Psychika

Štěstí jako předmět výzkumu

Téměř osmdesát let se vědci z Harvardu snažili zjistit, co je to štěstí. Přesněji, proč někteří lidé tvrdí, že život je fajn a jsou spokojení, zatímco jiní neustále bručí, jsou frustrovaní a odcházejí z tohoto světa plní zklamání a zlosti.

Vratislava Hofmanová, redakce

Nedůvěra je špatný společník

Ten řemeslník nám určitě naúčtoval přehnanou cenu. Všichni politici lžou. Zprávy v médiích jsou záměrně zkreslené. Novináři s námi manipulují. To ovoce na tržišti rozhodně není čerstvé, prodávají tam samí podvodníci. Někdo zvoní, to bude zloděj.

Vratislava Hofmanová, redakce

Na to už jsi stará aneb Stáří ve škatulkách

Je malá nabídka oblečení vhodného pro seniorky. Ta knížka by se mi asi nelíbila, vypadá, že je spíš pro mladé. Tomu nerozumím, už jsem na to starý. To jsou věty, které často zní. Když se nad nimi zamyslíme, zjistíme, že jsou nesmyslné.

Vratislava Hofmanová, redakce

Roste počet týraných seniorů

Počet seniorů, kteří jsou svým nejbližším okolím týráni a šikanováni, roste. "Naštěstí se zvyšuje i počet těch, kteří se nebojí požádat o pomoc," říká v rozhovoru pro portál i60 Mgr. Kateřina Bohatá, vedoucí Linky seniorů obecně prospěšné společnosti Elpida.

Redakce

Jak vyhnat ze života staré křivdy

Příčin může být mnoho, důsledky jsou stejné: trápení se, nenávist, zloba. Staré křivdy si mnohdy lidé nesou v sobě celý život a vůbec netuší, jak by se jim ulevilo, kdyby se s nimi vypořádali. Nebo tuší, ale prostě to nedokážou. Jedna dáma nedávno začala chodit do kavárny se svou bývalou spolužačkou, se kterou nemluvila asi padesát let. Je i obě jejich rodiny totiž rozdělovala dávná křivda.

Vratislava Hofmanová, redakce

Jak se bránit tlaku okolí

Toto je teď moderní. Toto je zdravá či nezdravá potravina. Tímto způsobem musíte cvičit. Nikdy dříve se na nás nevalilo tolik rad, příkazů, možností, nabídek. Někomu to vyhovuje, někoho to ničí.

Redakce

Pravidla příjemné samoty

Manuál pro samotáře. Proč ho ještě nikdo nenapsal? Byl by to bestseller. Lidí, kteří žijí sami, přibývá. Mnozí to berou jako prohru či nepříjemnou životní fázi. Jenže samota může být i příjemným obdobím. Není jen tehdy, pokud pro to ten, koho se týká, nic nedělá. Francouzský psychoterapeut Hervé Magnin se zavřel na čtyři dny do venkovského domu. Byl tam bez telefonu, bez rádia, bez televize, bez domácího zvířete, zkrátka byl úplně sám.

Vratislava Hofmanová, redakce

Všechno špatně aneb Když chybí uznání

Ty jsi nenakoupil, ty se mnou nemluvíš, ty mě nevnímáš. Ty už mě nemáš ráda, ty se o mě nezajímáš, ty jsi nevařila? Čím déle trvá partnerský vztah, tím více se v něm usazují výtky, výčitky a ztrácí se z něj pochvaly a slova uznání. Je to přirozené nebo je proti tomu třeba něco dělat?

Vratislava Hofmanová, redakce

Strašení škodí. Nám i ostatním

Bude hůř. To nedopadne dobře. Nechci tě strašit, ale... Znáte ty věty? Říkáte je nebo je slyšíte od ostatních? Patří k nejškodlivějším v našich myslích.

Vratislava Hofmanová, redakce

Trochu smutku neškodí. Nezahánějte ho

Všichni se fotí a ukazují si pak snímky, na kterých jsou se zářivými úsměvy. Říct dnes, že se máme špatně, se nenosí. Zejména lidé vyššího věku často od okolí slyší rady typu: užívej si život, buď aktivní, usmívej se, dnes jsou senioři akční, to jen ty bručíš. Jenže k životu patří i smutek a špatná nálada.

Redakce

Svěřit se s problémy. Ano či ne?

Je to jeden z nejvýraznějších rozdílů mezi generacemi. Svěřování se, sdílení, rozebírání problémů, otevřenost. Nazvat se to dá různě, podstata je stejná. Dříve bylo zvykem osobní problémy a starosti spíše utajovat, nyní je trendem hlásat je do světa, ba téměř dávat na odiv.

Vratislava Hofmanová, redakce

Jak čelit negativním náladám?

My Češi (Poláci, Němci, Francouzi, Číňané, Američané...) jsme vrození pesimisté. Ať jsem, kde jsem, slýchávám téměř to samé. Jak je to možné? Mozek je toho příčinou. Má naprosto přirozenou tendenci vyhledávat to negativní, špatné.

Redakce

Jak se stát akumulátorem letního štěstí

Sluníčko konečně svítí, přišla doba plná blahodárných energií, doba vhodná k návratu k přírodě. Odhoďme spolu s přebytečným šatstvem i negativa naší vyspělé civilizace, aniž bychom nepřijímali její klady. A že jich je!

Redakce

Vypovídat se je úleva. Ale komu?

Sdílená radost je dvojnásobná radost, sdílený žal je poloviční žal. To pořekadlo platí a je dobré pustit si ho do života. Jenže jsou lidé, kteří se svěřovat jiným neumějí. Stydí se, považují za nevhodné sdílet s někým trápení, berou ho jako selhání.

Vratislava Hofmanová, redakce

Podezíravost. Pomáhá i škodí

Někdo zvoní, to bude lupič. Určitě mě v tom krámu okradli. Ta žena je jasná podvodnice. Všichni jsou zlí a chtějí mi ublížit. Takové myšlenky se čas od času objeví u každého. Častěji u lidí ve vyšším věku. Mohou být ku prospěchu, ale také mohou pořádně zkomplikovat život.

Redakce

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.