Zdraví

Jak se doma zabavit a zachovat si klidnou mysl? Tady je pár tipů pro seniory

Skutečnost, že s věkem rapidně roste závažnost průběhu onemocnění koronavirem je dostatečně známa. Jak si zachovat optimismus a vést i v této částečné izolaci plnohodnotný život?

Renata Pavlíčková, redakce

Nastala doba paniky. Jak proti ní bojovat

Panika, úzkost, strach z budoucnosti. To jsou výrazy, které se v poslední době skloňují ve všech pádech. Někdo se hroutí při každé nové negativní zprávě, někdo naopak přežívá v dobré duševní kondici i ty nejtěžší životní situace. Jsou to zpravidla lidé, kteří se panice umějí v bránit. Znají finty, jak na to.

Vratislava Hofmanová, redakce

Klíčová je ochrana seniorů. Neměli by hlídat děti ani chodit mezi lidi

Zatímco děti uzavření škol kvůli epidemii koronaviru uvítaly, rodičům přibyly starosti. Kam s dětmi? Šoupneme je k babičce. To je však v této době rozhodnutí velmi rizikové.

Jan Raška

Čím je člověk starší, tím menší má žízeň

Pijte. Pijte více. Pijte vodu, čaj. To slýchávají lidé vysokého věku ze všech stran. A oponují: Nemáme žízeň. Dříve bylo zvykem pít, když měl člověk pocit žízně. Nebudeme teď podléhat módnímu trendu, kdy do sebe mladí lidé nalévají litry vody.

Vratislava Hofmanová, redakce

Nervozita, pocení, bušení srdce, nespavost. Příčinou těchto potíží může být štítná žláza

Onemocněním štítné žlázy trpí zejména ženy po padesátce. Nemoc mohou zapříčinit autoimunitní procesy, genetické vlivy, některé léky či ozařování v oblasti krku.

Redakce

Čtenáři i60.cz: Kvůli koronaviru nepanikaříme

Ačkoliv jsou senioři skupinou lidí, které hrozí největší nebezpečí při nákaze koronavirem, nepropadají panice - nedělají si zásoby potravin, neruší letní dovolené, neshánějí si respirátory. Vyplývá to rychlého průzkumu portálu i60.cz, na který odpovědělo 98 respondentů.

Jan Raška

Osobní zkušenosti s péčí o osobu blízkou - co zajistit, čeho se vyvarovat

Tento článek jsem se rozhodla napsat na základě svých osobních zkušeností s péčí o osobu blízkou, jako pomoc těm, kteří se mohou dostat do podobné životní situace.

Hana Lancová

Co šíří koronavirus? Nezodpovědnost a sobectví

Vysokoškolský pedagog, učitelé základní školy a dokonce lékař. To jsou lidé, kteří si z Itálie přivezli koronavirus. A místo toho, aby seděli aspoň 14 dní v domácí karanténě, šli do práce a ohrozili tak své žáky, studenty a pacienty. Obrovská nezodpovědnost.

Antonín Vácha

Březnový bylinkář: Na žlučník ostropestřec, na pleť mrkev a řepík

Žlučník je nejohroženějším orgánem zejména v první polovině měsíce. Může být snadno podrážděn a je třeba ho uklidňovat. Jinak by mohlo dojít k zánětu žlučníku a žlučovodů, ale i mechanickým potížím jako například „tenisový loket“ nebo bolest kyčlí.

Květoslav Mráček

Nemůžete usnout? Budíte se několikrát za noc? Zřejmě jde o syndrom nového penzisty

Lékaři se shodují, že až pětadvacet procent lidí ve věku kolem šedesátky a výše si stěžuje, že se jim špatně spí. Různé týmy vědců zkoumají příčiny.

Vratislava Hofmanová, redakce

Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR připravila postup pro zařízení sociálních služeb

Nejohroženější skupinou v případě virového onemocnění COVID-19 jsou osoby starší 80 let. Celkový počet úmrtí na koronavirus je podle Mezinárodní zdravotní organizace momentálně 3,4 %. V případě starších osob se tento podíl zvyšuje až na 15 %.

Redakce

Nepříjemné příznaky menopauzy?
Víme, jak se jich zbavit

Stejně jako puberta neminula nikoho z nás, čeká každou ženu více či méně náročné období menopauzy. Menopauzu provází spousta příznaků, které se ale u každého jedince projevují v různé míře.

Komerční sdělení

Změnit zdravotní pojišťovnu není složité a současné přehlašovací období trvá do konce března

V každém roce jsou dva tříměsíční termíny pro změnu pojišťovny, a to leden až březen a červenec až září. Klienty nově zvolené zdravotní pojišťovny se pak zájemci stanou od 1. července, resp. 1. ledna následujícího roku. Pojišťovnu lze měnit 1x ročně.

Renata Pavlíčková, redakce

Koronavirus dorazil do Česka. Kde hledat informace, kam volat v případě potíží?

V České republice se objevily první tři případy onemocnění COVID-19. Nabízíme vám autorizované zdroje informací, které se týkají šíření tohoto onemocnění. Věříme, že vám uvedené odkazy pomohou zodpovědět vaše otázky.

Redakce

Bohumil Ždichynec: Lidé podceňují prevenci proti infekcím. Koronaviru se lze bránit stejně jako chřipce

Přestože hygienici informují o ústupu chřipkové epidemie, období se zvýšeným výskytem infekcí zpravidla trvá až do dubna. Lidé však často s nástupem teplejšího počasí ztrácejí obezřetnost a nedodržují základní pravidla ochrany proti chřipce.

Redakce

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.