Psychika
Jan Cimický: Stres je nutné správně dávkovat
Současný stupeň civilizace klade vysoké nároky na psychiku každého z nás. Jaký je rozdíl mezi depresí a smutkem? Co je nejčastější příčinou depresí u seniorů a jak depresím předcházet? Na to jsme se zeptali primáře Jana Cimického.
Zdraví je odrazem duševního stavu, začíná v naší hlavě
Myšlenka, že fyzické a duševní jevy se navzájem ovlivňují, je velmi stará, existovala již ve starém Řecku. Psychosomatika (ze slov psyché-duše a soma-tělo) je studium spojení fyzických a duševních procesů včetně sociálních faktorů v souvislosti s nemocemi.
Tohle nechci. Umíte to říkat?
Říct radikální ne, je umění. Kdo ho ovládá, žije se mu lépe. Mnohdy s tím mají problém lidé vyššího věku. Byli vychováni ke slušnosti, k nenápadnosti, zkrátka ve stylu, že říkat rázné ne, není příliš vhodné.
Spokojenost a zdraví. Nakolik spolu souvisí?
Nemocní či těžce postižení lidé jsou mnohdy spokojenější než ti zdraví. Je to zvláštní, ale je to tak. Když tento paradox více prozkoumáme, může to být značně užitečné, ať už jsme právě teď zdraví či ne.
Jak zahnat špatné myšlenky? Speciálním cvičením
Někdy se jim neubrání každý z nás. Přijdou, usadí se nám v hlavách. Smutné, depresivní myšlenky, mizerná nálada, sebelitování se. Často je to ve chvílích, kdy se cítíme být sami. Existují cvičení, pomocí nichž se dá v těchto situacích zachránit.
Strašidlo Alzheimerovy nemoci
Statistiky jsou neúprosné. Celosvětový počet lidí s demencí přesahuje 44 milionů a odhadem se v roce 2030 zvýší jejich počet na 76 milionů a tak bude jejich počet dál narůstat. Evropská centrála Alzheimerovy nemoci odhaduje, že v České republice žije asi 130 000 lidí s demencí.
Zapomínáte? Nemusí jít o demenci, ale poruchu koncentrace pozornosti
S přibývajícími roky se stává, že se člověk přistihuje, že si není schopen vybavit událost, jméno nebo situaci jako dřív. Zlobí ho, že není schopen reagovat. A vnitřně se v něm klube obava, zda přece jen nehrozí demence.
Deprese seniorů. Kdy je nutné vyhledat pomoc odborníka?
Depresí je celá řada druhů, některé jsou závažnější, jiné přejdou samy. Například jarní a podzimní řadíme mezi smutky, které jsou odvislé od kvanta světla.
Duševní poruchy v seniorském věku
Taková situace přichází obvykle pozvolna, nenápadně. Senior žije svým životem, svým tempem, nic nenarušuje jeho rytmus. Vychází ven na nákupy, baví se sousedy, těší se na návštěvu rodiny. A najednou se začíná něco dít.
Co říkat, když je zle?
To přejde. Teď musíš být silná. Čas všechno zahojí. Vezmi si něco na uklidnění. To jsou věty, které zpravidla slyší lidé, které postihlo něco zlého. Když jim zemřel někdo blízký, když přišla vážná nemoc, když jim vyhořel byt. Často ty věty spíše naštvou než pomohou.
Pozor na sebelítost. Škodí
Smutek, strach z budoucnosti, beznaděj. Takové pocity někdy prožívá každý. Čím je člověk starší, tím vyšší je pravděpodobnost, že mu do života zasáhnou. Kdy jsou normální a kdy nebezpečné?
Čtyřicítka jako zlom. Pak je lépe
Světoznámý psycholog Carl Gustav Jung je autorem tohoto výroku: Skutečný život začíná až ve čtyřiceti letech, do té doby jsme si dělali jen průzkum. Někdo souhlasí, někdo ne. Ovšem téma životní spokojenosti a takzvaného vrcholu životního štěstí zajímá snad každého.
Pečujete o těžce nemocného partnera? Nepřeceňujte své síly
Co je lepší? Být silný a zvládat těžké rodinné situace v pozici toho, který vše řeší bez pomoci? Nebo naopak o pomoc volat a říct na rovinu: Tohle nedám, to je na mě moc? Toto dilema se často objevuje, když v rodině někdo vážně onemocní.
Věční nespokojenci. Co s nimi?
Napadlo moc sněhu. Není žádný sníh. Je příliš velká zima. Je moc velké teplo. Ta polévka je málo slaná. Ta omáčka je přesolená. Když se člověk ocitne v blízkosti věčně nespokojeného jedince, je to nářez na psychiku. A co teprve, když ho má mezi blízkými.
Recept na spokojené stáří: aktivity nezávislé na výkonu
Nora Vlášková je psychoterapeutka. Jednoduše a laicky řečeno pomáhá lidem léčit jejich bolavé duše.…
Doporučujeme
Články z Drbna.cz
Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.
Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:
- Váš nejnovější článek
- Nejnovější komentáře k vašim článkům
- Nové vzkazy od přátel
- Nové žádosti o přátelství
JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí.