Zdraví

Tlustice nabíjí energií, ale také léčí afty a opary

Také jste si oblíbili sukulenty? Jsou krásné a nevyžadují tolik péče jako ostatní pokojové rostliny. Nedávno se mi dostal do ruky mini článek o sukulentu, který má latinské pojmenování Crassula ovata. Všichni ji určitě znáte jako Tlustici vejčitou. Ta patří mezi nejvíce pěstované. 

Dana Puchalská

Začíná aktivní období sametky podzimní. Její larvy se zaryjí do kůže lidí i zvířat a úporně svědí

Sametka podzimní je malý roztoč, blízký příbuzný klíšťat, vyskytující se na prosluněných zahradách s ovocnými stromy. V průběhu srpna a září jejich larvy cizopasí na živých organismech. Napadají kočky, psy i lidi. Obrana proti nim je téměř nemožná.

Jan Raška

Plánované chirurgické zákroky není vždy nutné podstupovat až po skončení léta

Podzim přináší chladné dny a stává se proto obdobím četných plánovaných operací. V čem může mít chirurgický zákrok v tomto ročním období výhody a kdy naopak není zapotřebí vyčkávat na závěr léta?

Redakce

Odpolední zdřímnutí je prospěšné, pomáhá zvládat i úmorné vedro

Jižní národy dobře vědí, že v horkém počasí je třeba den proložit odpočinkem. V Itálii, v Řecku, ve Španělsku a dalších zemích lidé po poledni zalezou do svých domovů, zavřou a zatemní okna a odpočívají, aby získali sílu užít si pěkný teplý večer. Je dobré se to naučit.

Vratislava Hofmanová, redakce

Je vedro, pijte. Ale kolik a co vlastně? Názory na to, kolik toho má člověk vypít, se různí

Mnoho zejména starších lidí si stěžuje, že ztratilo pocit žízně, že nejsou schopni pít doporučované dávky. Mezi lékaři čím dál více zaznívají názory, že to, co je bráno jako vhodná dávka tekutin, je ve skutečnosti zbytečně mnoho a že by člověk měl pít podle svých pocitů žízně.

Vratislava Hofmanová, redakce

Pleš nemusí být pro muže pohroma, pro mnohé ženy může být sexy

Jeden z největších mýtů ve vztazích mezi muži a ženami je ten, že se dámám nelíbí muži bez vlasů. Je to přesně naopak, pleš rozhodně není tím, co by pánům v očích žen ubíralo na mužnosti. Je dobré to vědět, protože mužů bez vlasů přibývá.

Vratislava Hofmanová, redakce

S bolestmi žijí lidé desítky let. Tlumí je léky a neřeší příčinu

Každá bolest má svoji příčinu. Co když ji ale lékařská vyšetření neodhalí? Až polovina pacientů přichází k fyzioterapeutům s letitými problémy, které „nemají řešení“. Díky moderním metodám a poznatkům v oboru přitom náprava nebývá složitá.

Redakce

Znáte jenom denní a noční krém? To už je dnes málo…

Některá žena si omyje obličej vodou a namaže jakýmkoliv krémem a je hotovo, jiná má koupelnu plnou přípravků a péči o pleť věnuje hodně času i velké peníze.

Renata Pavlíčková, redakce

Vitamin D vás připraví na další virovou sezónu. Využívejte slunečních paprsků

Zeměpisná poloha a také nezdravý životní styl. To jsou hlavní příčiny nedostatku vitamínu D u české populace. "Déčko"má přitom velký vliv nejen na imunitní systém, ale třeba i kosterní a svalovou soustavu.

Redakce

Věkem podmíněná makulární degenerace – při záchraně zraku se hraje o čas

Za neschopností přečíst číslo přijíždějící tramvaje, vyluštit křížovku nebo netrefit se do klíčové dírky nemusí být jen postupné zhoršení zraku, které snadno vyřeší brýle. Porucha sítnice může znamenat slepotu za několik týdnů.

Jan Raška

Chytrá karanténa v praxi: vyhledávání kontaktů nefunguje, hygiena nezvedá telefon a otestovat se není kde

To bylo řečí, jak Česko zachrání chytrá karanténa. Chytráci nahoře nás jen bulíkovali a až nyní, po několika měsících, přiznávají, že celý tento slavný projekt je vlastně k ničemu. Důkaz? Třebo tento docela čerstvý příběh v naší rodině.

Antonín Vácha

Včasná diagnóza rakoviny plic znamená život. Plicní lékaři proto chystají program plošného skreeningu kuřáků

Rakovině plic v České republice podlehne ročně takřka 5 500 lidí. Zhruba 85 % z nich jen proto, že se u nich na nemoc přišlo pozdě, tedy ve stadiu, kdy plicní nádor metastázoval. Plíce nebolí a příznaky choroby lze snadno zaměnit za jiné, méně vážné.

Redakce

Ministerstvo zdravotnictví spustilo semafor. Jak se podle něj řídit?

Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s Ústavem zdravotnických informací a statistiky připravilo systém čtyř stupňů pohotovosti (takzvaný semafor), na které jsou navázány rámcové postupy, činnosti a protiepidemická opatření orgánů ochrany veřejného zdraví.

Jan Raška

Jak mne zmátla pandemická zelená

Jakpak se vám žije v době pandemie? Také už cítíte jakousi nevoli a nezájem sledovat nepřesná a zavádějící čísla o mrtvých a nakažených? Také nestíháte sledovat rušení toho ještě nedávno stanoveného?

Jana Mesarčová

Turan roční podporuje růst a vitalitu vlasů. Má protizánětlivé účinky, pomáhá při bolestech hlavy i kloubů

Tato jednoletá planě rostoucí rostlina potěší zahrádkáře - odpuzuje slimáky a působí také proti houbovému napadení u jahod. Na vesnicích ji lidé dávají do matrací proti blechám.

Dana Puchalská

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.