Větruše v Ústí nad Labem.

Milovníci hradních zřícenin by si neměli nechat ujít ani Sukoslav (zvaný též Kostomlaty pod Milešovkou) a Ostrý. Zde, resp. ve vsi Kocourov pod ním, je rovněž možnost ubytování s restaurací. A odtud už je to co by kamenem dohodil ke královně Českého středohoří, větrné hoře Milešovce (837 m). 

Turistických cílů je v Českém středohoří nepřeberné množství a není mým cílem je vyjmenovat všechny. Z vlastní zkušenosti vím, že kdo jednou k těmto nenapodobitelným horám a jejich "panoramatům" přičichl, zjistí, že jejich vůně je silně návyková, a určitě se vrátí. A možná bude postupovat jako já, kopeček po kopečku, jedna trasa po druhé. Přeji vám šťastné vykročení pravou nohou.

Související články:

Velký Lovoš a malá Kybička

Stezkou Ulriky von Levetzov krajem českého granátu

Okružní výlet Českým středohořím

Zřícenina hradu Ostrý a Milešov

Zříceniny hradů Oltářík a Košťálov

Oblík, Srdov a Brník

Výlet na Ranou

Výlet na Číčov

Kostomlaty pod Milešovkou a Sukoslav

Labské vyhlídky a Vaňovský vodopád

Hrad Házmburk

Hodnocení:
(5.1 b. / 20 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.