Peníze a práce

Být jako ten pán…
Chtěl bych být jako ten pán z nějakého i60, který všechno ze současnosti zpochybňuje a za vším vidí…
Mladí už se nechtějí v práci dřít. O peníze nestojí, chtějí větší flexibilitu a příjemnou partu
Nároky zaměstnanců na práci se mění a netýká se to jen kancelářských profesí. Mladí lidé chtějí, aby je práce bavila, a proto od ní očekávají flexibilitu spojenou s možností práce z domova nebo příjemný kolektiv. A jelikož je práce hodně a lidí málo, zaměstnavatelé musí svým pracovníkům vycházet vstříc. Týká se to i dělnických pozic.
Desatero finanční bezpečnosti
Je to psáno jako legrace, ale řekl bych, že to je to nejdůležitější, co starší člověk potřebuje znát a dělat či naopak nedělat, aby vlastní vinou finančně nezahynul.
Právo v praxi: Exekuce na výživné se jen tak nezbavíte
O tom, jak zrádné může být neplacení výživného, se na vlastní kůži přesvědčil pan Jindřich. Do finančních problémů dostal nejen sebe, ale také své rodiče v důchodu, které požádal o pomoc. Ani jejich půjčka totiž Jindřicha exekuce nezbavila.
Finanční nedůvěra mezi partnery. Znáte ji?
Dříve bylo naprosto běžné, že manželský pár hospodařil společně. Dali výplaty dohromady a financovali z nich domácnost. Dnes je tento model čím dál vzácnější.
Pronajmout svou chatu? Starosti jsou často větší než přivýdělek
Pronajmeme si na týden chatu v nějakém pěkném místě v České republice. Takové rozhodnutí dělá čím dál více lidí. Souběžně s tím přibývá agentur, které pronájmy chat a chalup zprostředkovávají.
Do penze s dluhy? Běžná věc
Lidí, kteří odcházejí do důchodu s nemalými dluhy, přibývá. Dříve to byla věc téměř nevídaná, nyní se stává běžnou. Je to riskantní, ba až nebezpečné. Není výjimkou, že lidé se do penzijního věku dostávají v situaci, kdy mají nesplacenou hypotéku, auto na leasing a ještě nějakou tu půjčku. Starší generaci se to zdá být neuvěřitelné, mladší se nediví. Prognózy jsou jasné: Lidí, kteří celý život prožijí v dluzích, bude v dalších letech přibývat.
Jeli byste na dovolenou i za cenu půjčky?
Stále více Čechů si dopřává dovolenou v zahraničí, většinou s leteckou dopravou, ubytováním ve vícehvězdičkových hotelích a mnohdy i se stravováním all inclusive. Taková dovolená se může i v rámci evropských destinací snadno vyšplhat na 20 tisíc i více.
5 tipů, jak uprostřed parného léta nenaštvat kolegy v práci
S vysokými venkovními teplotami stoupá nervozita na pracovištích. Lidé mají různý názor na nastavení větráku či klimatizace, někomu se nelíbí, že kolegové vymění kalhoty za kraťasy a otevřenou obuv, spory vyvolávají přehnaně vysoké i nízké dávky parfému. Tady je pět tipů, jak během veder vycházet s kolegy na pracovišti.
Mají důchodci nárok na placenou nemocenskou?
Pan Josef je už několik let v důchodu, ale zároveň chodí do práce. Nedávno onemocněl a zajímá ho, jak vlastně pracující důchodce pobírá nemocenskou.
Chci zaměstnat seniora. Zn. Ihned
Časem se může stát, že takový inzerát nebude ničím výjimečný. Po době, kdy lidé vyššího věku obtížně hledají práci, velmi pravděpodobně nastane doba opačná. O dříve narozené budou mít zaměstnavatelé zájem. Jsou tu první signály. Asociace malých a středních podniků si zadala průzkum, ve kterém se mimo jiné snažila zjistit, nakolik jsou nyní senioři žádaní na trhu práce, jaký na ně mají zaměstnavatelé názor. Tedy, zda skončila doba, kdy člověk nad padesát let byl na trhu práce považován za starého.
Jak se neupracovat během letní dovolené
Stále více lidí si bere práci s sebou na dovolenou. Někdo se jí věnuje jen o něco méně než obvykle a z hotelu či z pláže odpovídá na e-maily nebo zvedá telefony, jako by měl pracovní den.
Propad do chudoby. Pozor, je rychlý
Každý čtvrtý senior v České republice se po ztrátě partnera dostal do situace, kterou je možno označit za chudobu. Mnohdy nemá ani na pohřeb, ale hlavně na pokrytí životních nákladů - nájmu, energií či dokonce základních potravin. Pociťuje to čím dál více lidí a stává se z toho téma průzkumů a diskusí. Například Výzkumný ústav práce a sociálních věcí vypracoval studii, ze které vyplynulo, že úmrtí jednoho ze starších partnerů má na život toho, který zůstal, čím dál více zdrcující vliv.
Podnikaví senioři. Přibývá jich
Založím si živnost, budu podnikat. Toto říká čím dál více lidí ve věku kolem šedesátky. Je to zvláštní? Ne, je to logické. Na trhu práce o ně není zájem, tak berou život do vlastních rukou. Český statistický úřad zveřejnil údaje, podle nichž nejvíce podnikatelů přibylo právě v nejstarších věkových kategoriích. Mezi lidmi v důchodovém věku vzrostl jejich počet o více než polovinu. Zkrátka, podnikatelů ve věku šedesát a více let přibylo v letech 2010 až 2017 celkem o více než čtyřicet jedna tisíc.
Za jak dlouho se naučíte anglicky v Anglii či USA? Bez dobrých základů nevyrážejte
Často zaznívá názor, že nejlépe se anglicky naučíte v Anglii, Spojených státech či Austrálii. Není však dobré vyrážet bez pevného jazykového základu. Na zvládnutí cizího jazyka si je navíc dobré vyhradit alespoň několik měsíců, nejlépe však celý rok.
Doporučujeme
Články z Drbna.cz
Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.
Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:
- Váš nejnovější článek
- Nejnovější komentáře k vašim článkům
- Nové vzkazy od přátel
- Nové žádosti o přátelství
JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí.